Forum žena SDP-a Hrvatske o slučaju premlaćivanja 14-godišnjakinje od strane pijanog oca: “To je zorni prikaz institucialnog nasilja”

Forum žena SDP-a Hrvatske reagirao je u tekstu na slučaj obiteljskog nasilja koji se dogodio prošli petak poslije podne u zagrebačkom naselju Pešćenica kad je bivši policajac i osuđeni obiteljski nasilnik brutalno istukao 14-godišnju kćer nakon čega je odveden u Kliniku za psihijatriju Vrapče. Medije  je o događaju izvijestila majka djevojčice koja se nalazila u bolnici zbog operativnog zahvata, zbog čega je njezin bivši suprug i čuvao djecu. Ona je u svojem iskazu navela kako je policiju zvala pet puta, a kad je nazvala kćer i čula da je otac tuče, u spavaćici je otišla taksijem kući gdje je stigla u isto vrijeme kad i policija.

 

Forum žena SDP-a u tekstu je naveo kako je u ovom slučaju riječ o “primjeru institucionalnog nasilja, što je vidljivo kroz činjenicu da je sustav napravio ozbiljan propust puštajući na uvjetni dopust višestruko osuđivanog obiteljskog nasilnika, da je reakcija policije u dojavnom centru bila nestručna, nepravovremena i nepristojna te da se nije postupalo u skladu s važećim Protokolom o postupanju u slučaju nasilja u obitelji”.

Njihovo reagiranje prenosimo u cijelosti:

U slučaju premlaćivanja 14-godišnjakinje od strane pijanog oca, višestruko osuđivanog nasilnika, kao i činjenice da je majka više puta kontaktirala policiju koja je reagirala tek nakon više od jednog sata od poziva, Socijaldemokratski forum žena SDP-a Hrvatske ima potrebu ponovno ukazati na neprovođenje Istanbulske konvencije, pri čemu ističemo kako ta konvencija nije jedini dokument koji pruža pravne, institucionalne i proceduralne mogućnosti suzbijanja nasilja.

Naime, u našem pravnom sustavu godinama su na snazi mjere i odredbe na temelju kojih, da se po njima postupalo, moglo uspješno riješiti ovaj slučaj, kao i mnoge druge.

Ponavljamo da nije nužno da počiniteljem nasilja smatramo jedino i samo izravnog, neposrednog nasilnika, počinitelja.

Spomenuti slučaj je zorni primjer institucionalnog nasilja, što je vidljivo kroz činjenicu da je sustav napravio ozbiljan propust puštajući na uvjetni dopust višestruko osuđivanog obiteljskog nasilnika, da je reakcija policije u dojavnom centru bila nestručna, nepravovremena i nepristojna te da se nije postupalo u skladu s važećim Protokolom o postupanju u slučaju nasilja u obitelji. Također, dosuđivanje skrbništva obiteljskom nasilniku je u suprotnosti s važećim Obiteljskim zakonom, koji odriče u potpunosti takvu mogućnost.

U slučaju kao što je ovaj, kada zakaže sustav, kada ne primjenjuje propise i nema empatiju za žrtvu, onda nasilje postaje institucionalno, a od takve vrste nasilja žrtvu više nema tko zaštititi jer njezinu sigurnost ugrožavaju oni čija je zadaća da je štite.

Pozdravljamo odluku policije da kazni odgovorne za propuste, ali ne zbog „komunikacije koja je mogla biti blaža“, već zbog neučinkovitosti i potpune neosjetljivosti prema žrtvi nasilja.