Za borbu protiv nasilja nad ženama izdvojiti veća financijska sredstva

U povodu obilježavanja 22. rujna, Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, i jedanaestu godinu nakon tragičnog događaja – ubojstva triju žena na zagrebačkom Općinskom sudu, članice Socijaldemokratskog foruma žena SDP-a žele upozoriti kako, usprkos zakonskoj regulativi i naporima na podizanju razine svijesti o potrebi borbe protiv rodno uvjetovanog nasilja, i dalje svjedočimo brojnim slučajevima nasilničkog ponašanja prema ženama u obitelji i široj zajednici, koji često, propustima funkcioniranja sustava, završavaju smrtnim posljedicama.

Samo ovu godinu obilježilo je nekoliko tragičnih slučajeva ubojstava žena, pri čemu je istraga pokazala kako se radilo o evidentnom nefunkcioniranju institucija sustava, kako u Glini tako i u Benkovcu.

Usvajanjem zakona i regulativa nije postignut cilj po kojem će ministarstva i druge nadležne institucije međusobno surađivati i imati visokoprioritetni položaj u odnosu na financiranje ne samo iz državnog proračuna, već i na razini lokalne i regionalne samouprave. Mi u Socijaldemokratskom forumu žena nismo nikako zadovoljne ni razinom informiranja, ni mjerama prevencije, niti stručnom brigom o žrtvama nasilja prema ženama. Svjesne smo da uvjete za nenasilno ponašanje i mirno rješavanje svih vrsta sukoba u zajednici možemo postupno ostvariti samo odgovarajućim mjerama obrazovanja i odgoja za demokraciju i nenasilno rješavanje konflikata, ali predugo čekamo da Vlada RH donese školske programe za ovu vrstu odgoja, a postojeće mogućnosti osigurane zakonskom regulativom se ne poštuju.

Danas, 2010. godine kada smo na putu ulaska u Europsku uniju, što držimo našim najvećim projektom, ne možemo dozvoliti da nemar i nered u funkcioniranju institucija, nedovoljna suradnja i nedorečenost sustava u smislu zakonskih rješenja odnose nove žrtve. Iza njih ostaju ne samo tužne i nesretne obitelji i prijatelji, ostaju traumatizirane cjelovite zajednice u kojima se itekako propituje kako se moglo dozvoliti da npr. naoružana osoba ima pristup uredu za socijalnu skrb, kako se moglo dogoditi da na upozorenja policiji o namjeri nasilne osobe ne dožive poduzimanje određenih zakonskih mjera i kako će netko za to biti odgovoran, a snositi i posljedice.
Ma kako statistike govorile i o slučajevima nasilja nad muškarcima, najveći broj žrtava jesu žene. Mi vjerujemo u društvo u kojem odgovorni neće okretati glavu od postojećih problema, jer nasilje nad ženama je eklatantan primjer diskriminacije žena, a protiv diskriminacije se itekako mora i može boriti.

Stoga u povodu obilježavanja Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama pozivamo sve građanke i građane da traže od svih institucija više suradnje, više financijskih sredstava i programa, a kako borba protiv nasilja nad ženama ne bi ostala na margini društvenih kretanja i sadržaj rada nevladinih udruga, angažiranih političkih stranaka i demokratski osviještenih političarki i političara, već u središtu aktivnosti svih odgovornih institucija.

Socijaldemokratski forum žena SDP-a poziva Vladu RH da za borbu protiv nasilja nad ženama izdvoji veća financijska sredstva, pokaže više odgovornosti i zaista pokaže “nultu stopu nasilju”.

Mirjana Ferić-Vac
Predsjednica SDFŽ-a SDP-a