Nedorečen zakon o kvaliteti zdravstvene zaštite

U ime Kluba SDP o Zakonu o kvaliteti zdravstvene zaštite govorio je potpredsjednik Sabora Mato Arlović. Konačni prijedlog Zakona ocijenio je boljim od prethodnog, no još uvijek nedovoljno dobrim, te ga ne bi trebalo donijeti nego raspravu iskoristiti da ga se još poboljša. Sadrži neke interpretacije koje bi mogle dovesti do dvojbenih tumačenja. Tako se naprimjer pojavljuju dvojbena tumačenja kod osiguranja od rizika prilikom primanja zdravstvene zaštite, treba osigurati od rizika i s pravnog, a ne samo medicinskog gledišta. Ustanove s više od 40 zaposlenih, a koje se bave zdravstvenom zaštitom, morale bi imati odgovornu osobu za kvalitetu zdravstvene zaštite, ali se to spominje samo na jednom mjestu i nisu propisane ni dužnosti ni ovlasti te osobe.

Postoji i mogućnost interesnog povezivanja, koja je otvorena ovim Zakonom, pa tako oni koji dobiju akreditaciju od Zavoda mogu dobiti poticajna sredstva. To je potpuno nedopustivo. Da Zavodi mogu stimulirati ustanove koje su podigle razinu zdravstvene zaštite, to bi bilo u redu, ali da je uvjet za dobivanje novca dobivanje akreditacije, to je neprihvatljivo. Mogućnost interesnog povezivanja otvara se i zato jer Upravna vijeća dobivaju mogućnost naknade za rad, koja bi onda mogla biti stimulirana da se postigne veća cijena naknada. Ministar bi bio u mogućnosti arbitrirati pri određivanju sredstava za rad i podizanje kvalitete zdravstvene zaštite. Zakonom se otvara previše podijeljenih nadležnosti, kad je u pitanju provedba kontrole i mogućih sankcija ako se povrijede odredbe Zakona, a ta se pitanja ne mogu riješiti samo statutom Agencije koja bi trebala brinuti o kvaliteti zdravstvene zaštite.
Zakonom nisu propisani ni uvjeti za imenovanje ravnatelja Agencije, niti za članove Upravnog vijeća, nego bi to trebalo biti riješeno dok se ne donese statut Agencije, koji ne može biti donesen dok se ne imenuje Upravno vijeće Agencije. Time se zatvara krug i otvara prostor voluntarizmu prema kojem će se članovi Upravnog vijeća imenovati kako nam volja, tj. kakva će volja trenutno u Ministarstvu. Stoga će SDP biti protiv Zakona, ako se ove nedorečenosti ne izmijene.