Hrvatska nije sigurna zemlja, a građani žive sve lošije

U Aktualnom prijepodnevu, održanom na početku saborske sjednice, zastupnici SDP-a postavili su članovima Vlade 14 zastupničkih pitanja o: općem stanju sigurnosti s osvrtom na slučaj Korade, neprestanom odgađanju uvođenja jedinstvenog poreznog broja, odgovornosti za pad vrijednosti dionica HT-a nakon izbora, padu standarda građana uzrokovanim porastom cijena hrane, neprovođenju Konvencije o pravima osoba s invaliditetom, odgađanju smanjivanja stope PDV-a, ignoriranju sastanka na koji je predtavnike Vlade pozvao predsjednik Republike od strane predstavnika Vlade, prestanku porizvodnje ulja u rafineriji Urinj u Rijeci.

Brankica Crljenko postavila je pitanje ministru Rončeviću: U Hrvatskoj, a osobito u urbanim sredinama, u posljednje je vrijeme došlo do eskalacije nasilja. Kad padne mrak, gradske ulice više nisu tako sigurne kako su donedavno bile. Događaju se pljačke, brutalne tučnjave, silovanja, bezrazložno nasilje, a nažalost, ima i slučajeva ubojstava. Gotovo da nema dana kad nije bilo pucnjave, premlaćivanja ili kad nije opljačkana banka, pošta, kladionica ili trgovina. Nasilje se razbuktava i svakim ga je danom sve više. Slučaj «Korade» bio je vrhunac nasilničkog ponašanja. Ubijeno je petero ljudi, policijskim snagama trebalo je tjedan dana da ga lociraju i zaustave u daljnjem ubijanju. Korade se i prije ponašao nasilnički. Premlaćivao je ljude, ponižavao ih, prijetio oružjem.
Moje pitanje glasi: kako je moguće da osoba s takvom nasilničkom prošlošću, osoba od koje su svi strepili, osoba sklona alkoholu i agresiji, uopće posjeduje oružje? Zašto slučaj Korade, kao i ostali slučajevi nasilja nisu alarmirali vaše Ministarstvo da poduzme odgovarajuće preventivne akcije? Ne osjećate li se gospodine ministre i osobno odgovornim za to što su hrvatske ulice izrazito nesigurne i što nasilnici hodaju naokolo naoružani do zuba?
Brankica Crljenko odgovorila je ministru: Gospodine ministre, očito je kako su neki ljudi u ovoj zemlji zaštićeni i nedodirljivi, bez obzira na to šta učinili.Tako je bilo u slučaju generala Koradea. Odgovornost sustava kojem ste na čelu i cijele Vlade je neupitna, a vaša vjerodostojnost ozbiljno je i nepovratno narušena. Stoga vas molim u ime hrvatskih građana, roditelja zabrinutih za sigurnost svoje djece na ulicama naših gradova da konačno ozbiljno prionete poslu za koji ste odgovorni.
Nenad Stazić ministra Šukera pitao je kad će biti uveden dugo najavljivan porezni broj: Vlada je na svojoj sjednici podržala uvođenje jedinstvenog poreznog broja 20. rujna 2006., te zadužila Ministarstvo financija da Vladi uputi nacrt prijedloga zakona do kraj studenoga te iste 2006. godine. Vi dakle ministre tragično kasnite. Svi znamo da je uvođenje poreznog broja jedno od najmoćnijih sredstava borbe protiv korupcije. Pitanje je dakle je li posrijedi samo Vaš potpuni nemar prema poslu koji obavljate ili i Vama i ovoj Vladi savršeno odgovara stanje korupcije pa zato s donošenjem tog zakona otežete najviše što možete?
Nenad Stazić ministru je odgovorio da ministar kuca na otvorena vrata jer podršku svih zastupnika ima, ali nema podršku za tragično kašnjenje od godinu i pol dana, jer Vama odgovara ovakvo stanje korupcije. No, kasni se i u drugim stvarima jer od šest zakona koje je trebalo predložiti ministarstvo u prvom kvartalu predloženo je dva. Zbog kašnjenja nismo dobili ni kredit od Svjetske banke u iznosu od 100 milijuna eura, među ostalim. Možda vas, ministre ne zanima što građani misle o tome, ali vas ne oslobađa odgovornosti – zaključio je.
