Donošenje Rudarskog zakona neće zaustaviti nelegalnu eksploataciju rudnog blaga

U raspravi o prijedlogu Rudarskog zakona, sudjelovali su zastupnici SDP-a. Donosimo sažetke njihovih rasprava:
Mirela Holy ocijenila je da Zakon neće uvesti reda u „Divlji zapad“ koji vlada u eksploataciji kamena iz kamenoloma. U Hrvatskoj postoje kamenolomi koji se toliko uništavaju da je nakon tolikog stupnja uništenja nemoguće provesti njihovu sanaciju. Podsjetila je na slučaj Kamen Ingrada i kamenoloma u samom Parku prirode Papuk. Kamen se svakodnevno vadi i iz korita rijeka. Ukoliko ne postoji stvarna politička volja da se koncensionarima i onima koji ilegalno vade kamen stane na kraj, ovaj Rudarski zakon ostat će samo mrtvo slovo na papiru. Okoliš će se i dalje uništavati. Javnost nije senzibilizirana na ove probleme i uništavanje okoliša. Kad se radi o fosilnim gorivima, javnost shvaća važnost njihove eksploatacije, a kad su u pitanju sirovine koje služe za građevinski materijal i u industriji, nema osjećaja. Najviše tome pridonosi kultura konzumerizma. Strateško i plansko korištenje ovih strateških resursa, te stroga kontrola i naplata koncesija jedino su pravo rješenje, kako ovaj Zakon ne bi ostao samo mrtvo slovo na papiru – zaključila je.

Ingrid Antičević-Marinović je podsjetila da je nelegalna eksploatacija tj. krađa rudnog blaga iz zakonodavstva nestala kao za društvo naročito opasno kazneno djelo 1996. g. što je apsolutno pogrešno! To je izmjenjeno novelom Kaznenog zakona tek 2003. g. Upozorila je na premale kazne za krađu rudnog blaga, kao i na netransparentno korištenje koncesija. I umjesto da se rudarskim zakonom kao lex specialis riješi pitanje odobrenje za eksploataciju mineralnih sirovina, to nije učinjeno. U Rudarskom zakonu trebali su se naći barem minimalni uvjeti po kojima se dodjeljuju odobrenja za eksploataciju. Mogućnosti za nered i dalje ostaju.
Arsen Bauk upozorio je na činjenicu da su dozvole za eksploatacije prije bile izdavane na lokalnoj i županijskoj razini, a sada je za sve nadležno Ministarstvo. Osjetljivost države i svih nas na nelegalnu eksploataciju je razumljiva, ali možda je ipak potrebno ostaviti mogućnost u Zakonu zašto je došlo do nelegalne eksploatacije, pa možda dodijeliti koncesiju kako bi mala poduzeća mogla kroz poslovanje platiti dugovanja. Posebno je upozorio na važnost bračkog kamena i zaštite od pretjerane eksploatacija i uništavanja krajolika. (Petar Kurečić)