Sretan socijaldemokratski praznik Međunarodni dan žena!

Predsjednik SDP-a Davor Bernardić ispričao se u nedjelju za svoju nespretnu izjavu da koordinatorstvo nije za eksperimentiranje te da taj posao moraju obaviti dokazani operativci na terenu poručivši međutim kako je HDZ zadnji koji može govoriti o položaju i pravima žena jer “u svojoj kući to itekako krše”.

“Ono što sam rekao je možda ispalo malo nespretno, ja se s time mogu složiti i ispričavam se ako sam bilo koga time uvrijedio. No moramo znati od koga jučer dolaze napadi. Dolaze od HDZ-a i malih stranaka s ljevice, a što se tiče samog predsjednika Vlade Plenkovića neka objasni zašto nije pročitao vapaje žene od Alojza Tomaševića koja je dobijala batine od tog njihovog prijatelja i kolege kojeg oni i dalje podržavaju u požeškoj Županijskoj skupštini”, rekao je Bernardić  koji je u povodu Međunarodnog dana žena na Trgu bana Jelačića dijelio karanfile.

 

Sretan Međunarodni dan žena! Žene su neravnopravne i diskriminirane na svakom koraku. Protiv toga ćemo se boriti zakonskim rješenjima, ali i sami moramo biti promjena koju želimo vidjeti u društvu. SDP je u svoj Statut ugradio rodni paritet, što znači da ćemo imati jednak broj žena i muškaraca na listama. Bit ćemo prva stranka u povijesti u Hrvatskoj koja će u Saboru imati jednak broj žena i muškaraca.

Objavljuje Davor Bernardić u Nedjelja, 8. ožujka 2020.

 

HDZ je, kaže Bernardić, zadnji koji može govoriti o položaju i pravima žena budući da oni to u svojoj kući itekako krše, a na SDP-u sada pokušavaju “ubrati političke poene”.

“Ja sam naslijedio situaciju u kojoj je afirmiranih žena u politici u SDP-u, u Hrvatskom saboru malo. I to moramo mijenjati. To je proces i zbog toga smo svjesni situacije i upravo smo predložili izmijenjeni model koji će omogućiti konačno da u Hrvatskom saboru, od svih naših zastupnika bude pola žena. Tako se to radi”, rekao je šef SDP-a  te je pozvao i druge stranke da uvedu ‘zip model’ kako bi u hrvatsku politiku došlo više žena.

 

“Borit ćemo se još više za prava žena. Sada je jaz između mirovina za istu plaću muškaraca i žena za vrijeme radnog vijeka, otprilike 23 posto. Dakle, žene imaju 23 posto manje mirovine. S druge strane, žene u Hrvatskoj imaju na radnom mjestu 13 posto manje plaće. To je nepravedno i to je nešto protiv čega se moramo boriti zakonskim sredstvima”, poručio je Bernardić.

Europski prosjek je, kaže, da oko 30 posto žena aktivno sudjeluje u upravama tvrtki koje se izlistavaju primjerice na europskoj burzi, dok je u Hrvatskoj taj postotak duplo niži.