Gdje su granice represivnog aparata?

„Ovo je apel da se zapitamo u kakvom sistemu živimo i kakve ovlasti ima represivni aparat i koliko ih zloupotrebljava bez ikakve demokratske kontrole!“ istaknuli su predsjenik SDP-a Zoran Milanović i gradonačelnik Koprivnice te član Predsjedništva SDP-a Zvonimir Mrsić na konferencij za novinare kojom su željeli ukazati na protivljenje takvom pravnom ustroju i takvoj praksi.

SDP smatra kako odbačaj policijske kaznene prijave od strane Općinskog državnog odvjetništa u slučaju koprivničkog gradonačelnika Zvonimira Mršića pokazuje kako se kaznenim prijavama od strane policije može vrlo ružno manipulirati  u političke svrhe bez ikakve demokratske kontrole.

“Mi smo od početka govorili da sumnjamo da  je sve to skupa politički motivirano i na kraju je ta prijava u Državnom odvjetništvu nakon pola godine proučavanja odbačena. Ja sam na samom početku,u siječnju ove godine, upozorio da je podnošenje lažne kaznene prijave od strane privatne ali i službene osobe i organa kazneno djelo. I  tu odgovornost treba također utvrditi. Policija i državni represivni aparat u rukama imaju vrlo moćno oružje. Policija ima mogućnost ograničavanja nekih temeljnih ljudski prava, ali jedino pod uvjetom da to radi na zakonit način.Kada policija koristi takva sredstva i metode onda to mora raditi efikasno i vrlo odgovorno pazeći da pritom ne krši ljudska prava.”, istaknuo je predsjednik SDP-a Zoran Milanović.

Milanović je siguran kako je u ovih pola godine, od podnošenja policijske kaznene prijave pa do njezinog odbacivanja, došlo do cijelog niza kršenja ljudskih prava, zdrave logike, građanske pristojnosti i odgovornosti te zloupotrebe policijskog djelovanja i aparata u političke svrhe.

“Pola godine kasnije ta prijava je odbačena kao nesuvisla, neutemeljena, besmislena, i šta sada: nikome ništa. Da li bi  netko trebao odgovarati  zbog zlouporebe ovlaštenja na koju smo upozoravali od prvog dana i govorili da to nije ispravno, da je to nelogično i da je protuzakonito što se radi, da je cijela procedura u Koprivnici bila transparentna, zakonita te  da je natječaj raspisan prema zakonu i da se išlo po tržišnim uvjetima na najboljeg ponuditelja. I to isto je sada zaključilo Državno odvjetništvo”, rekao je Milanović.

Podsjetio je ujedno kako je prije pola godine na aktualnom satu u Hrvatskom saboru premijerka te čitav niz visokih dužnosnika HDZ-a bio upoznat i govorio o kaznenoj prijavi  prije nego što je o tome saznao gradonačelnik Koprivnice Zvonimir Mršić. O sadržaju prijave potom su govorile službene osobe ministarstva unutarnjih poslova u niz emisija čitajući detalje prijave iako osoba koja je predmet prijave do tada formalno nije niti znala da se protiv njega provodi postupak.

” Sve su to stvari koje su nama ostale nejasne. Nejasno je kako je to uopće zakonski moguće, a vjerujemo da je građanima potpuno nejasno što se događalo i koja je zakonska osnova i opravdanje za takvu vrstu ponašanja . Pola godina kasnije mi još na to nemamo odgovora.”, napomenuo je Milanović.  

Milanović je istaknuo kako sve tri kaznene prijave koje su podnesene protiv članova Predsjeništa SDP-a koji jesu ili su bili gradonačelnici  ne ukazuju na kazneno djelo korupcije, krađe, pljačke za osobne svrhe, za stranku ili prijatelje, nego u stvari ljude optužuje za loše poslovanje, za nesavjesnost, “fušeraj”. “Ovdje sada imamo jedno sistemsko pitanje : gdje su granice takvog postupanja policije i represivnih tijela. Da li je to posao policije ili je to posao birača, koji su tim ljudima dali povjerenje na izborima, da odlučuju da li je odluka dobra ili loša?”, pita se Milanović.

“Očito da policiji nije bio interes da se ovdje progone eventualno ljudi koji su počinili kaznena djela, nego da je imala nekakve druge ciljeve. Zato je pomno odabrala trenutka kada će se sa svojim radnjama izaći u javnost i zato je vršila pritisak na Državano odvjetništvo iznoseći cijeli niza činjenica i podataka iz kaznene prijave što po zakonu nema nikakvog prava, a danas smo u situacija da Državno odvjetništvo kaže da sumnja koju su izrazili nema nikakvog opravdanja”, rekao je Zvonimir Mršić.

Napomenuo je kako je tak danas upoznat sa sadržajem policijske kaznene prijave te da je zgrožen jer se ona temelji na pogrešnim činjenicama koje se pojavljuju i u samom vještačenju sudskog vještaka.

“Policija tvrdi, ikao je imala i zakon i poslovnik o radu Gradskog poglavarstva, iako je čovjek koji je potpisao ovu kaznenu prijavu sjedio na sjednici na kojoj se raspisao natječaj, da sam ja kao gradonačelnika raspisao javni natječaj  i da sam to učino bez da sam ima procjenu ovlaštenog sudskog vještaka te time nanio štetu ,jer su oni angažirajući sudskog vještaka tri godine nakon tog događaja utvrdili da je tržišna vrijednost trebala biti veća nego što je to tržište u tom trenutku prihvatilo. Policija tvrdi  da sam ja učinio nešto  što ni po statutu  ni poslovniku nisam ima nikakve ovlasti. Policija je imala zapisnike s tih sjednica u kojima se vidi, ne da ja to nisam učino, nego čak nisam prisustvova sjednicama na kojima se donosila odluka o raspisivanju natječaja i odluka o prodaji te nekretnine. Sudski vještak je promašio kvadrate i kubike prostora, utvrdio je da je skuplje zemljište od kvadrata čvrstog objekta na tom zemljištu. Moglo bi se vrlo jasno ućI u osporavanje tog vještačenja”, pojasnio je Mršić.

Nada se da će iz ovog slučaja ipak proizaći i pozitivne stvari, prije svega da se raspolaganje  nekretninama jedinica lokalne samouprave može vršiti jedino javnim natječajem te da javni natječaj utvrđuje tržišnu cijenu, što je potvrđeno i ovim odbacivanjem policijske kaznene prijave kao i samom sudskom praksom.

(foto: net.hr)