Nadležne institucije moraju dati odgovore na pitanja o slućaju Salonit

Danas je u Hrvatskom saboru održana tematska sjednica Odbora za zaštitu okoliša na temu: “Problematika onečišćenja azbestom u Republici Hrvatskoj.” Na tematskoj sjednici sudjelovali su predstavnici nadležnih institucija na čelu s ministricom zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva, Marinom Matulović Dropuluć, državnim tajnikom Nikolom Ružinskim te direktorom Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Vinkom Mladineom koji su jednoglasno branili svoju tezu o propisnoj sanaciji azbestnog otpada u slučaju tvrtke Salonit iz Vranjica.
Tematskoj sjednici prisustvovali su i predstavnici civilnog društva, Udruge oboljelih od azbestoze iz cijele Hrvatske, Udruga Barbarinac, Društvo žrtava azbesta iz Ploča te Udruga Lijepa naša iz Ploča koji su primarno izrazili svoje nepovjerenje da će se problem riješiti ovom tematskom sjednicom, jer je previše godina pitanje sanacije i odlaganja azbestnog otpada “stavljano pod tepih”.
Zastupnici SDP-a koji su prisustvovali ovoj sjednici, Zdenko Franić, Vlatko Podnar te Daniel Mondekar, upozorili su da samim načinom na koji je tematska sjednici organizirana pokazuje nastojanje vladajuće koalicije da se sam problem zataška i razvodni. Činjenica da je predsjednica Odbora za zaštitu okoliša, Marijana Petir, onemogućila dolazak na sjednicu Odbora nekim civilnim udrugama pod izlikom da te udruge nisu direktno vezane uz problematiku azbesta već da se bave ekološkim pitanjima te pitanjima zaštite ljudskih prava dodatno baca sumnju u postojanje volje za rješavanjem ovog problema.

Daniel Mondekar je iznio niz konkretnih pitanja na koje nadležne institucije i osobe moraju dati jasan odgovor. “Da li je Mravinačka kava legalno odlagalište? Zašto je ona izabrana, uzimajući u obzir činjenicu da se nalazi nedaleko od izvorišta pitke vode? Ako je sve učinjeno po propisima, zašto je to odlagalište ograđeno bodljikavom žicom te zašto ga čuvaju njemački ovčari?,” istaknuo je Daniel Mondekar.
Zahtijevao je i odgovor na pitanje zašto je IGH izabran za izradu projekta sanacije i da li je sve rađeno prema projektu ili se od njega odstupalo.
Postavlja se i pitanje zašto je za izvođača sanacije Salonita i Mravinačke kave odabrana tvrtka CIAN d.o.o. iz Splita, s obzirom da spomenuta tvrtka navodno nije ovlaštena za postupanje s opasnim otpadom niti posjeduje nužnu građevinsku mehanizaciju za obavljanje tog posla.
“Pitam predstavnike tvrtke CIAN iz Splita, da li ste prije i nakon sanacije Salonita i Mravinačke kave radili i jedan drugi posao s otpadom?,” naglasio je Daniel Mondekar.
Zanimalo ga je i koliko je cijeli postupak sanacije u Vranjicu zapravo koštao te zašto nadležna tijela javne vlasti ili odgovorni pojedinci sukladno načelu opreza nisu informirali javnosti o mogućem zagađenju zraka kancerogenim azbestnim česticama prije, za vrijeme i poslije sanacije azbestnog otpada iz Salonita.
Zdenko Franić je zaključio kako je situacija i u Vranjicu i Pločama ozbiljna, ali da se ne smije zaboraviti i ostatak Hrvatske, jer je problematika azbesta daleko kompleksnija. Izrazio je zabrinutost što u Hrvatskoj nitko nema akreditaciju za mjerenje azbestnih vlakana u zraku te što ne postoji adekvatna evidencija osoba oboljelih od azbestoze.
Kao što je i očekivano, tematska sjednica Odbor za zaštitu okoliša nije dala nikakve konkretne odgovore, osim što je pokazala nedostatak volje vladajućih da ovaj problem ozbiljno shvate i da ga riješe na adekvatan način, umjesto da ga ignoriraju i proglašavaju medije glavnim krivcem za “napuhanu aferu azbest”. Ministrica Marina Matulović Dropulić jedino je priznala da je odlagalište Mravička kava ilegalno i da će se tek sada krenuti u sanaciju.
Upravo zbog toga Klub zastupnika SDP-a ne odustaje od svoje inicijative za osnivanjem saborskog Istražnog povjerenstva, jer je to jedini način da se dođe do istine i problem zaista počne rješavati.