Već 31. godinu obilježava se Svjetski dan voda, ove godine pod naslovom „Voda za mir“. Poznato je da Hrvatska ima najviše zalihe vode po glavi stanovnika, a UNESCO-vo izvješće o dostupnosti i bogatstvu izvora vode Hrvatsku smješta među prvih pet zemalja u Europi.
Međutim, pogrešno bi bilo shvatiti da o ovom prirodnom bogatstvu ne bi trebalo skrbiti. Ta briga, koje nema u dovoljnoj količini, ogleda se i u nužnoj rekonstrukciji sustava javne vodoopskrbe, građenju sustava javne odvodnje i zaštiti naših rijeka. Gubitci u sustavu javne vodoopskrbe na nivou države prelaze 50%, dok je manje od 10% stanovnika RH priključeno na sustave javne odvodnje sa odgovarajućim stupnjem pročišćavanja, po čemu smo najlošiji u EU.
Republici Hrvatskoj trenutno (ali ne još dugo) na raspolaganju stoje fondovi EU-a čija je namjena dovesti vodno-komunalnu infrastrukturu do nivoa koji je propisan europskim direktivama te regulirati rijeke ne samo kao prijemnike pročišćenih otpadnih voda i direktne ili indirektne izvore pitke vode već i kao plovne puteve i mjesta uz/sa kojima se živi.
Na tom području Vlada RH izrazito je neuspješna te nam propadaju velika financijska EU sredstva. Tako na primjer od 431 milion eura, europskih sredstava, koja nam stoje na raspolaganju za izgradnju vodovoda i kanalizacije kroz OPKK 2021-2027, nije iskorišteno doslovno ništa, povučeno je 0 (nula) eura a nalazimo se u četvrtoj godini programa i prijeti nam velika opasnost da ova sredstva ostanu u velikom dijelu neiskorištena. Istovremeno, na najvećem projektu izgradnje zaštitnih nasipa u suvremenoj povijesti RH, nasipa za zaštitu Karlovca i Siska od poplava, od raspoloživih 188 miliona eura EU-sredstava predviđenih kroz dva operativna razdoblja 2014-2022 i 2021-2027, do sada je iskorišteno samo 26 miliona eura ili 14%, s tim da nam je 35 miliona eura nerealiziranih kroz OPKK 2014-2020, trajno propalo, pa se sada u nadležnom ministarstvu (MINGOR) razmišlja o izbacivanju Sisačkog dijela projekta iz ugovorenog paketa.
U svakom slučaju, vodno bogatstvo kojim kao država/društvo raspolažemo mora biti štićeno dobro, koje čuvamo za one poslje nas. To sada, sa ovom Vladom RH, nije tako.
Ali, rijeke pravde dolaze….