Igor Dragovan je potpredsjednika Vlade Polančeca pitao tko je sada kriv za pad dionica HT-a, nakon što su izbori prošli? Neposredno prije parlamentarnih izbora 2007. godine Vlada je ponudila građanima otkup dionica HT-a. Vlada je novcima tih istih građana plaćala spotove gdje je promovirana kupnja dionica HT-a kao laka i sigurna zarada. Građani nisu upozoravani na rizik koji predstavlja kupnja dionica, čak su poticani su na dizanje kredita za kupovinu dionica HT-a. Građane se uvjeravalo u to da će se preko noći obogatiti. Tu se radi o klasičnoj obmani. Da ne govorimo o tome, koliko je bila štetna prodaja dionica ispod cijene na štetu svih građana a za korist nekih. Za krizu burze premijer je prije izbora okrivio SDP i naš prijedlog poreza na kpitalnu dobit, rekavši da za pad burze mogu biti krive neodgovorne izjave nekih političara. Veliki pad burze u Hrvatskoj je nastupio nakon izbora. Tko je sada kriv za to, što su građani izgubili novac, kada nema našeg prijedloga poreza na kapitalnu dobit?
Igor Dragovan je odgovorio Polančecu, koji je za pad dionica odgovornost tražio od SAD-a do Šangajske burze: Svi znamo da dionice mogu rasti i padati. Odgovorna Vlada bi to svojim građanima i rekla i upozorila ih na to. Neodgovorne Vlade to nikada ne čine, nego uvijek prebacuju odgovornost na druge i nikad je ne preuzimaju.
Biljana Borzan pitala je potpredsjednika Vlade Polančeca što se poduzima da se spriječi pad standarda građana: Standard građana se urušava iz dana u dan. Najavljuje se novi skok cijena hrane. Poskupjeli su već svi osnovni prehrambeni artikli, mlijeko, šećer, brašno, ulje. A što radi Vlada? Osniva razna povjerenstva npr. za hranu, za energiju, pa onda ono smiješno Povjerenstvo za praćenje cijena, koje se sastalo samo jednom, u siječnju, i donijelo „stratešku“ odluku da će se ponovo sastati u ožujku, ali se čak nije ni sastalo. Problem rasta cijena se ne rješava nekakvim povjerenstvom nego mudrom ekonomskom politikom, koju ova vlada očito nema. Hoće li, u skladu s dosadašnjom praksom, biti osnovano povjerenstvo da prati ono povjerenstvo ili ćete konačno poduzeti mjere kojima ćete suzbiti daljnji pad standarda građana?
Biljana Borzan odgovorila je: Vama su krivi svi drugi osim hrvatske Vlade. Žalosno je da po pitanju npr. suše, koju ste spomenuli kao uzrok povećanja cijena hrane, svake godine moramo moliti Boga da ne dođe elementarna nepogoda i onda tražiti novac za sanaciju šteta. Navodnjavanje koje bi moglo spriječiti tu sušu se ne proširuje niti se na njemu aktivno radi. Stoga sam iznimno nezadovoljna odgovorom. Jedino čime sam zadovoljna što niste optužili SDP i našu gospodarsku politiku za ono što vi radite loše.
Dragica Zgrebec pitala je ministra Šukera zašto se ne obračunava porez na dividende: Ovih dana skupštine hrvatskih tvrtki donose odluke o isplatam dividende. Hrvatske tvrtke isplatit će u ovoj godini 4,6 milijardi kuna dividende. Najveći dio tog novca neće otići građanima ove zemlje, nego stranim vlasnicima. Barr će npr. isplatiti milijardu i 400 milijuna kuna, HT milijardu i 200 milijuna. Kad bi postojao Zakon o porezu na dohodak koji bi se naplaćivao na dividende, koji ste ukinuli 2004. g. a koji se kao porez na dividendu od 15% ranije naplaćivao, proračun bi uprihodovao 690 milijuna kuna. Lokalne jedinice mogle bi taj novac iskoristiti za projekte i uređivanje u svojim lokalnim sredinama. Kako objašnjavate hrvatskim građanima, radnicima i umirovljenicima da na svaku kunu svojih primanja moraju plaćati poreze, a da prebogati vlasnici kapitala na svoje višemilijunske iznose ne plaćaju ni lipe poreza?
Netočno je da su građani rekli ne porezu na kapitalnu dobit, jer su ankete pokazivale da 70% građana to želi. To što stranci neće platiti porez na dividende u Hrvatskoj, nećete im pomoći, jer će ga morati plaćati u matičnoj zemlji. Na šteti će biti samo hrvatski građani. Ovako, svaki građanin koji zaradi više od 1600 kuna mora platiti porez, a onaj koji od kapitala zaradi milijun kuna, neće platiti ni kunu poreza, pa nikako nisu u istom položaju oni koji žive od rada i od kapitala.
