Holy: Osnovati saborsko istražno povjerenstvo o Salonitu

Saborska zastupnica SDP-a dr. sc. Mirela Holy, inače i potpredsjednica saborskog Odbora za zaštitu okoliša uputila je danas otvoreno pismo u povodu tematske sjednice toga Odbora o problematici onečišćenja azbestom u Republici Hrvatskoj. Otvoreno pismo prenosimo u cijelosti:

“Potaknuta dopisom poziva, ali i popratnim materijalima koje smo mi, članovi i članice Odbora za zaštitu okoliša, dobili uz poziv za tematsku sjednicu o ”Problematici onečišćenja azbestom u Republici Hrvatskoj”, koristim ovo otvoreno pismo kako bih iskazala nezadovoljstvo zbog načina na koji je organizirana ova tematska sjednica Odbora, a koji potvrđuje već izrečene sumnje Kluba SDP-a u to da postoji pokušaj zataškavanja afere vezane uz sanaciju azbestnog otpada iz kruga tvornice Salonit d.d. u stečaju iz Vranjica.

Podsjećam da sam na sjednici Odbora za zaštitu okoliša koja je održana 25. travnja 2008. godine potaknuta upozorenjima predstavnika udruga, dakle prije no što je ova tema postala medijski eksponirana, zatražila organizaciju tematske sjednice Odbora o sanaciji azbestnog otpada iz kruga tvornice Salonit. Na sjednici Odbora koja je održana 08. svibnja 2008. godine je, usprkos protivljenju oporbenih zastupnika/ica članova/ica Odbora, odlučeno da će se tematska sjednica o problematici onečišćenja azbestom u Republici Hrvatskoj održati 26. svibnja 2008. godine. Kada sam upozorila da 26. svibnja neću moći prisustvovati sjednici Odbora zbog unaprijed dogovorenog službenog puta u organizaciji Sabora te da je pomalo besmisleno da se tematska sjednica o sanaciji Salonita organizira bez sudjelovanja osobe koja je inicirala spomenutu tematsku sjednicu, odgovoreno mi je da tema sjednice nije sanacija Salonita, već problem onečišćenja azbestom u RH, dakle da ova sjednica nije organizirana na moj prijedlog ili inicijativu. Tom je prilikom rečeno i da državni tajnik za zaštitu okoliša dr. sc. Nikola Ružinski može prisustvovati sjednici Odbora samo toga dana jer je sve druge dane službeno odsutan zbog EU pregovora o okolišu. Na moje insistiranje da se ipak pomakne termin tematske sjednice unaprijed ili dva dana kasnije jer sigurno postoje dužnosnici/e u Ministarstvu zaštite okoliša koji/e su osim gospodina Ružinskog stručni/e govoriti o ovoj temi, odgovoreno je da o ovoj problematici može govoriti samo državni tajnik Nikola Ružinski.
Iako je dogovor o organizaciji tematske sjednice o tzv. ”problematici onečišćenja azbestom u Republici Hrvatskoj” postignut, podsjećam preglasavanjem, a ne konsenzusom, na sjednici Odbora koja je održana još 08. svibnja 2008. godine, poziv i materijale za ovu tematsku sjednicu dobili smo tek u poslijepodnevnim satima 21. svibnja 2008. godine, vjerojatno stoga što je tajništvo Odbora čekalo da materijali i podloga za sjednicu stignu iz nadležnog Ministarstva. S obzirom na to da mi je rečeno da tema ove tematske sjednice Odbora nije sanacija azbestnog otpada iz Salonita, već općenito problematika onečišćenja azbestom u RH, bila sam nemalo (neugodno) iznenađena kada sam od materijala za ovu sjednicu dobila samo tzv. Izvješće o provedbi I faze sanacije tvornice Salonit d.d. u stečaju i pripadajuće materijale vezane uz ovaj predmet, a ne i Izvješće o stanju i postupanju s azbestnim otpadom u RH, a što je, podsjećam, navodno tema ove sjednice koja nije zakazana na moju inicijativu. Moje nezadovoljstvo dodatno je poraslo nakon što sam