HDZ zbog dovođenja Hrvatske pred bankrot otima novac zaposlenima u javnim službama

„Ova vlast je potpuno nesposobna da nas izvuče iz krize u koju nas je sama dovela“ rekao je Gordan Maras u pojedinačnoj raspravi o Prijedlogu zakona o osnovici plaća u javnim službama. Slavko Linić podsjetio je da je SDP cijelu 2008. g. predlagao niz mjera za ublažavanje pada standarda i borbu protiv krize. Konkretnih mjera za povećanje konkurentnosti gospodarstva i pomoći mirovinskom sustavu. Gordana Sobol podsjetila je da su se isti oni koji sada zagovaraju rebalans proračuna kroz smanjenje plaća javnim i državnim službenicima, ironično smijali kad je SDP u Saboru prilikom donošenja proračuna upozoravao da je proračun nerealan i da će nedostajati novac. Sada predsjednik Vlade poručuje da će država bankrotirati ako sindikati ne pristaju na smanjenje plaća. I interesantno, više se nitko ne smije.
Pojedinačne rasprave zastupnika SDP-a možete pročitati ovdje.

Gordan Maras ukazao je na potpunu nesposobnost ove vlasti da nas izvuče iz krize u koju nas je sama dovela. Sada kad prijeti bankrot države, jer nedostaje 10 milijardi kuna u proračunu, smanjuju se plaće zaposlenima u javnim službama, ljudima koji kvalitetno rade svoj posao za plaće koje su ionako premale. A u državnim službama HDZ je u ovih pet godina zaposlio gotovo 50 tisuća ljudi, prema stranačkom i rodjačkom ključu. Pa nije ni čudo da su plaće male, kad je broj daleko prevelik, pošto je vraćen socijalistički model zapošljavanja. Godinama se uhljebljuju stranački podobnici i poslušnici, a iz državne uprave odlaze najkvalitetniji kadrovi, koje odbija besperspektivnost i premale plaće.
Ingrid Antičević-Marinović postavila je pitanje mogu li medicinska sestra ili bolničar sa svojom smanjenom plaćom spasiti vladu Ive Sanadera da nas ne odvede u bankrot? Kad se nije uspjelo trikovima navesti sindikate da odustanu od kolektivnih ugovora, ovo se pokušava napraviti donošenjem nezakonitog zakona. To je valjda izvorni hrvatski proizvod. Ovakva ideja, da se jednostranu raskinu kolektivni ugovori, koji među ugovornim stranama moraju imati snagu zakona, nije čak stvorena ni u Vladi nego na Predsjedništvu HDZ-a. Kriza u Hrvatskoj nije stvorena negdje drugdje niti je za nju odgovoran netko drugi, nego HDZ-ova nesposobna vlast, koja pogoduje samo privatnim interesima. Umjesto da se uvedu porezi na milijunske zarade najbogatijima, koji svoje novce iznose iz Hrvatske, vi ste toliko zapeli za taj Pelješki most da se naprosto moramo zapitati jesu li tu i neki drugi, privatni interesi.
Slavko Linić podsjetio je da je SDP cijelu 2008. g. predlagao niz mjera za ublažavanje pada standarda i borbu protiv krize. Konkretnih mjera za povećanje konkurentnosti gospodarstva i pomoći mirovinskom sustavu. Predlagali smo primjerice smanjenje zdravstvenog i povećanje mirovinskog doprinosa. Htjeli smo da milijun i pol zaposlenih ne plaća zdravstvo za 4 i pol milijuna stanovnika. Govoreno nam je da je to glupo i da nema novaca, a mi smo govorili cijelo vrijeme da treba početi oporezivati one koji ne žive od rada, nego od kapitala. Ali HDZ to ne želi. HDZ ne želi oporezivati tajkune, nego žele da radnici plaćaju cijeli trošak zdravstva i sve poreze, a da poslodavci zbog toga propadaju jer su bruto plaće prevelike. Sada kad situacija i nije toliko blistava, premijer više ne tvrdi da nas kriza neće okrznuti i da je potrebno smanjivati plaće da ne dođe do bankrota. Ali troškove za plaće uprava javnih poduzeća, članova nadzornih odbora, službenih putovanja i kartica nisu bile smanjivane godinama, a broj zaposlenih u javnim poduzećima, zaposlenih po stranačkom i rodjačkom ključu je neprekidno rastao. Prvi čovjek hrvatske vlade optužuje sindikate i kaže da će država bankrotirati zbog sindikata i njihovih zahtjeva! Ali i dalje će glumiti finog pristojnog čovjeka, koji je spreman za dogovore, ali eto što se može, oni u Saboru su donijeli zakon da Vlada određuje osnovicu plaće. Smiješno. Nije ni čudo da nas ljudi mrze, jer se i ovako stvara slika da saborski zastupnici uopće nemaju socijalne osjetljivosti i donose ovakve zakone. A zakone donose zastupnici vladajuće većine, koji slušaju svog vođu i vladu koja ih predlaže.
Marin Jurjević slikovito je opisao da ova vlada podsjeća na promatrača koji gleda događaje koji se zbivaju munjevitom brzinom. Oni kao da mirno gledaju i promatraju utrku Formule 1. Kao da stoje i samo gledaju, kao začuđeni svatovi. Sve se više vidi da bi i družba Pere kvržice bolje vodila ovu državu nego vlada Ive Sanadera, koja je Hrvatsku prema vlastitu priznanju premijera, dovela pred bankrot.
Gordana Sobol podsjetila je da su se isti oni koji sada zagovaraju rebalans proračuna kroz smanjenje plaća javnim i državnim službenicima, ironično smijali kad je SDP u Saboru prilikom donošenja proračuna upozoravao da je proračun nerealan i da će nedostajati novac. Sada predsjednik Vlade poručuje da će država bankrotirati ako sindikati ne pristaju na smanjenje plaća. I interesantno, više se nitko ne smije. Sada kad nema rješenja jer u proračunu nedostaje 11 milijardi kuna, provodi se odluka utvrđena na Predsjedništvu HDZ-a, da se smanje plaće zaposlenima u javnim službama. Sabor će voljom HDZ-a donijeti zakon, a onda sutra ti nezadovoljni radnici zbog postojanja ovakvog zakona neće pred sudom moći ostvariti pravo zajamčeno kolektivnim ugovorom. Ovo je prevara zaposlenih, sindikata i prikrivanje nesposobnosti vlade. Natrpali ste u ovih pet godina državne službe s preko 30 tisuća novozaposlenih. Umjesto da ste napravili reformu državne uprave, i sad im dajete lažna obećanja da će svi zadržati radna mjesta. Ali kad tad, sve će nažalost doći na naplatu, i to opet preko leđa svih onih koji rade u Hrvatskoj, a ne preko leđa onih odgovornih za sve ovo, ustvrdila je Sobol. Zastupnici SDP-a bit će protiv toga da se zaposlenima u javnim službama otme ono na što imaju pravo i što im je jamčila ova ista Vlada. U samo tri mjeseca, koliko bi im Vlada morala isplaćivati plaće po sadašnjoj osnovici da je išla jednostrano raskinuti kolektivni ugovor, a ne predlagati ovakav zakon, dobili bi 600 milijuna kuna na koje imaju pravo. Ovako će im i taj novac biti otet. (Petar Kurečić)