Bahatost vlasti vidi se i u uskraćivanju informacija o trošenju novca poreznih obveznika

Sabor je današnji rad započeo raspravom o Interpelaciji o radu ministra financija, Ivana Šukera. U ime Kluba SDP-a govorila je Brankica Crljenko.
Izrazila je ocjenu da Klub SDP-a podupire Interpelaciju, a razlog je omalovažavanje institucije Parlamenta od strane ministra Šukera jer je ignorirao pitanje zastupnika o tome koji dužnosnici imaju pravo trošiti novac na službene kreditne kartice i koliki je iznos potrošenog novca. Time je pokazao koliko je ovoj Vladi stvarno stalo do transparentnosti vlasti. No, s obzirom na bahatost prema trošenju novca poreznih obveznika, ovo nije čudo. Sjetimo se samo slučaja Verona, kad je bila priča: Imamo račune, nemamo račune, a na kraju nismo vidjeli ništa od računa niti dobili odgovore.

Istovremeno, standard građana sve više pada, cijene rastu, a bahata HDZ-ova Vlada ne smatra uopće bitnim za odgovoriti na pitanje tko od državnih dužnosnika i službenika ima pravo koristiti službene kreditne kartice. Upitala je: le li to transparentnost kojom se kunete pred institucijama Europske unije?! Svojedobno ste, pred predsjedničke izbore 2005. g., predstavili stranicu Otvorena vrata, koja i danas postoji. Je li ovo ta transparentnost i otvorenost kojom se toliko dičite?

Ustvrdila je i da se u Hrvatskoj građanima uskraćuju podaci o korištenju kartica državnih dužnosnika. No, glave ne padaju ni zbog mnogo većih iznosa sumnjivih poslova i trošenja milijunskih iznosa novca poreznih obveznika.
Osim toga, svaki put kad ova vlada nema odgovora, redovito se poziva na odluke koalicijske vlade i ni ovaj put nije drugačije. Svaki put se poziva na odluku iz 2000. g., ali u toj odluci ne piše da se premijer Sanader može voziti u službenom avionu kada ide u Vukovar na privatnu proslavu rođendana svog ministra. U vašoj vladi danas sjedi 50-ak državnih tajnika, dužnosnika koji nisu sjedili u Račanovoj vladi, a koji se imaju pravo voziti u službenim automobilima. Novinari su tražili podataka koliko danas sjedi državnih dužnosnika u odnosu na prethodnu Sanaderovu vladu, ali odgovor nisu dobili. A da je postojalo imalo političke volje, odluku iz 2000. g., na koju se stalno pozivate, mogli ste promijeniti u 24 sata. Pet godina ste na vlasti, ali niste je promijenili. Je li to znači da nemate sposobnost ili mislite da je odluka dobra? Klub SDP-a zalaže se da ova vlada konačno počne transparentno raditi, da se prizna da je standard građana u padu, da je život sve teži, da cijene divljaju, a da ova Vlada na to nema nikakvog odgovora zbog vlastite nesposobnosti. Time bi se konačno ojačalo povjerenje građana u državne dužnosnike i u institucije sustava. Na to je Klub SDP-a upozoravao i upozoravat će i dalje. Pretpostavka bilo kakve promjene u ovoj zemlji je politička volja. Prethodna Sanaderova vlada nije imala volje uhvatiti se u koštac s nepravilnostima u državnoj upravi ali i gospodarstvu, a posebno se nije imala volje uhvatiti u koštac s borbom protiv korupcije. Kada sve informacije budu dostupne javnosti, moći će se očekivati odgovornije ponašanje institucija. Ako se ministar financija ovako bahato odnosi prema Saboru, što mogu očekivati građani? Zbog svega ovoga, nije čudno da institucije slabe, a jačaju autoritarni pojedinci. Mnoga pravila koja reguliraju otvorenost vlasti su mrtva slova na papiru, pa i Zakon o pravu na pristup informacijama. U uređenim društvima prelijevanje državnog novca u privatne džepove ne može proći nekažnjeno, ali kod nas je to itekako još uvijek moguće. Mi očito iz primjera uređenih i otvorenih društava moramo još mnogo naučiti – zaključila je Crljenko. (Petar Kurečić)