Insolventnost je sve veći problem u Hrvatskoj, a država pomaže njen rast

U raspravi o Prijedlogu Zakona o konačnosti namire u platnim sustavima i sustavima za namiru financijskih instrumenata, u ime Kluba SDP-a govorila je potpredsjednica Sabora Željka Antunović.
Ustvrdila je da će Klub SDP-a podržati Prijedlog Zakona, no ipak imamo neke primjedbe, koje se prvenstveno odnose na razumljivost samog teksta Zakona, te njegova primjenjivost u stvarnom životu. Zakon predstavlja doslovni prijevod jedne Direktive EU.

Dosad nismo imali ovakav Zakon, ali već postoje zakoni koji reguliraju ovo područje. Zakon je nerazumljiv, vrlo teško provediv i izazvat će poteškoće onima koji će ga morati provoditi. Postavila je međutim pitanje da li će ovaj Zakon, kao i neki drugi, riješiti veliki problem insolventnosti u Hrvatskoj, čije bi kretanje trebalo stalno pratiti. Poslovni subjekti nisu dužni podnositi naloge za plaćanje dospjelih nepodmirenih obveza ako nemaju sredstva na svom računu da ih podmire, osim kad su u pitanju porezi i doprinosi, stoga nemamo podatke o ostalim obvezama. Posljednji podaci govore da se nastavlja trend rasta nepodmirenih obveza, započet 2005. g., te sada iznosi preko 15 milijardi kuna i u odnosu na prošlu godinu porastao je za preko 21 posto. Najveći dio nepodmirenih obveza odnosi se na dugovanja preko 360 dana, a najviše ih je u sektoru zdravstva. U posljednjih godinu dana pojavilo se čak tri tisuće novih insolventnih poduzeća, a nelikvidnost raste. Najveći broj insolventnih subjekata su pravne osobe koje imaju nepodmirene obveze preko godinu dana, a ukupno insolventne prave osobe zapošljavaju preko 30 tisuća ljudi. Država, umjesto da bude primjer drugima, sama ne poštuje praksu dobrog gospodarstvenika i izbjegava na vrijeme podmiriti svoje obveze i na taj način, kao i mnogi pravni subjekti, doprinosi insolventnosti u platnom sustavu Hrvatske.
Gordan Maras upozorio je da insolventnost i unutarnji dug u Hrvatskoj, koji sada iznosi 63 milijarde kuna, neće biti riješeni donošenjem ovog Zakona. Dugovi koji su premašili preko godinu dana nisu smanjeni.
(Petar Kurečić)