Klinička ispitivanja nužna za kvalitetno liječenje pacijenata

Sabor je raspravljao o Zakonu o medicinskim proizvodima. Stajališta Kluba SDP-a iznio je Rajko Ostojić.
Ustvrdio je da u medicini postoje tri osnovne skupine proizvoda: lijekovi, medicinski proizvodi i medicinska oprema. Stoga bi trebala postojati i tri zakona: Zakon o lijekovima (koji postoji), o medicinskim proizvodima (koji sada donosimo) i o medicinskoj opremi (koji još nemamo). Što se ovog Zakona tiče, najvažnija su klinička ispitivanja, kojima se utvrđuje korisnost lijekova. Naime, u medicini je najvažnije prvo ne naškoditi, a zatim učinkovito pomoći koliko se može. Stoga je članak 54. Zakona ključan. Odnosi se na klinička ispitivanja, ali je u sadašnjem tekstu Zakona nedorečen. Klinička ispitivanja posebno su važna za pacijente koji boluju od malignih bolesti i omogućavaju im da budu liječeni u skladu s najrecentnijim dostignućima medicinske znanosti. Mora se omogućiti i stalan kontakt među kolegama liječnicima iz različitih gradova i bolničkih centara. Jednaku dostupnost lijekova i informacija moraju imati liječnici i sukladno tome pacijenti i u Zagrebu, i npr. u Karlovcu i u Požegi. Koristi su višestruke, a hrvatska medicina mora se uključiti u klinička ispitivanja na jasan i transparetan način.

Upozorio je i na nedorečenost teksta Zakona jer se spominju medicinski uređaji, te se dovodi do zabune jer nemamo Zakon o medicinskoj opremi. Iznio je primjer kako npr. pacemaker jest uređaj, ali ne spada pod medicinsku opremu.
Ovaj Zakon podrazumijeva donošenje čak 21 podzakonskog akta, pravilnika, koje treba donijeti što hitnije, ali i kvalitetnije. Jer inače će Zakon biti samo slova na papiru. Pravilnici bi morali biti doneseni u roku od šest mjeseci. Također, pozvao je na uspostavu kvalitetnijih baza podataka, očevidnika i obrazaca, koji su nužni za kvalitetan rad zdravstvene administracije. Osim toga, nužna je i kvalitetna, svakodnevna farmaceutska inspekcija, jer bez nje Zakon ne može zaživjeti – zaključio je Ostojić. (Petar Kurečić)