Zatvaramo li poglavlja na časnu riječ?

Hrvatski je sabor danas većinom glasova donio Odluku o pristupanju promjenama Ustava Republike Hrvatske. Odbačen je amandman kojim su SDP, HNS, IDS i HSU tražili da u odluku uđe i članak 45., kojim se regulira biračko pravo.

Zoran Milanović je u ime Kluba zastupnika SDP-a inzistirao da se o biračkom pravu raspravlja u sklopu propisane procedure za ustavne promjene, jer je to jedino jamstvo da će se o tom pitanju uopće raspravljati.

“Da li i u pregovorima s Bruxellessom poglavlja zatvaramo na časnu riječ ili formalnim dokumentom”, istaknuo je Milanović.

Predsjednik SDP-a i Kluba zastupnika Zoran Milanović potom je 15-minutnu stanku za usuglašavanje Kluba prije glasanja o oporbenim amandmanima.

Govor predsjednika SDP-a i Kluba zastupnika Zorana Milanovića nakon stanke prenosimo u cijelosti:

Hvala vam gospodine predsjedniče Sabora, poštovane kolegice i kolege. Mi ćemo, a vi odlučite, tražiti da se glasuje o odbijenom dijelu amandmana.

Još jednom. Dakle, postoji procedura za izmjenu hrvatskog Ustava. Odluka koju je predložio Odbor za Ustav, a danas bi je trebao usvojiti Hrvatski sabor sadrži onaj bitan okvir i definira članke o kojima se razgovara. Ne definira njihov krajnji sadržaj.

Inzistiramo, tražimo, predlažemo i u skladu sa time ćemo i glasovati danas da kompletno svi prijedlozi uđu unutra, pa i članak 45. kojim treba dogovoriti po prvi puta u 20 godina Hrvatske države kompromisno, konsenzualno, razumno za jedan duži niz godina kako se glasuje u Hrvatskoj, kako se glasuje izvan Hrvatske.

Naš prijedlog je da to bude na jedan kompromisan način. Puno puta ponavljam tu riječ, da se glasuje tamo gdje je Hrvatska država, a to su hrvatska veleposlanstva i konzulati i u BiH, i u Australiji i u Njemačkoj i to je tema za razgovor. Dugujemo to hrvatskoj javnosti. Želimo čist, transparentan i moderan europski proces. O tome govori i Rezolucija Europskog parlamenta.

Zašto ne želite da to uđe u odluku?

Mi niti jedan od ovih članaka, ako danas usvojite odluku, ne definiramo kako će konačno izgledati. Mi umjesto toga samo kažemo u ovom trenutku o tome ćemo razgovarati. Vi to ne želite u odluci koja je forma, a forma je važna nego nudite poseban zaključak. Dajete riječ. Poštujem vašu riječ, međutim ponavljam da li europski pregovarači uzimaju riječ ili žele malo čvršću obavezu kad zatvaramo određena poglavlja o Europskoj uniji.

Ovo je strogo formalan proces u ovom trenutku. Bojim se da na takav način šaljete poruku da o tome i ne želite ozbiljno razgovarati. Morat ćemo približiti stajališta.

Pred nama je još dovoljno mjeseci. Još jednom apeliram u ime klubova SDP-a, HNS-a, IDS-a, u ime zastupnika stranke umirovljenika Silvana Hrelje da formalno u odluci, a ne u zaključku, kažemo da ćemo razgovarati i o načinu glasovanja u Hrvatskoj i inozemstvu.

Želimo da Hrvatska po prvi puta u 20 godina usvoji jedan jasan, transparentan model, europski model, model zbog kojega nećemo već za godinu dana jedni drugima predbacivati vi ste radili ovo, vi ste radili ono, vi ste nepošteni, vi varate. Model koji će odgovarati Hrvatskoj, hrvatskim građanima, Hrvatima u Bosni i Hercegovini, Hrvatima u Australiji, a ne samo dijelu političke elite bilo koje političke stranke.

Dakle, donijet ćete odluku za koju ćete skupiti ili nećete skupit većinu. Ali ovo je samo prvi korak u procesu koji mora završiti dvotrećinskom odlukom u našem Hrvatskom saboru. Za tu dvotrećinsku odluku potrebna je jedna velika većina. Dakle, klub SDP-a i HNS-a, IDS-a i ne samo da je potrebna velika većina nego je potreban dogovor.

Do sada je Ustav uvijek u Hrvatskoj bio mijenjan što dobro što loše u sadržaju voljom i silom tehničke većine, dvotrećinske. Ovo je prvi puta prilika da se u 20 godina nalazimo se u prilici da nas okolnosti tjeraju da ta odluka bude rezultat dogovora. Dogovora nema bez razgovora. Razgovore smo počeli oko nove godine. Razgovarali smo nekoliko puta. Nudili smo rješenja mi iz SDP-a. Nudili smo nekakav srednji put. Odstupamo od svog bazičnog stava da je model glasovanja u inozemstvu loš. I nudimo nekakvu sredinu. Ne možemo se dogovoriti ako ne želite razgovarati i ako obavezu da se razgovori vode ne formaliziramo u ovoj odluci. Zato taj zaključak nema smisla i zato klub SDP-a i partneri i HNS i IDS neće glasati za ovaj zaključak jer je on besmislen ako ta obaveza ne stoji u odluci. Odluka je bitna. Ona je formalna. Svaka čast svačijoj časnoj riječi, ali postoje procedure. Postoji država, postoje institucije i to nam je iznad svega. To je važna stvar u ovoj priči.

I još jednom vas molim da razmotrite svoj stav i da se ne nalazimo u situaciji da već na početku formalnog dijela procesa se moramo suprotstaviti ovakvom načinu rada. Ustava nema bez dogovora, a dogovora nema bez vaše spremnosti na razgovor, razgovor koji vodi prema nekakvoj razumnoj sredini.

Prekinuli ste ga prije dva mjeseca. Pozivam vas ponovno za stol.