Izjava SDP-a o dogovoru o reformskom ugovoru Europske Unije

SDP je izrazito nezadovoljan načinom na koji Vlada pristupa važnim pitanjima definiranja ugovornih odnosa o uređenju Europske Unije. Nakon nedopustivog zanemarivanja javnosti i izbjegavanja konzultacija s političkim strankama prije potpisivanja izjave o budućem prihvaćanju Ustavnoga ugovora Europske Unije u listopadu 2004. godine, najmanje što sada možemo tražiti od Vlade je da iscrpno izvijesti javnost i političke stranke o svojim ocjenama novoga reformskoga ugovora Europske Unije i njegovog značenja za Hrvatsku. Raspravu o tome očekujemo u Nacionalnom odboru za praćenje pristupnih pregovora s Europskom Unijom ili u političkim konzultacijama s parlamentarnim političkim strankama još prije završetka tekućeg zasjedanja Hrvatskoga sabora, stoji, između ostaloga, u Izjavi SDP-a o dogovoru o reformskom ugovoru Europske Unije.

Cijelu Izjavu pročitajte u nastavku.

Izjava SDP-a o dogovoru o reformskom ugovoru Europske Unije

SDP izražava zadovoljstvo postignutim dogovorom čelnika zemalja članica Europske Unije o načelima novoga reformskoga ugovora kojim će se urediti institucionalno djelovanje Unije s povećanim brojem članica. Time je još jednom dokazana obnovljena snaga europskoga projekta i sposobnost njegovoga prilagođavanja novim uvjetima. Za nas je to i potvrda dalekosežnosti politike integriranja Hrvatske u Europsku Uniju, koju smo pokrenuli i nepovratno usmjerili za vrijeme mandata bivše koalicijske Vlade. SDP očekuje da će Međuvladina konferencija Europske Unije biti u stanju u kratkom vremenu definirati konačni tekst novoga ugovora o unutarnjem uređenju Europske Unije. Taj ugovor za nas ne predstavlja samo dogovor o unapređenju institucionalnog funkcioniranja Unije, nego je to prvenstveno temelj koji u završnici treba osigurati veću demokratičnost, transparentnost i učinkovitost u djelovanju zajedničkih institucija, te tako približiti Uniju građanima zemalja članica.

SDP poziva Vladu Republike Hrvatske da učini sve kako bi osigurala da Hrvatske sudjeluje kao promatrač na Međuvladinoj konferenciji i tako dobije prigodu iznijeti svoje poglede i prijedloge za konkretna rješenja koja će određivati budući položaj i djelovanje Hrvatske u uvjetima članstva u Uniji.

Novi reformski ugovor ujedno stvara dodatnu motivaciju za odlučniji nastavak reformi i prilagodbi koje će Hrvatsku pripremiti za članstvo u Europskoj Uniji. Time se otvara i perspektiva ubrzanije dinamike pregovaračkoga procesa o pristupanju Uniji. Ta će dinamika od sada u daleko većoj mjeri prvenstveno ovisiti o našoj spremnosti za dovršenje reformi i pregovora, jer spremnost Unije da nastavi proces svoga proširenja postaje sve neupitnija. Za SDP to je i jamstvo da će sljedeća Vlada, kojoj ćemo biti na čelu, uspješno završiti proces priprema Hrvatske za članstvo i tako omogućiti završetak pregovora do stupanja na snagu novoga ugovora o unutarnjem uređenju Europske Unije, te u svom mandatu uvesti Hrvatsku u članstvo Europske Unije.

SDP je izrazito nezadovoljan načinom na koji Vlada pristupa važnim pitanjima definiranja ugovornih odnosa o uređenju Europske Unije. Nakon nedopustivog zanemarivanja javnosti i izbjegavanja konzultacija s političkim strankama prije potpisivanja izjave o budućem prihvaćanju Ustavnoga ugovora Europske Unije u listopadu 2004. godine, najmanje što sada možemo tražiti od Vlade je da iscrpno izvijesti javnost i političke stranke o svojim ocjenama novoga reformskoga ugovora Europske Unije i njegovog značenja za Hrvatsku. Raspravu o tome očekujemo u Nacionalnom odboru za praćenje pristupnih pregovora s Europskom Unijom ili u političkim konzultacijama s parlamentarnim političkim strankama još prije završetka tekućeg zasjedanja Hrvatskoga sabora.