Dok Vlada skriva probleme nema napretka u pregovorima s EU

Izuzetno je važno progovoriti o načinu korištenja i upravljanja europskim pretpristupninm fondovima i to ne samo zato što je to važno za pripremu Hrvatske za članstvo i za pregovarački proces , nego je važno i za razvoj cijele Hrvatske, rečeno je danas na konferenciji za novinare na kojoj su iznesene SDP-ove ocjene pregovaračkog procesa korištenja i upravljanja europskim sredstvima, održanoj u središnjici SDP-a na Iblerovom trgu.
Dobronamjerne kritike ali i sugestije iznjeli su Neven Mimica i Daniel Mondekar , saborski zastupnici SDP-a

“Još je krajem prošle godine postalo očito, nakon ozbiljnih upozorenja od povjerenika Oli Rehna i samog predsjednika Europske komisije gospodina Barrosa , da ocjena sa europske strane o našim sposobnostima korištenja europskih sredstava nije dobra“, rekao je Mimica i dodao kako, “nažalost, još uvijek nemamo niti jedan dokaz niti jedan pokazatelj ili argument da Vlada ta upozorenja i ukazivanja shvaća dovoljno ozbiljno.

Upravo suprotno, reakcija je bila negiranje, umanjivanje problema, pokušaj kontra argumenitma obraniti vjerodostojnost onoga što je do sada napravljeno u korištenju europskim fondovima, ali po nama to je loš pristup i loša taktika“, dodao je Mimica.

Mimica je ovakvu politiku ocjenio lošom jer se ne radi o nikakvom napadu iz Bruxellesa na sposobnost Vlade ili pojedinih Ministarstava ili na naš aministrativni kapacitet, već da je ovo pokušaj dobronamjerne pomoći i aktiviranja onih potencijala koji u Hrvatskoj sigurno postoje ali danas nisu aktivirani. I sve dok se to ne shvati Mimica se boji da bitnih pomaka neće biti.

Mimica je ukazao i na to da osim srestava iz IPA programa koji iznose i do 420 milijuna eura, jednog dana kad postanemo članica EU nećemo moći koristiti niti sredstva iz onih pravih razvojnih, strukturnih, kohezijskih fondova koja dosežu i do 4% GDP-a što je oko milijardu i pol eura godišne.

O sadržaju europskih primjedbi na području korištenja europskih fondova govorio je SDP-ov saborski zastupnik Danijel Mondekar koji je na samom početku naglasio da su prošlogodišnja mjerila koja smo dobili od Europske komisije od Vlade okarakterizirana kao nešto normalno i svakodnevno, a tek kasnije priznalo se kako se zapravo radilo o sankcijama.

Da se radi o „davanju lekcije“ Hrvatskoj vidljivo je i iz službene zabilješke Upravnog odbora IPE održajnog 20.06. 2008. godine u Bruxellesu, naglasio je Mondekar i dodao kako je na naše dobronamjerne kritike iz Vlade stigao odgovor da su svi oni koji kritiziraju način na koji Hrvatska povlači novac iz EU fondova protiv ulaska Hrvaske u EU,pa možemo očekivati da će i važnost ovog dokumenta biti umanjena Vlade.

„Zbog svega navedenog sve češće i češće spominje se 2012. kao godina za ulazak Hrvatske u EU“ i dodao „da su EU fondovi za Bruxselles u isotm rangu kao i reforma poravosuđa ili borba protiv korupcije, jer su EU fondovi povećalo kojim komisija gleda našu državnu upravu i političare koji sjede na vrhu te uprave.

Mondekar je naglasio kako je zaboravljeno da su sredstva za PHARE 2006 još uvijek blokirana, a u Hrvatskoj se ni jednom riječju ne spominje da će tek nakon deblokade sredstava iz PHAR programa, a radi se o nemalih 80 milijuna eura, moći krenuti u akreditiranje IPE što za Hrvatsku znači dodatnij 150 milijuna eura godišnje.

Mimica je istaknuo da je proces prilagođavanja za SDP važniji od procesa priključenja i dodao da je jedna godina za ratifikaciju pristupnog ugovora pre optimistična. Istaknuo je svoje osobno mišljenje da bi, ako se pregovori nastave tempom kojim to Vlada želi, Hrvatska do kraja mandata ove Vlade mogla završiti pregovore.

„Ako pak naš proces postane žrtva unutarnjih previranja oko uređenja EU onda i sam pregovarački proces teško da može završiti unutar mandata ove vlade“ rekao je Mimica.

Mondekar je pak iznio da navodi o boljim ocjenama administracije u Srbiji ne znače da će Srbija ući u EU kada i Hrvatska jer je Hrvatska za razliku od Srbije kandidat za ulazak u EU. Indikativno je međutim da menadžment u Srbiji u ovom trenutku malo bolje radi na suradnji s EU kada se radi o EU fondovima. Ovakvu situaciju Mondekar sagledava kao direktnu posljedicu zapošljavanja ljudi na ključnim mjestima , koja se u slučaju Srbije popunjavaju po kriterijima struke, dok se u Hrvatskoj presudni politički kriteriji.

Na kraju su iznesene SDP-ove ocjene procesa prilagodbe Hrvatskog zakonodavstvu EU, za koje Mimica kaže da je u ovoj godini planirano donošenje 130 zakona u Hrvatskom saboru, od toga ih je u prvom polugodištu ove godine doneseno je 72. Mimica je pozdravio povećanu dinamiku donošenja tih zakona, ali je činjenica da je do takve dinamike moralo doći jer je Sanaderova prethodna Vlada propustila cijeli mandat a da nije napravila bitan pomak u zakonodavnoj prilagodbi.

Kao drugi problem Mimica je naglasio proces ubrzane europske porilagodbe koji se koristi za ubrzanje nekih stvari u zakonodavnom smislu koje se ne trebaju ubrzavati. Kao očiti primjer Mimica je istaknuo Zakon o financijskom tržištu .

Na samom kraju Mimica je ukazao i na problem ustavnih promjena koje su nužne da bi se potrebne izmjene zakonodavstva mogle mogle provesti – „Mi jesmo za EU, ali smo još više za Ustav Republike Hrvatske, prema tome razgovarajmo o Ustavu i promjenama , a onda obavljajmo izmjene zakonodavstva u svim onim djelovima koji su protrebni da bi se završio proces zakonodavne prilagodbe, završio je Mimica.