Milanović: Vlada ne radi dovoljno

„Premijer bi trebao biti aktivniji, nema pravo na neaktivnost. Treba vidjeti koji je sadržaj posredovanja koji se predlaže u Europskoj uniji, jer već tjednima je to na stolu, a o sadržaju ništa ne znamo. Moramo vidjeti što nam je prihvatljivo, jer bez obzira na tešku situaciju još uvijek ima prostora za afirmativnu akciju“, komentirao je danas u Hrvatskom saboru predsjednik SDP-a Zoran Milanović blokadu pregovora s Europskom unijom zbog Slovenije i slučaja tzv. topničkih dnevnika.

„Prorok nisam, političar sam i mislim da pregovori stoje u velikoj mjeri zahvaljujući našoj neaktivnosti koju vidim i sada, ali i zbog neprincipijelnosti i opstrukcije nekih država, prije svega Slovenije. Nažalost to je činjenica koja se mora konstatirati
Mislim da bi premijer trebao biti aktivniji, nema pravo na neaktivnost. Treba vidjeti koji je sadržaj ovog posredovanja koji se predlaže u Europskoj uniji, jer već tjednima je to na stolu, a sadržaj ne znamo. Moramo vidjeti što nam je prihvatljivo, jer bez obzira na tešku situaciju još uvijek ima prostora za afirmativnu akciju. Prošli su mjeseci od dolaska novog premijera na čelo slovenske Vlade. U početku je bio manjak komunikacije s njihove strane, međutim nije mi jasno zašto do dana današnjeg ta komunikacija nije uspostavljena. To je nešto što je nama u interesu. Mi nemamo pravo na šutnju mi moramo tražiti odgovore. Prije svega odgovor na pitanje koji je sadržaj Ahtisarijeve medijacije, da vidimo što u okviru toga možemo prihvatiti, što eventualno ne možemo. Naš naglasak je na međunarodnom pravu, ali ovo je nažalost postalo u velikoj mjeri političko pitanje. Treba biti puno aktivniji, to zvuči lako, ali znam da to nije lako u stvarnosti. Ali može se puno bolje nego ovako“, izjavio je Zoran Milanović.

Komentirajući povezivanje slučaja tzv. topničkih dnevnika i otvaranja poglavlja 23. Milanović smatra da se očito voljom Tužiteljstva skreće pozornost s onoga što je u optužnici bitno, a to je kršenje humanitarnog prava odnosno jasno utvrđivanje tog dijela optužnice.
„To je nešto što je i nama u Hrvatskoj u interesu. Što se tiče prekomjernog i neselektivnog granatiranja Knina, o tome u Hrvatskoj postoji stav da je to jedan prenapuhan i nerealan dio optužnice. Samim inzistiranjem na topničkim dnevnicima Sud, prije svega Tužiteljstvo, po meni radi potpuno sporedan posao. To što se tiče materije. Što se tiče samih dnevnika, vjerujem da je Hrvatska dala ono što ima, no što nema ne može dati. Mislim da nije uredu da se u toku istoga dana, kada je u pitanju humanitarno pravo, nas tretira kao nekakve necivilizirane ljude, a kada je u pitanju vojna evidencija i dnevnici da nas se tretira kao na primjer američku vojsku. Istina je vjerojatno negdje u sredini, pa tako i odgovor na pitanje postoje li ti dnevnici“, zaključio je Milanović.