Izvješće o pravu na pristup informacijama pokazuje prezir Vlade prema građanima

Sabor je raspravljao o Izvješću o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za 2007. g. U ime Kluba SDP-a govorio je Nenad Stazić.
Klub SDP-a neće prihvatiti ovo Izvješće, jer je ono samo kompilacija onoga što Središnji državni ured dobiva od institucija, pa to šalje Vladi, a vlada šalje u Sabor. Mi prema ovom Izvješću pravu sliku uopće nemamo, jer je samo nešto više od polovice tijela javne vlasti poslalo podatke, a u onima koja nisu poslala podatke ne znamo ništa. HDZ se trudi pokazati da je stanje dobro, ali o tome se u Izvješću ne piše, jer je samo polovica institucija poslala podatke. Prihvaćanjem ovog Izvješća samo se dalje obmanjuje javnost. Državna tijela ne poštuju Zakon o pravu na pristup informacijama. To bi ovaj Sabor trebalo itekako brinuti. Kad se donose zakoni koji se primjenjuju na građane, onda se pazi na njihovu provedbu, ali ako se slučajno i donese Zakon koji se odnosi na državna tijela, ona se ponašaju kao da se pozitivni propisi ne odnose na njih. Kad je u pitanju provedba navedenog Zakona, stanje je naprosto strašno. Pravosuđe ne provodi Zakon o pravu na pristup informacijama, a da ne govorimo o jedinicama lokalne samouprave. Opisao je slučaj u kojem je uvažena tužba na odluku Ministrice pravosuđa da se ne da pristup informaciji o osobama koje su članovi dva ili više Nadzornih odbora. Time je prekršen Zakon, a Ministrica pravosuđa nije poštovala ni Središnji državni ured za upravu, a osim toga nije postupila ni prema presudi Upravnog suda. Nije poštovala Zakon, a to je očito nešto što parlamentarna većina priželjkuje. Naveo je i slučaj kojim je zahtjev novinarke Radija 101 da dobije dnevne redove zatvorenih sjednica Vlade odbijen. Također je uskraćen i uvid u odluke Vlade donesene na tim zatvorenim sjednicama, jer se tražilo da se navedu odluke koje su donesene na dnevnom redu koje Vlada ne želi pokazati. Time se pokazuje koliki je prezir Vlade prema građanima. Ali to je ono što većina želi. Odluke se uglavnom odnose na financiranje institucija iz Proračuna, potpuno netransparentno. Tako je naprimjer dano 71 milijun kuna Katoličkoj crkvi, prije i poslije izbora kad je bila u svojstvu tehničke vlade. Izvješćem se želi sakriti odgovornost čelnika institucija koje su za ovo odgovorne – zaključio je Stazić.

U raspravi o Izvješću o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za 2007. g., Mirela Holy upozorila je na velika kršenja odredbi Zakona o pravu na pristup informacijama. Iznijela je svoje osobno iskustvo iz rada u Ministarstvu zaštite okoliša i prostornog uređenja u odnosima s javnošću, gdje se svakodnevno susretala s brojnim zahtjevima građana i medija za pristup informacijama, a to pokazuje koliki je interes javnosti za rad tijela javne vlasti. Posljednjih godina broj zahtjeva se smanjuje, jer se HDZ-ova vlast ponovno posvetila zatvaranju Vlade, Ministarstava i cijele uprave od javnosti.
Arsen Bauk je Izvješće o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za 2007. g. nazvao primjerom kako državna tijela na primjenjuju zakone koji se odnose na njih. Kad se radi o tome da se spominju zahtjevi pojedinaca, kojih je bilo preko 5670 prošle godine, ne može ih se nazvati zlouporabom, jer bi ispalo da je preko 90 posto zahtjeva koji su podneseni, pa onda odbijeni, zlouporabe. Zahtjev pojedinca za zahtjevom za pristup informacija ne može se nazvati zlouporaba, ako su podneseni i odbijeni. (mr. sc. Petar Kurečić)