Novac za sport iz Proračuna iskoristiti za razvoj manje atraktivnih sportova

Sabor je današnji rad započeo raspravom o Izvješću Hrvatskog olimpijskog odbora za 2007. g. U ime Kluba SDP-a govorila je Marija Lugarić. Pohvalila je kvalitetu Izvješća, te posebno programe razvoja mladih sportaša i sporta u lokalnim zajednicama. Dobro je što Hrvatski olimpijski odbor radi i na povećanju vlastitih sredstava financiranja kroz traženje sponzora, marketinškim aktivnostima privlači što više novca sponzora. U budućnosti bi vrhunski sport trebao postati samoodrživ iako je to zasad daleka budućnost, a da se javni novac više ulaže u manje atraktivne sportove koji nažalost imaju manju sposobnost privlačenja novca sponzora.

Iz Izvješća je vidljiv gubitak koji iznosi gotovo šestinu ukupnog proračuna HOO-a. Gubitak nije zanemariv, iako je teško planirati rashode u sportu godinu dana unaprijed. Ostaje otvoreno pitanje zdravstvene zaštite i prevencije sportaša u malim klubovima i lokalnim sredinama. Mi smo predlagali da se zaštita sportaša ugradi u cjeloviti zdravstveni sustav, smatramo to boljim rješenjem – istaknula je Lugarić.Što se tiče nagrađivanja, sportaši koji ostvare odličja u olimpijskim sportovima dobivaju nagrade iz Državnog proračuna, ali sportaši koji osvoje odličja u sportovima koji nisu olimpijski ne dobivaju baš ništa. Ne bi trebalo raditi takvu razliku među sportovima, jer već ionako postoje velike razlike i u medijskoj popraćenosti među sportovima. Mora se naći ravnoteža u nagrađivanju sportaša, a ne da sportaši koji imaju milijunske nagrade, primaju i 10 ili 15 tisuća kuna novca iz Proračuna mjesečno, a višestruki prvaci svijeta u nekim neolimpijskim sportovima nemaju pravo ni na jednokratnu nagradu. Iz Izvješća se vidi i da je sport na našim otocima vrlo zanimljiv i atraktivan za mlade, posebno u zimskom periodu, ali je nažalost za njegov razvoj predviđen simboličan iznos. Založila se i za strože kontrole trenera i njihova rada, jer je razdoblje od pet godina predugo i u njemu se može nanijeti nepopravljiva šteta razvoju sportaša. Nužan je daljnji razvoj studentskog, školskog i rekreativnog sporta, te daljnja ulaganja. Naša je želja da vrhunski sport bude samoodrživ, a da sredstva iz Proračuna budu korištena za razvoj manje atraktivnog i rekreativnog sporta – zaključila je Lugarić.

Gvozden Flego posebno je upozorio da su potrebna daljnja ulaganja u razvoj školskog i studentskog sporta, kako bi se ovi segmenti dalje razvijali, kao posebna korist za mlade.

Nadica Jelaš ukazala je na dugovanja HOO-a, tj. gubitak koji je zabilježen, a koji je začuđujuć. Bez obzira na financiranje boravka hrvatskih sportaša na predstojećim Olimpijskim igrama u Pekingu, gubitak je prevelik, posebno zato što su povećani prihodi od igara na sreću. Stoga dio odgovornosti za ostvareni gubitak ipak snosi HOO.