Socijalistička internacionala za novi globalni ekonomski poredak

Vijeće Socijalističke internacionale (SI Council) na svojoj je sjednici, 29. i 30. lipnja u Budvi raspravljalo o ekonomskoj i financijskoj krizi, klimatskim promjenama, razvoju demokracije, uspostavljanju mira i socijalne jednakosti na globalnoj razini, a u rezoluciji “Izazovi globalnoga razvoja u 2009. – ekonomska, socijalna, okolišna i kulturalna dimenzija” pozvalo je na uspostavu novih globalnih institucija koje će jamčiti pravednu raspodjelu društvenoga bogatstva te dokinuti dominaciju najbogatijih zemalja svijeta u donošenju odluka na globalnoj razini.

SI zagovara uspostavu novog svjetskog ekonomskog i financijskog poretka,između ostaloga i osnivanjem Svjetske financijske organizacije koja bi trebala uspostaviti standarde globalne financijske politike, potom Odbora za financijsku stabilnost koji bi surađivao s Međunarodnim monetarnim fondom i Svjetskom bankom. Socijalistička internacionala podržala je prijedlog Europske komisije o osnivanju sustava financijskoga nadzora na razini EU-a, predlažući uspostavu sličnog sustava na globalnoj razini kako bi se blagostanje uspostavilo širom svijeta. Socijalisti i socijaldemokrati podcrtali su važnost ulaganja u obrazovanje, kvalitetno i dostupno svima te aktivniju energetsku politiku. Zatražili su i uspostavu nezavisnog tijela za socioekonomski razvoj te pozdravili preporuke stručnjaka UN-a o reformi međunarodnog monetarnog i financijskog sustava. Internacionala smatra kako skupina G7 najrazvijenijih zemalja svijeta više ne smije sama oblikovati globalnu ekonomsku politiku – u iznalaženje odgovora na krizu svjetskih institucija, međunarodnih financija i ekonomije moraju biti uključeni svi.

Deklaracija o razoružanju u planu od deset točaka zagovara, između ostaloga, provedbu odredaba sporazuma o neširenju nuklearnog oružja iz 2000. godine, zabranu širenja taktičkog i strateškog nuklearnog naoružanja, učinkovit nadozr korištenja nuklearne energije u mirnodopske svrhe, novu kontrolu raketnog naoružanja te promovirati regionalnu suradnju.

U Deklaraciji o demokraciji posebna pozornost posvećena je stanju dmokratskih sloboda u Iranu, Iraku i Afganistanu. Internacionala je pozvala iranske vlasti na oslobađanje građana uhićenih poteklih tjedana te uvažavanje zahtjeva za preispitivanjem izborne procedure. Za socijaliste demokracija je više od slobodnih izbora – to je i pravo na socijalnu jednakost i besplatno obrazovanje, stoji u Deklaraciji.

Sudionici sastanka Vijeća SI-ja donijeli su i Deklaraciju o klimatskim promjenama. Internacionala zahtijeva donošenje dokumenta koji bi stupio na snagu prestankom važenja Protokola iz Kyota 2012. godine. U prosincu 2009. u Kopenhagenu zasjeda UN-ova Konvencija o klimatskim promjenama, koja će raspravljati o međunarodnoj suradnji u borbi protiv klimatskih promjena.

Sjednica Vijeća bila je prilika za broje susrete s predstavncima socijalsitičkih i socijaldemokratskih stranaka iz cijeloga svijeta. Domaćini sastanka, crnogorski premijer i predsjednik DPS-a Milo Đukanović te predsjednik crnogorskog parlamenta i predsjednik SDP-a Ranko Krivokapić istaknuli su značaj ovog okupljanja na najvišoj razini, ponavljajući opredijeljenost Crne Gore za ulaskom u Europsku uniju.

SDP Hrvatske na sjednici Vijeća predstavljale su Mirjana Ferić-Vac, potpredsjednica Socijalističke internacionale i Socijalističke internacionale žena, saborska zastupnica SDP-a i Karolina Leaković, međunarodna tajnica SDP-a.

Više informacija na www.socialistinternational.org.