Dogovor oko ustavnih promjena

Hrvatski državljani koji žive izvan Hrvatske glasat će isključivo u diplomatsko-konzularnim predstavništvima, a broj predstavnika u Hrvatskom saboru ograničava se na tri iz čitavog inozemstva.

Postignuto rješenje rezultat je razgovora između predsjednika SDP-a Zorana Milanovića i predsjednice Vlade i HDZ-a Jadranke Kosor koje su predstavili javnosti u Hrvatskom saboru.

“Ovaj razgovor od samoga početka ni u jednom trenutku nije bio zamišljen da na kraju rezultira rješenjem koje će bilo koga poniziti, povrijediti, bilo koga dovesti u situaciju da se osjeća poraženim. Tražilo se rješenje koje će otkloniti ono traumatično i loše što je rađalo nepovjerenje zadnjih deset godina, rješenje s kojim ćemo moć pristojno živjeti sljedećih 10, 15 godina i zbog kojeg nitko nikome neće predbacivati i nitko ni u koga neće upirati prstom”, poručio je predsjednik SDP-a Zoran Milanović

Milanović je istaknuo kako je riječ o razumnome i kompromisnom rješenju koje će uvesti red te dodao kako su sada širom otvorena vrata “da se posvetimo završetku ovog važnog posla za Republiku Hrvatsku”. Podsjetio je kako SDP želi razgovarati i o članku 14. Ustava RH koje se tiče pitanja nediskriminacije po bila kojoj osnovi, pa tako i na temelju spolne orijentacije, kako predlaže SDP-e.

 

“To već postoji u hrvatskom organskom zakonu o sprječavanju diskriminacije. Želimo o tome razgovor, bez ikakvog pritiska. Unošenje takve odredbe u hrvatski Ustav odnosno dopuna članka 14 je zapravo upozorenje svima onima koji smatraju da je nasilje i diskriminacIja dobro i ništa više osim toga”, rekao je Milanović.

 

Milanović smatra da je potrebno razgovarat i o promjenama u članku 106 Ustava RH u kojem se govori o zakonu o Uredu predsjednika RH. Smatra nelogičnim da već 10 godina ustavna odredba postoji, a zakon nije donesen, a besmislenim ocjenjuje da Sabor određuje predsjedniku RH koje će imati savjetnike i s kim će surađivati. Istaknuo je da je SDP otvoren za razgovor, a očekuje kako bi se u te razgovore mogao uključiti i predsjednik Republike.

Na pitanje zašto je pristao na rješenje po kojemu se zastupnici dijaspore mogu izabrati sa znatno manjim brojem glasova od onoga koji je potreban zastupnicima koji se biraju u Hrvatskoj, odgovorio je kako su i zastupnici izabrani u Hrvatskoj imali veći ili manji legitimitet kad je riječ o broju glasova. Napomenuo je da je ovo rješenje koje je usvojeno u smislu kompromisa “nije savršeno ali držimo da je dobro. Naša posebnost je rezultat i određenih očekivanja hrvatskih državljana izvan Hrvatske i određene realnosti što Hrvatska u ovo trenutku može pružiti. Što se SDP-a tiče,  mi ćemo, kada su u pitanju interesi hrvatskog naroda u BIH, dati sve od sebe da oni budu, ne samo objekt naše državne pomoći, nego i partneri. Mislim da je vrijeme humanitarnog i karitativnog odnosa prema hrvatskim državljanima u BIH prošlo”, rekao je Milanović.