Izmjene Ustava i nacionalne manjine

Savjet SDP-a za ljudska prava, civilno društvo i pravni sustav organizira u ponedjeljak, 9. ožujka s početkom u 12 sati u središnjici SDP-a javni okrugli stol o položaju nacionalnih manjina u kontekstu predstojećih ustavnih promjena Mnogobrojne dobre namjere i ustavne norme koje se tiču položaja nacionalnih manjina u hrvatskom društvu nisu još uvijek niti u cijelosti zaživjele. Kad je riječ o zastupljenosti predstavnika manjina u tijelima lokalne samouprave, Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina iz 2002. godine manjkavo se provodi.

Predstojeće izmjene Ustava povod su za promišljanje položaja nacionalnih manjina i mogućnostima za unapređenje njihova položaja. Pitanje položaja nacionalnih manjina nije samo pitanje individualnih i kolektivnih prava manjina, nego i ukupnog demokratskog ustroja Republike Hrvatske. Na putu ulaska u EU odnos prema pravima manjina jedan je od važnih kriterija vrednovanja hrvatskog pravnog i političkog ustroja. Jedan od načina unapređenja položaja nacionalnih manjina, posebice u pogledu političkog predstavljanja je tzv. dvostruko pravo glasa pripadnika nacionalnih manjina na izborima za Sabor. Isto tako, niz je otvorenih pitanja vezanih za lokalne izbore. Kao važan problem s kojim se susreću pripadnici manjina jest i regulacija dvostrukog državljanstva. Uz to, zastupljenost pripadnika nacionalnih manjina u tijelima državne uprave i pravosuđu nije zadovoljavajuća. Postoji i niz drugih problema koje očekujemo otvoriti na okruglom stolu.

Savjeti SDP-a u raspravu o pitanjima iz svog djelokruga redovito nastoje uključiti što više relevantnih mišljenja zainteresiranih sugovornika. Uz predsjednika Savjeta SDP-a za ljudska prava, civilno društvo i pravni sustav, zastupnika u Hrvatskom saboru prof. dr. Ivu Josipovića, kraća izlaganja u svrhu uvoda u raspravu sljedećeg ponedjeljka na Iblerovom trgu 9 u Zagrebu ponudit će tako profesor na zagrebačkom Filozofskom fakultetu dr. sc. Drago Roksandić, saborski zastupnik talijanske manjine dr. Furio Radin, predstavnik bošnjačke zajednice dr. sc. Sead Berberović, aktivistica romske zajednice, magistra farmacije Nura Ismailovski te predstavnik mađarske nacionalne manjine Robert Jankovics. Budući da u Zagrebu živi više od 52 tisuće pripadnika različitih nacionalnih manjina koji doprinose kulturnom bogatstvu glavnog grada, očekujemo da se sudionicima ovog okruglog stola obrati i zagrebački gradonačelnik Milan Bandić.

SDP kao dio politike ima partnerstvo s nacionalnim manjinama u ostvarivanju prava predviđenih Ustavnim zakonom i njihovu unapređenju. Okrugli stol, između ostalog, treba dati poticaj SDP-om formiranju političkog programa.

Dodatne dokumente možete pogledati ovdje: