Milanović: Zašto ste odustali od reformi? Počnite konačno nešto raditi

“Naslijedili ste dobro stanje, naslijedili ste pet kvartala gospodarskog rasta koji nije baziran na bjesomučnom zaduživanju, naslijedili ste primarni suficit. Vi kažete da nudite reforme. Ja ne vidim nijednu”, poručio je predsjednik SDP-a Zoran Milanović danas u Hrvatskom saboru u raspravi o prijedlogu državnog proračuna.

Na početku izlaganja Milanović je rekao da se nitko iz SDP-a neće naslađivati padom kreditnog rejtinga jer do stava kreditnih agencija već 7 godina nitko ozbiljan previše ne drži jer da je suprotno, onda kamatne stope ne bi padale kao što padaju na državni dug, pa i Hrvatskoj. Tako da se danas zadužujemo znatno, znatno jeftinije ili manje skupo nego prije 4 godine ili 5 godina i sve druge države.

Milanović se dotaknuo i odnosa s Europskom komisijom s kojom je naša Vlada otvoreno pregovarala, ali uvijek na kraju priče radila onako kako je mislila da je najbolje za Hrvatsku.

“Da nismo tako radili, da nismo čuvali određene socijalne kategorije i da nismo udarali na agregatnu potražnju smanjivanjem plaća, mirovina i svega što su tražili od nas onda rasta zadnjih 5 kvartala ne bi bilo. I vi ne biste mogli ovako optimistično govoriti o stvarima koje nam sada ovdje stavljate na stol”, rekao je Milanović.

Nastavio je da uopće ne doživljava osobno niti emotivno to što sadašnja Vlada nijednom riječju nije spomenula ono što im je ostavila naša Vlada, a to je red, to je pet kvartala rasta. Taj rast je zdrav rast koji je baziran na izvozu, na rastu industrijske proizvodnje, na rastu prihoda od usluga koje su izvozno orijentirane a to je turizam, na investicije u turizmu preko HBOR-a. “Europsku komisiju treba slušati i s njom surađivati, ali se ne njome pokrivati i služiti kao izgovorom”, poručio je Milanović.

Milanović je govorio i o ambicioznim najavama sadašnje Vlade o povlačenju sredstava iz fondova EU, koje je ocijenio nerealnima i podsjetio da je njegova Vlada u tome bila natprosječna uspješna u usporedbi s drugim europskim zemljama u sličnom vremenskom razdoblju.

“Pelješki most će se vjerojatno početi graditi, a nadam se i pruga Rijeka-Zagreb za koju ne vidimo u proračunu da su predviđena sredstva za nacionalnu komponentu. Tražili smo, nismo našli. Gdje su novci za otočke linije za Agenciju za obalnu i linijsku plovidbu. Tu isto fali 40, 50 milijuna kuna. Odakle će se to plaćati? Govorimo o iseljavanju mladih Hrvata, radi svakog nas boli i srce i želudac. Međutim nema ih 100 tisuća i prema mišljenju te Europske komisije, koju ste ovdje nekoliko puta spomenuli kao kongregaciju za nauku vjere, to je 15 do 20 tisuća prema analizi tržišta radne snage. Ja bih volio da nije ni to. Ljudi putuju, usavršavaju se, zarađuju, vraćaju se i vjerujem da će se vraćati i doprinositi svom zavičaju i Hrvatskoj”, istaknuo je Milanović.

Milanović je podsjetio da je prognozirani deficit na razini tzv. opće države bio 5,6%, a on na kraju ne bi trebao biti veći od 3,5% BDP-a u 2015., a primarni suficit trebao bi iznositi oko 2 milijarde kuna.

“Od svih najavljivanih reformi ostalo je tek nekoliko mjera koje se prelamaju preko leđa najpotrebitijih. Smanjuju se potpore za prijevoz učenika srednjih škola za 100 milijuna kuna. Pa to ne smijemo dirati, pa to je razlika između školovanja i neškolovanja za tisuće hrvatskih obitelji u sjevernoj Hrvatskoj a da ne govorim u Slavoniji i Dalmaciji. Sredstva za sektor obrazovanja su smanjena za više od 150 milijuna kuna. Podsjetit ću da ste još samo prije 2 mjeseca napisali, citiram: “Naš je cilj da se izdvajanja za obrazovanje i znanost svake godine povećavaju za 0,4% BDP-a kako bismo se približili europskom prosjeku.” Nismo se približili nažalost europskom prosjeku, ništa od toga”, naglasio je Milanović.

Istaknuto je i da su smanjena sredstva za dječji doplatak, za obnovu i stambeno zbrinjavanje povratnika, a slično je i s potporama djelovanju manjinskih zajednica u Hrvatskoj.

“Ne mogu se oteti dojmu da se radi o proračunu koji je napravljen na brzinu bez puno promišljanja a neki od primjera koje sam naveo govore u prilog tome i koji u konačnici idu na štetu najranjivijih skupina u društvu”, zaključio je Milanović.