Borzan i Picula o TTIP-u: važnost zaštite potrošača i slobodnog kretanja ljudi

Biljana Borzan i Tonino Picula, SDP-ovi zastupnici u Europskom Parlamentu, intenzivno zastupaju hrvatske interese uključenjem u rasprave u kontekstu pregovora Europske Unije i SAD-a o Transatlantskom trgovinskom i investicijskom partnerstvu (TTIP) oko usklađivanja različitih područja poput ekologije, zdravstva, energetike i zaštite potrošača.

Podsjetimo, Transatlantsko trgovinsko i investicijsko partnerstvo (TTIP), je sporazum o slobodnoj trgovini oko kojeg pregovaraju Europska unija i Sjedinjene Američke Države. Ako se pregovori uspješno okončaju, bit će stvoreno najveće i najbogatije područje slobodne trgovine na svijetu s približno 820 milijuna stanovnika. TTIP s druge strane otvara i široku problematiku, između ostaloga na području zaštite potrošača, teme na koju se posebno proteklog tjedna fokusirala Biljana Borzan.

Naša europarlamentarka u raspravi o Godišnjem izvješću o politici tržišnog natjecanja u EU kao zamjenska članica u Odboru za unutarnje tržište i zaštitu potrošača, naglasila je potrebu za integriranim digitalnim tržištem.

“Moramo biti svjesni da je pred nama još puno posla do jedinstvenog tržišta, a ne obećavati lijepe brojke bez kvalitetne osnove. Diskriminacija potrošača prema mjestu prebivališta je među prvim problemima koje moramo riješiti. Nema zajedničkog digitalnog tržišta dok neki trgovci govore: “Mi ne prodajemo Hrvatima”. Zajedničko tržište ne smije imati posebna pravila ovisno o tome kome se vrši naplata. Digitalno tržište je označeno kao jedno od najvažnijih generatora gospodarskog rasta u EU, ali ono još ni izdaleka nije kvalitetno regulirano”, istaknula je Borzan.

Na prošlotjednom zasjedanju Europskog parlamenta upozorila je na najvažnije elemente koji priječe integraciju digitalnog tržišta: diskriminaciju kupaca prema mjestu prebivališta, neopravdano visoke troškove dostave i izostanak kvalitetne regulacije prava na intelektualno vlasništvo. Također je predložila uvođenje oznake sigurnosti na sve internet stranice koje posluju prema Direktivi o pravima potrošača EU, odnosno čije je sjedište u EU s obzirom na to da su europski trgovci opterećeni zahtjevima koje trgovci izvan EU ne moraju ispuniti i time se stvara nelojalna konkurencija.

Tonino Picula još od siječnja razgovara s Europskom Komisijom i pokreće pitanje o načinu na koji se planira uključiti područje mobilnosti građana u s obzirom na TTIP, s ciljem ostvarenja potpunog viznog reciprociteta. “Slobodno kretanje ljudi jednako je važno kao i kretanje kapitala”, istaknuo je Picula koji se snažno zalaže za ravnopravan položaj Hrvatske koja je s Bugarskom, Rumunjskom, Poljskom i Ciprom diskriminirana po pitanju viza.

Povjerenica za unutarnje poslove, Cecilija Malmström, u ime Europske Komisije odgovorila je kako će do kraja travnja detaljno procijeniti situaciju te da će pridati posebnu pozornost tome da trgovinski odnosi budu usklađeni s općim naporima na razini EU-a kao i na razini država članica na koje se to odnosi, kako bi vizni reciprocitet sa SAD-om bio što prije postignut, a posebno s obzirom na osjetljivost tih pitanja. Slijedom redovitih pozitivnih najava kao i ukidanja kanadskih viza za građane Češke, Picula se nada jednakom rezultatu i sa SAD-om za sve građane Europske unije.