Izmjene zakona za racionalnije i efikasnije funkcioniranje vlasti

Hrvatski sabor je na početku druge, izvanredne sjednice, u Dnevni red sjednice uvrstio 12 točaka. Zatim je u objedinjenoj raspravi raspravio Prijedlog zakona o Vladi, Prijedlog zakona o ustrojstvu i djelokrugu ministarstava i središnjih tijela državne uprave, Prijedlog zakona o sustavu državne uprave, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o obvezama i pravima državnih dužnosnika, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o državnim službenicima.

Svim ovim prijedlozima zakona želi se napraviti potrebne izmjene, kako bi vlada, ministarstva i središnja tijela državne uprave, kao i državna uprava u cjelini, mogli početi racionalnije i efikasnije funkcionirati.

Neven Mimica u ime predlagatelja je predstavio paket zakona o Vladi, ustrojstvu i djelokrugu ministarstava, sustavu državne uprave, izmjene i dopune o pravima državnih dužnosnika i zakona o državnim službenicima, a kojima se, kako je rekao, između ostalog, kreće u reformu državne uprave jer ova vlada neće imati 100 dana, nego 100 minuta da počne raditi u punom pogonu sve potrebno za otklanjanje poteškoća u kojima se nalazi Hrvatska, a koje bivša Vlada nije otklonila na učinkovit način.

Nova će Vlada imati 20 ministarstava, te tri državna ureda, a ukidaju se državni tajnici i ravnatelji uprava te uvode zamjenici i pomoćnici ministara, a sve to bi trebalo dovesti do učinkovitog funkcioniranja Vlade i državne uprave te ušteda od 100 milijuna kuna za cijeli mandat Vlade, a s obzirom da su se mjesta tajnika dosad prilagođavala dnevno-političkim potrebama, dok stvarna odgovornost ravnatelja nije ni postojala, kazao je Mimica.

Ponovio je da oni koji kvalitetno obavljaju svoj posao, ne trebaju strahovati za radna mjesta, te kazao da će umjesto 60 dosadašnjih državnih tajnika postojati 20 zamjenika ministara, a umjesto 153 ravnatelja uprava 80 pomoćnika ministara. Smanjenjem ukupnog broja sa 543 na 416 radi se o uštedama od 25 milijuna kuna godišnje, odnosno 100 milijuna kuna za cijeli mandat Vlade.

U raspravi o Prijedlogu zakona o izmjeni Zakona o izborima općinskih načelnika, gradonačelnika, župana i gradonačelnika Grada Zagreba, te Prijedlogu zakona o izmjeni Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi objašnjeni su razlozi izmjena ovih zakona. Razloge izmjena je obrazložio Zvonimir Mršić.

Izmjenama zakona iz djelokruga lokalne i regionalne samouprave želi se izbjeći održavanje lokalnih izbora zbog odlaska čelnika jedinice lokalne ili regionalne samouprave na novu dužnost, u Saboru ili Vladi. Zakonom o izborima općinskih načelnika, gradonačelnika, župana i gradonačelnika Grada Zagreba propisan je neposredni izbor općinskih načelnika, gradonačelnika, župana i gradonačelnika Grada Zagreba. Dosadašnjim rješenjima propisano je da ukoliko mandat općinskog načelnika, gradonačelnika, župana i gradonačelnika Grada Zagreba prestane u kalendarskoj godini održavanja redovitih izbora, a prije njihovog održavanja, u toj se jedinici lokalne odnosno područne (regionalne) samouprave neće provesti prijevremeni izbori, već će prava, obveze i odgovornosti općinskog načelnika, gradonačelnika, župana i gradonačelnika Grada Zagreba do provedbe redovitih izbora obnašati njihov zamjenik.