Osnovati Istražno povjerenstvo u slučaju Salonit

“Vlada nastoji zataškati i zaštititi samu sebe u slučaju Salonit, jer je učinila niz propusta te nije pravodobno reagirala. Vlada ne štiti javni, nego svoj interes,” rekli su na današnjoj konferenciji za novinare u Hrvatskom saboru zastupnici SDP-a Mirela Holy, Daniel Mondekar te potpredsjednica Kluba zastupnika Milanka Opačić. Na konferenciji je predstavljena inicijativa Kluba zastupnika SDP-a za osnivanjem saborskog Istražnog povjerenstva za utvrđivanje činjenica u vezi sa sanacijom (dekontaminacijom) azbestnog otpada iz kruga tvornice Salonit d.d. Vranjic u stečaju.

Milanka Opačić podsjetila je da ovo nije prvi puta da SDP-e progovara o slučaju Salonit. “O problemima smo progovorili 2005. i 2007 godine. Sada tražimo osnivanje Istražnog povjerenstva, jer smatramo da je to jedini način da dođemo do istine,” smatra Opačić. Podsjetila je također kako je jučer Europska komisija upozorila na ponašanje nadležnog Ministarstva za zaštitu okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva da prestane obmanjivati javnost o “nekakvim dopuštenim količinama azbesta u zraku”, i dodala:”ne postoje dopuštene količine, njih naprosto ne smije biti. HDZ-ova Vlada pokazuje da štiti kapital i pojedince, a da građani ostaju na brisanom prostoru,” zaključila je, pozivajući ostale saborske klubove na podršku SDP-ovoj inicijativi.
Mirela Holy prozvala je resorno ministarstvo i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost da su prekršili odredbe Ustava koje jamče pravo na zdrav život te niz međunarodnih konvencija. “Ministarstvo i nadležni Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost u ovom slučaju postupilo je na način na koji bi u svakoj demokratskoj državi na svijetu pala Vlada, a da ne govorimo o ostavkama,” istaknula je Mirela Holy. Upozorila je da su se propusti počeli nizati od 2005. godine kada je donesena lista kojom je zabranjena proizvodnja azbestnih proizvoda u Republici Hrvatskoj, međutim u Salonitu s azbestom se nastavilo raditi još dvije godine. “Ministarstvo je u više navrata, prvi puta u siječnju te veljači 2007., kada je saznalo da je koncentracija azbesta u zraku izvan kruga tvornice povišena, moralo u skladu s načelom opreza reagirati i upozoriti stanovništvo da postoji opasnost za njihovo zdravlje. Drugi put, kada je Ministarstvo bilo dužno reagirati je onda kada je IGH upozorilo da postoje problemi s postupkom sanacije od strane tvrtke CIAN i ono opet to nije učinilo,” rekla je Holy. Daniel Mondekar naveo je niz ključnih pitanja na koja Istražno povjerenstvo mora odgovoriti. Prvenstveno mora utvrditi razloge zbog kojih je odabran Institut građevinarstva Hrvatske na natječaju za izradu programa sanacije ovih ”crnih točaka”. Mora utvrditi je li plan/program sanacije Salonita te odlagališta Mravinačka kava usklađen s međunarodnim konvencijama te svim zakonskim i podzakonskim propisima RH. Zašto je za izvođača sanacije Salonita i Mravinačke kave odabrana tvrtka CIAN d.o.o. iz Splita, a s obzirom da spomenuta tvrtka navodno nije ovlaštena za postupanje s opasnim otpadom niti posjeduje nužnu građevinsku mehanizaciju za obavljanje tog posla. Da li je postupak sanacije azbestnog otpada iz tvorničkog kruga Salonita proveden propisno te koliko je ukupno novaca isplaćeno tvrtki CIAN d.o.o. za postupak sanacije. I najvažnije, mora utvrditi zašto nadležna tijela javne vlasti ili odgovorni pojedinci u njima sukladno načelu opreza nisu informirali javnosti o mogućem zagađenju zraka kancerogenim azbestnim česticama prije, za vrijeme i poslije sanacije azbestnog otpada iz Salonita.
“Bio sam prošle godine na tom mjestu kada se odvozio azbest kamionima s kojih je azbest najnormalnije curio. Imali smo policiju koja je štitila odvođenje azbesta. Imali smo odlagalište koje je prošle godine u ovo vrijeme bilo jednim djelom ograđeno bodljikavom žicom. U samom Vranjicu kraj nogometnog igrališta gdje se djeca igraju bilo je brdo azbesta po kojemu su ta djeca skakala. Na to je također upozoreno. Međutim, umjesto toga je organiziran nogometni turnir s našim poznatim nogometašima,” kazao je Mondekar.
Istaknuo je da su Udruga Barbarinac te Udruga oboljeli od azbestoze zajedno s nizozemskim partnerima predložile projekt koji bi se financirao iz EU fondova. Međutim, projekt nikada nije zaživio, jer nije dobio zeleno svjetlo u Vladi.