Vesna Škulić je zbog izostanka potpredsjednice Vlade Kosor s Aktualnog prijepodneva pitanje uputila državnom tajniku: Hrvatska je pred više od godinu dana potpisala i u Saboru ratificirala UN-ovu konvenciju o pravima osoba s invaliditetom. Ova vlada do sada nije uskladila ni jedan propis sa Konvencijom. U Hrvatskoj je područje prava osoba s invaliditetom regulirano sa više od 270 propisa. Pitam Vas, kojim mađioničarskim trikovima ćete se koristiti da uskladite 270 propisa do svibnja, kada Konvencija stupa na snagu i postaje obvezujuća za RH?
Podsjetila je da invalidi u Hrvatskoj, ako nisu zaposleni, žive s najviše 1200 kuna, osobna invalidnina nije se povećala od 2000. g., a znamo kolika je stopa inflacije. Niste napravili ni kategorizaciju osoba s invaliditetom. Kada ćete se konačno, kroz zakonsku regulativu, početi baviti problemima osoba s invaliditetom?
Željko Jovanović je pitao ministra Šukera kad će konačno biti smanjena stopa PDV-a: Postoje neke teme u kojima je Premijer Sanader vrlo dosljedan, pa na početku svakog mandata najavljuje smanjenje stope PDV-a. To je učinio i 2003. g. svojom jamstvenom karticom. Jamstvena kartica se ne može dugo vidjeti na web stranicama HDZ-a. Ali se smanjenje PDV-a primjenjuje po načelu ZERP-a, sa odgodama do tko zna kada. Prošli četvrtak u Splitu je bio nešto konkretniji te najavio da bi do promjene PDV-a moglo doći već idući mjesec. Vas, ministre, pitam: jeste li spremni za provedbu naloga koji vam je najavio premijer Sanader, na koju stopu će PDV u Hrvatskoj biti smanjen i kada ćete to učiniti? Zatražio je pisani odgovor i točnu projekciju utjecaja smanjenja PDV-a
Smanjivanje PDV-a utjecalo bi na poboljšanje deficita platne bilance i na smanjivanje inflacije. Za viši životni standard Vlada mora imati viziju, planove i akciju. Vaša rješenja ne nude povećanje proizvodnje, koja jedina može poboljšati ukupnu situaciju u Hrvatskoj.
Boris Šprem pitao je premijera Sanadera o ignoriranju sastanka o gospodarstvu koji je sazvao predsjednik Mesić: Predsjednik Mesić sazvao je prošle subote sastanak predstavnika Vlade, Hrvatske gospodarske komore, ekonomskih stručnjaka i uglednih gospodarstvenika, zbog stanja u hrvatskom gospodarstvu. Na taj sastanak se niste odazvali, niste poslali čak ni jednog ministra na taj sastanak. Predsjednik republike ne može sazvati, ali može temeljem članka 101. Ustava Republike Hrvatske predložiti sazivanje sjednice Vlade o nekom posebno važnom pitanju. Da li ćete sazvati sjednicu Vlade ako predsjednik to predloži, s temom stanja u hrvatskom gospodarstvu?
Luka Denona je potpredsjednika Vlade Polančeca pitao je li istina da će se prestati proizvoditi ulja u rafineriji Urinj kraj Rijeke. Upozorio je da Hrvatska i dalje ima preveliki broj nezaposlenih, uvoz je dvostruko veći od izvoza. Upravo stoga potrebno je poticati industrije koje izvoze proizvode, a jedna od takvih je i proizvodnja motornih ulja. Rafinerija u Rijeci nalazi se od 1889. g. Zadnjih 40-ak godina proizvodi motorna ulja visoke kvalitete, koja se ugrađuju čak i u Mercedesove motore. U Ininoj Rafineriji Urinj nije još uvijek započeta dugo najavljivana modernizacija kojom bi se zaposlio veći broj radnika i proizvodili konkurentni derivati koji bi mogli biti izvozni proizvod. Zašto u 8. mjesecu gasite proizvodnju motornih ulja u Rijeci, i da li se tim činom ide na zatvaranje radnih mjesta, a s druge strane i na daljnje povećanje uvoza?
Projekt modernizacije rafinerija u Rijeci i Sisku i dalje se ne realizira, iako za njega plaćamo interkalarnu kamatu, pa ne vjerujem da će se to desiti i u 2009. i 2010. g. kako stvari stoje sada će se u Urinju samo miješati ulja, a ne proizvoditi. Zatvorit će se 600 radnih mjesta, a 800 kooperanata koji rade s Rafinerijom također će ostati bez posla. (mr. sc. Petar Kurečić)