Picula: Potreban je ravnopravan tretman kakav Hrvatska i zaslužuje

Tonino Picula, SDP-ov zastupnik u Europskom parlamentu, aktivno radi po pitanju viznog režima od samog početka svojeg mandata, te je proteklog tjedna pozdravio prijedlog kojeg razmatra Američki Kongres kojim bi se proširio „Visa Waiver“ program te omogućilo Hrvatima da putuju u Sjedinjene Američke države bez vize.

Poručio je da se na inicijativu proširenja “Visa Waiver” programa može gledati kao na racionalan pristup pojedinih kongresmena koji razumiju potrebu za reciprocitetom te izrazio nadu da će ovoga puta Američki Kongres usvojiti prijedlog kojim će se u praksi zaista i uspostavi ravnopravan tretman svih članica Europske unije koji zaslužuje i Hrvatska.

Podsjetimo, trenutno se 38 zemalja nalazi na listi čiji građani ne trebaju vizu prilikom posjete SAD-u, već samo potvrdu koju zatraže na aerodromu a od toga su 23 zemlje članice EU.

Građanima pet zemalja članica, uključujući Hrvatsku, potrebna je viza koja košta i do osam puta skuplje od spomenute potvrde što je, osim vizne, jasan dokaz financijske neravnopravnosti građana EU, ističe Picula.

Picula podsjeća da Hrvatska kao punopravna članica Europske unije ima i druge adute, a to je članstvo u NATO savezu te da je sudionica mnogobrojnih mirovnih misija, zbog čega je prepoznata kao točka stabilnosti.

toninogif

Picula je proteklog tjedna sudjelovao i na 3. zasjedanju Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje Srbije Europskoj uniji (SAPC) u Beogradu gdje se sastao sa srbijanskim premijerom Aleksandrom Vučićem i ministrom vanjskih poslova Ivicom Dačićem te šefom delegacije EU u Srbiji Michaelom Davenportom i ombudsmanom Sašom Jankovićem.

Tijekom susreta naglasio je kako smatra da Srbija pokazuje inicijativu, nastoji poboljšati gospodarsku situaciju i unapređuje političku suradnju sa svojim susjedima, ali da taj proces nije i neće biti imun na reflekse iz prošlosti te da je važno znati se suočiti s njegovim stupnjevitim razvojem.

Kao predsjednik izaslanstva za odnose s BiH i Kosovom, Picula je istaknuo da je „paradoksalno da povijesni sporazum u trokutu Bruxelles – Beograd – Priština o europskoj perspektivi Srbije i Kosova bio izvediv, a da se tako teško dolazi do minimalnih kompromisa između Sarajeva, Banja Luke i Mostara o europskoj budućnosti BiH. U takvom kontekstu, utjecaj Srbije kao supotpisnice Daytonskog sporazuma vrlo je važan kako bi se otklonio barem jedan dio unutarnjih blokada koje sprječavaju europsku perspektivu BiH.”