Antičević Marinović: Ne pristajemo na ekonomski neoliberalizam

Potpredsjednica Kluba zastupnika SDP-a Ingrid Antičević-Marinović govorila je danas o Prijedlogu Zakona o potvrđivanju Memoranduma o razumijevanju između Europske zajednice i Republike Hrvatske o sudjelovanju Hrvatske u Programu zajednice za zapošljavanje i socijalnu solidarnost (PROGRESS).

Upitala je tako kakav životni standard i boljitak ova Vlada osigurava građanima? “Prošle godine Vlada je slavila slobodu kapitala, ali ne i rad. Rad se marginaliziralo. Bauk inflacije nadvio se na Hrvatskom, a to je rezultat stanja u gospodarstvu, za što je odgovorna vlast. Vlada stalno pokušava ublažiti ozbiljnost stanja, no ono se tako neće popraviti. Vlada konačno mora prestati biti pasivni promatrač,” kazala je. Naglasila je kako SDP ne pristaje na ekonomski neoliberalizam, koji urušava imunološki sustav svojih žrtava, tj. država. U ovom vremenu pada standarda, govoriti o tome, značilo bi da smo svjesni i da možemo rješavati te probleme.“

Na rast nezaposlenosti i pad plaća nas je upozorio MMF, još prošle godine. Siromaštvo kuca na vrata Hrvatske, a mi smo se oglušili. U mjeri u kojoj se urušavaju društveni uvjeti, demokratske odluke, čak i kad su korektno donesene, gube svoju važnost. Država koja se klanja tržištu, ne može osigurati minimum stabilnosti i budućnost za svoje građane. Radnici su prepušteni sami sebi, a čovjek koji stalno strahuje za svoju plaću i sigurnost, nije slobodan čovjek. U temelje socijalne države ugrađena je solidarnost koje u Hrvatskoj nema. “Državna vlast trebala bi prestati stimulirati proletarizaciju zaposlenika. U Hrvatskoj postoji određeni interesni krug kojeg država priključi na Državni proračun te široki broj građana postaje jednak, ali po siromaštvu. Hrvatskoj je potrebno Ministarstvo rada, koje nemamo. Malo je mjesta u Europi gdje je radnik prisiljen raditi toliko mnogo za toliko malo prava kao u Hrvatskoj. A politička i građanska prava su pusto slovo na papiru ukoliko ne progovorimo o socijalnim i kulturnim pravima, jer ta prava u Hrvatskoj se ne poštuju.” smatra Antičević Marinović.

Davor Bernardić ustvrdio je da nas ovaj Memorandum neće ni spasiti niti riješiti naše probleme. Moramo si pomoći sami. Država mora početi provoditi zakone, stvarajući uvjete za otvaranje novih radnih mjesta. Upozorio je na probleme nepostojanja socijalne solidarnosti i slabe obrazovanosti radno aktivnog stanovništva. Ne potiče se cjeloživotno obrazovanje, napominje bernardić. On smatra kako se ne moraju svi obrazovati za fakultet, ali moramo poticati kontrolu provedbe stručne prakse. Mnogi ljudi dolaze na tržište rada, a zapravo ne znaju raditi. Istaknuo je također potrebu povezivanje registra potreba na tržištu rada s obrazovnim sustavom. Hrvatski gospodarski rast nije na razini očekivanog, ali svaka kuna koju uložimo u obrazovanje i zapošljavanje višestruko će se vratiti već iduće godine,” zaključio je Bernardić.