pročitala tzv. Izvješće o provedbi I faze sanacije tvornice Salonit d.d. u stečaju jer u njemu nije bilo nikakvih novih detalja i materijala vezanih uz ovaj predmet od onih koje je Ministarstvo već danima prije objavilo na svojim web stranicama. Uzevši u obzir tu činjenicu nije mi bilo jasno zbog čega smo morali čekati toliko dugo da bismo dobili materijal/e koji je/su već prethodno objavljen/i, kao ni zašto sjednica nije mogla biti sazvana par dana ranije, odnosno u terminu koji bi više odgovarao članovima/icama Odbora iz Kluba SDP-a.
Zbog svega prethodno rečenog, kao i zbog nervoznih reakcija Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva na legitiman parlamentaran zahtjev Kluba SDP-a o osnivanju saborskog Istražnog povjerenstva za utvrđivanje činjenica u vezi sa sanacijom (dekontaminacijom) azbestnog otpada iz kruga tvornice Salonit d.d. Vranjic u stečaju, a koje su apsolutno neprimjerene za tijelo javne vlasti čija je zadaća da se bavi obranom javnog interesa, zbog sumnji u zataškavanje afere oko sanacije azbestnog otpada iz Salonita, pozivam predstavnike/ice svih saborskih Klubova koji sudjeluju u radu ovog Odbora da podrže zahtjev SDP-a o osnivanju saborskog Istražnog povjerenstva o ovom slučaju.
Ponavljam kako u Klubu SDP-a smatramo da je u interesu spomenutog Ministarstva i vladajuće većine da se osnuje ovo Istražno povjerenstvo jer bi se njegovim djelovanjem omogućilo utvrđivanje svih relevantnih činjenica vezanih uz slučaj sanacije azbestnog otpada iz kruga tvornice Salonit, a koje su, neosporno je, izvor mnogih prijepora. Podsjećam i da je Klub SDP-a 2004. godine u Hrvatskom saboru podržao inicijativu HDZ-a kojom je zatraženo osnivanje Istražnog povjerenstva o brodogradilištu ”Viktor Lenac” jer nam je bilo u interesu da se taj slučaj u cijelosti istraži.
Koristim ovu priliku i kako bih naglasila da se SDP nipošto ne protivi sanaciji azbestnog otpada iz Salonita i Mravinačke kave, kao uostalom ni sanaciji drugih tzv. ”crnih točaka” i odlagališta otpada, no, naša je dužnost da upozoravamo na moguće propuste u postupku sanacije te da zahtijevamo da se sanacija Salonita i Mravinačke kave, kao uostalom i svih drugih ”crnih točaka”, provodi sukladno propisima, konvencijama te Ustavu Republike Hrvatske. Nažalost, postoje mnoge indicije da sanacija azbestnog otpada iz Salonita nije provedena propisno, odnosno da je provedena na način kojim su zdravlje i životi stanovništva Vranjica i okolice dovedeni u još veću opasnost, umjesto da budu oslobođeni te opasnosti. Smatramo da je Ministarstvo sukladno načelu opreza bilo dužno upozoriti javnost na mogućnost da je zrak u Vranjicu kontaminiran azbestnim česticama čim se pojavila sumnja u takvu kontaminaciju. Umjesto toga Ministarstvo je odlučilo zanemariti rezultate mjerenja koje je samo platilo, dakle novcem poreznih obveznika, odnosno odlučilo je te rezultate protumačiti kao netočne. Jedini logični razlog takvog (ne)postupanja možemo pronaći u želji da se zataška informacija o tome da je sanacija abestnog otpada iz Salonita iz nekog razloga provedena nepropisno.
Izražavam nadu da će ova tematska sjednica Odbora biti prvi korak u rasvjetljavanju svih okolnosti vezanih uz sanaciju azbestnog otpada iz kruga tvornice Salonit, odnosno da će sadržaj i rasprave sa sjednice uvjeriti sve prisutne zastupnike i zastupnice kako je nužno utemeljenje Istražnog povjerenstva za utvrđivanje svih relevantnih činjenica u vezi s ovim slučajem.”