Zadar: Dajemo prostora najsiromašnijima za jedan #NoviPočetak

ZADAR – “Građani zaista žive teško, mi smo morali reagirati. Ispregovarali smo s bankama, teleoperaterima i gradovima ove mjere otpisa duga kako bi olakšali najugroženijima. Dok obilazimo gradove slušam o teškim životnim prilikama, no građani podupiru mjeru. Vjerujemo da će ovo biti jedan novi početak za više od 60 000 građana i njihovih obitelji”, tim se riječima na javnoj tribini “Novi početak” u Zadru građanima obratila potpredsjednica SDP-a, Milanka Opačić.

U dvorani hotela Kolovare večeras je u organizaciji SDP-a grada Zadra održana prezentacija kojom se građane informiralo o otpisu duga socijalno najugroženijim građanima, točnije, opisan je način kojim vjerovnici sporazumno građanima koji su ovršenici u postupcima prisilne naplate tražbina male vrijednosti na novčanim sredstvima – opraštaju dugove.

Sabina Glasovac, predsjednica zadarske gradske organizacije SDP-a, ukratko je pozdravila prisutne te građanima poručila kako je “ova vlast socijalna i kako je ovo zaista jedna od bitnih mjera kojima pokušavamo pomoći građanima, posebice onih 1700 u Zadarskoj županiji”.

“Ovaj novi početak, ovaj sporazum je socijalna, izvanredna mjera, radimo sve da ljudima olakšamo život”, poručila je Opačić objašnjavajući u prezentaciji koji su to vjerovnici koji otpisuju dug te kojim se kategorijama građana otpisuje dug.

“Ovo je jednokratna mjera, dakle oprost duga je samo jednom jer ne želimo poslati poruku da se računi ne trebaju plaćati. Mjera je korisna za dio građana jer je socijalna situacija vrlo teška” rekla je potpredsjednica Opačić.

Pojašnjeno je kako se zahtjevi za otpis dugova mogu podnijeti od 2. veljače do 30.lipnja 2015. godine. Dugovi se mogu otpisati građanima čiji je račun blokiran dulje od godinu dana, zaključno s 30. rujna 2014. godine u iznosu najviše do 35.000 kuna kumulativno po svim vjerovnicima, a koji je evidentiran u Fini.

Nakon izlaganja građani su postavljali pitanja, a najviše je riječi bilo samom trajanju procesa te otpisu kamata, a građane je zanimalo postoji li i protupravno iskorištavanje ove mjere. “Mi smo po prvi puta u Hrvatskoj uspjeli informatizirati sustav i povezati niz podataka. Tim smo potezom uspjeli otkriti i ukloniti 7000 nepravomoćnih korisnika socijalne skrbi. Dakle, uveli smo reda”, odgovorila je Opačić te je ponovo istaknula kako se uz dugovanje otpisuju i kamate te da cijeli proces ne bi trebao trajati duže od 30 dana.

“Cilj je povećati broj vjerovnika, odnosno nadamo se da će i druge tvrtke te gradovi i općine, prepoznati ovu mjeru kao priliku da se pomogne najugroženijim obiteljima”, zaključila je na kraju tribine Milanka Opačić.