Formula “tri puta tri” u borbi protiv korupcije i za ostvarenje pravednog društva

Pravosuđe, zdravstvo, gospodarstvo i politika na ljestvici su najkorumpirnijih djelatnosti u Hrvatskoj, koja među zemljama s visokim udjelom korupcije u društvu zauzima neslavno 69. mjesto. Pravedno društvo za kakvo se zalaže SDP nije moguće ostvariti bez učinkovite antikorupcijske politike, reforme pravosuđa, zakonodavstva i javne uprave. Tu reformsku formulu “tri puta tri”, predstavio je danas autor SDP-ove antikorupcijske strategije, saborski zastupnik i profesor na Pravnom fakultetu u Zagrebu, prof. dr. sc. Ivo Josipović. Slamanje korupcije put je u Europsku Uniju, smatra dr. Josipović, citirajući izvješće Europske komisije o napretku Hrvatske iz ožujka ove godine, u kojemu se korupcija procjenjuje ozbiljnim problemom u kojem Hrvatska nije učinila dovoljan napredak.

Suzbijanje korupcije u politici, gospodarstvu, pravosuđu, zdravstvu, obrazovanju i drugim područjima, učinkovitost u borbi protiv organiziranog kriminala i ispravljanje pretvorbenih nepravdi i kažnjavanje ratnih profitera prioriteti su SDP-ove antikorupcijske politike. Za razliku od HDZ-a koji ima strategije na papiru ali ih ne provodi, fingira pravosudnu reformu a pasivnošću potiče korupciju i bezakonje, SDP nudi poštenu i odlučnu politiku, stručne i poštene institucije te mehanizme za njihovu izgradnju i moral kao temeljnu vrijednost politike i pravosuđa.

Josipovićeva formula “tri puta tri” sastoji se od tri reforme (pravosuđa, zakonodavstva i uprave), tri politike – nulte tolerancije prema korupciji, partnerstva s građanima, nevladinim organizacijama i pravosuđem, sigurnosti ljudi i imovine te tri vrline – poštenju, odlučnosti i povjerenju. Reforma pravosuđa trebala bi ga učiniti snažnijim za borbu protiv korupcije i organiziranog kriminala, neovisnim i stručnim kako bi građanima jamčilo pravo na zakonito i pravično suđenje i takvim da građani u njega imaju povjerenja. Analize pokazuju kako je Hrvatska jedna od zemalja koje za pravosuđe izdvajaju mnogo sredstava, imaju dovoljno sudaca, sudskog osoblja i sudova. Uvjeti u kojima suci rade nisu odgovarajući, iako su njihove plaće među višima. Priljev predmeta ne odskače od prosjeka Europske Unije, dok trajanje postupka i broj neriješenih predmeta znatno nadmašuje stanje u najvećem broju europskih zemalja. Nužni preduvjeti za rješavanje problema korupcije i poboljšanje pravosuđa su izmjena Ustava i niza zakona te promjena odnosa u pravosuđu i prema pravosuđu kao trećem stupu vlasti. U zakonodavstvu treba otkloniti proturječnosti i “rupe” novom hijerarhijom pravnih normi i podizanjem kvaliteta zakonodavnog procesa, spriječiti klasičnu boljku hrvatskog pravnog sustava – neprovođenje zakona, spriječiti sukob interesa, iznova urediti financiranje stranaka i kampanja, ojačati institucije za borbu protiv organiziranog kriminala te uvesti imovinske kartice i pouzdane porezne evidencije za sve građane. Racionalna i efikasna državna uprava i javne službe moraju služiti građanima. Postupke izdavanja dozvola i drugih dokumenata treba pojednostaviti, a informatizacijom cijeli sustav otvoriti građanima. Nasljeđe koje opterećuje Hrvatsku je kažnjavanje nezakonitosti u pretvorbi i privatizaciji. Grube nezakonitosti u pretvorbi i privatizaciji i ratno profiterstvo drugo su lice korupcije i organiziranog kriminala a posljedice će opterećivati građane Hrvatske još generacijama. Dr. Josipović napominje kako ih nije moguće potpuno otkloniti, ali ih se može ublažiti i hrvatskom društvu dati novi ekonomski i moralni poticaj. Revizija nije obavljena u nekim od najvećih sektora: bankarstva, energetike, komunikacija, a doneseno je svega nekoliko presuda za kaznena djela vezana za pretvorbu i privatizaciju. Štoviše – HDZ je ukinuo Zakon o reviziji pretvorbe i privatizacije, dok SDP predlaže nacionalni konsenzus i partnerstvo u rješavanju toga pitanja, promjenu Ustava koja će otkloniti zastaru za kažnjavanje teških oblika ratnog profiterstva i pretvorbenog kriminala, nastavak revizije pretvorbe i privatizacije, oduzimanje kriminalno stečene koristi te porezne mjere odnosno reinvesticije u mirovinske fondove i razvoj.