L”Italia giusta – Bersani za pravednu Italiju i Europu

Prema zadnjim prognozama talijanska ljevica trebala bi biti pobjednica prijevremenih parlamentarnih izbora u nedjelju i ponedjeljak. Takva očekivanja u pozitivnom su tonu dočekana među lijevim strankama zemlja u regiji, a u skladu su s potrebnom stabilizacijom zemalja Mediterana.

Favorit talijanskih izbora je Pier Luigi Bersani, tajnik Demokratske stranke (Partito Democratico, glavna stranka lijevog centra) koji se Demokratskoj stranci ljevice pridružio 2007. Stranka je postala Demokratska stranka (PD), a on joj je dospio na čelo dvije godine poslije. Bio je ministar u tri lijeve vlade, od 1996. do 2008., prvo industrije i trgovine, zatim prometa i konačno gospodarskog razvoja.

Demokratska stranka jedina je talijanska stranka koja je organizirala unutarstranačke izbore za kandidate na parlamentarnim izborima. Također, jedina je stranka koja na glasačkom listiću nema istaknuto ime kandidata već samo ime stranke. Takav potez u skladu je s njihovom krilaticom “Italia Giusta” (”Pravedna Italija”) koja sumira programsku osnovu baziranu na idejama koje zajednički donosi s građanima baveći se aktualnim problemima, a ne proklamiranjem pojedinaca i njihovih ideja.

Upravo je pravednost kvaliteta koju Bersani obećaje promicati postane li premijer. “Na prvoj sjednici kabineta morat ćemo razmisliti o onima koji nemaju što jesti”, rekao je na jednom skupu. Bersanija, koji je ozbiljan i onda kada se smije, osobito cijene gospodarski te industrijski krugovi. Podupiru ga francuski predsjednik Francois Hollande, belgijski premijer Elio di Rupo te predsjednik Europskog parlamenta Martin Schulz.

Bersani naglasak stavlja na “zapošljavanje, pravednost, rad i moralnost”. Potpuno cijepljen od glamura, 62-godišnji Bersani nije ”showman” i upravo je on lice za kojim čezne Italija umorna od Berlusconijeve teatralnosti, afera, gafova i spektakla.

Demokratska stranaka dugo je vremena bila jedina stranka koja je koristila strategijske prednosti online alata poput društvenih mreža. Ususret parlamentarnim izborima, rastu ”online” zajednice i prisutnosti na internetu doprinijela je mala vojska internet aktivista stvarajući javno prepoznatljivu mrežu D-Net i Sparta. Spartanci, kako se sami nazivaju i od kojih su mnogi volonteri, nastoje identificirati i pratiti utjecajne pripadnike internet zajednice na Twitteru, Facebooku i Tumblru. Od analitičara do novinara, utjecajnih pojedinaca i ostalih korisnika, šire aktivnosti nositelja programa, od lokalne do nacionalne razine.

Demokratska stranka koristi vlastitu internetsku TV mrežu (YouDem.tv), pa uz vlastite internet stranice i stranice kandidata, videom omogućuje uvid u rad aktivista i građana koji su se priključili kampanji.

“Koristeći sve dostupne moduse aktivizma ”online” i ”offline” u unutarstranačkim, lokalnim i parlamentarnim izborima, omogućujemo stranci izdići se iznad starih sustava, stvoriti imidž organizacije kao moderne, transparentne i dvosmjerne, a prije svega omogućiti nove prilike i mjesta za mlade ljude koji su željni promjena”, poručuju članovi D-Neta.

Aktivni su u javnosti, a za stranku ostvaruju više kontakata no što su ikada zamislili. Zajedno se protive i personalizaciji stranaka. “Osobni interesi rak su za demokraciju” poručuje i Bersani – a nakon vladavine Silvija Berlsuconija jasno je i zašto.