Uvesti socijalnu mirovinu za najsiromašnije

Samo je HDZ glasao protiv SDP-ova zakonskog prijedloga kojim bi se praktički odmah izjednačile mirovine starih i novih umirovljenika. Taj dio nepravedno zakinutih građana Hrvatske, njih oko 336 tisuća, morat će, kako je rekao premijer Sanader, pričekati do jeseni da njegova Vlada smisli kako ispraviti nepravdu prema njima. “Samo zbog HDZ-ove taštine nije se prihvatio SDP-ov prijedlog, iako su za njega glasale sve hrvatske parlamentarne stranke uključujući i primjerice Stranku umirovljenika i liberale, dakle i one koji podržavaju Sanaderovu Vladu,” kazao je na današnjoj konferenciji za novinare tajnik SDP-a Igor Dragovan, koji je s potpredsjednicom Stranke Milankom Opačić predstavio naš prijedlog Zakona o socijalnoj mirovini. Taj Zakon predložili smo još u lipnju 2004. godine, ali ga je parlamentarna većina tada odbila te ga zato sutra opet upućujemo u saborsku proceduru.

 

Milanka Opačić i Igor Dragovan upozorili su na rezultate istraživanja Programa za razvoj Ujedinjenih naroda, koje pokazuju da je istočni dio Hrvatske socijalno najugroženiji. Stanovništvo svih pet slavonskih županija u samom je vrhu socijalne isključenosti i vrlo visokog rizika od siromaštva. Najgora situacija je u Požeško-slavonskoj i Virovitičko-podravskoj županiji, gdje je oko 27 posto stanovništva socijalno isključeno, dok ih je primjerice u Istri svega 1,7 posto. Najugroženije su starije osobe bez mirovina, a među njima je najviše žena starijih od 65 godina. U Hrvatskoj je inače ukupno 131.414 osoba starijih od 65 godina bez ikakvih prihoda. Ti ljudi su izloženi riziku siromaštva pet puta većem od državnog prosjeka. Zbog toga SDP neće i ne smije odustati od svojih zakonskih inicijativa, jer bi to značilo da odustaje od najsiromašnijeg dijela hrvatskog stanovništva, što očito čini vladajući HDZ.

Svjesni toga problema, još 2004. godine ponudili smo zakon kojim bi se uvele socijalne mirovine. HDZ-ova saborska većina tada je odbila taj prijedlog, jer ova kategorija socijalno ugroženih nije bila prioritet HDZ-ovoj Vladi. Potpredsjednica Opačić najavila je kako će Klub zatsupniak sutra u saborsku proceduru ponovno uputiti Zakon o socijalnoj mirovini. Tim zakonom bile bi obuhvaćene osobe koje su navršile 66 godina, ako su od navršene petnaeste do 66. godine života imale prebivalište u Hrvatskoj najmanje 30 godina, a od toga zadnjih 10 godina neprekidno. Iznos socijalne mirovine izračunavao bi se u iznosu 19 % od proračunske osnovice. Istodobno s ostvarivanjem socijalne mirovine, smanjio bi se broj korisnika prava na pomoć za uzdržavanje u socijalnoj skrbi i izdaci u sustavu socijalne skrbi. Zbog toga procjenjujemo da bi izdatak za Državni proračun bio 230 milijuna kuna godišnje. Socijalna mirovina za jednu osobu iznosila bi 640 kuna, odnosno tisuću kuna za bračne drugove.