Plaće državnih dužnosnika trebalo je sniziti već mnogo ranije

U Saboru je raspravljen Prijedlog zakona o utvrđivanju osnovice za izračun plaća državnih dužnosnika u 2009. godini, čiji je predlagatelj Klub zastupnika SDP-a.
Prijedlog je u proceduri Hrvatskog sabora još od 28. siječnja 2009. g., a njime se želi državnim dužnosnicima ukinuti povećanje plaće od šest posto u ovoj godini, koje su dobili jer su sada u sustavu plaća zajedno s državnim službenicima i namještenicima, koji su povišicu ostvarili prema ugovoru koji su potpisali s Vladom.

U ime predlagatelja, govorila je Željka Antunović. Ustvdila je da je prijedlog SDP-a bio upućen u proceduru još 28. siječnja ove godine, kad još nije bila ni isplaćena plaća za siječanj ove godine. Naš prijedlog je stoga baziran na temelju plaća od prošle godine, te je išao za time da se državnim dužnosnicima ukine povećanje plaća od šest posto, koje državni službenici i namještenici primaju od početka ove godine. Ono što Vlada sada radi, gotovo dva mjeseca nakon Kluba SDP-a, je da predlaže smanjenje plaća dužnosnicima za 10 posto.
Ovaj prijedlog prvenstveno ide za time da pošalje političku poruku da su i državni dužnosnici spremni na restrikcije i na mjere štednje, te da se mora krenuti u bitku za očuvanje standarda, pa i kroz solidarnost s građanima. U vremenu krize, kad je u Hrvatskoj sve teže, svi moraju pokazati da su spremni uštedjeti na sebi. Svaki dan koji je prošao od predlaganja ovog prijedloga, je povećao izgubljeni kredibilitet vlasti da stvarno želi promijeniti stvari i smanjiti plaće. Osim toga, da je prijedlog prihvaćen ranije, moglo se dosad već ostvariti i financijske uštede. Iznijela je i prijedlog da bi se smanjenje plaća trebalo proširiti i na lokalnu i županijsku upravu, te bi tamo trebalo isto doći do smanjenja plaća.

U ime Kluba SDP-a govorio je Zvonimir Mršić. Ustvrdio je da je svako kašnjenje plaća loše, te predstavlja udar na standard državnih službenika i namještenika. To što plaće kasne zastupnicima, nije problem, jer će se oni nekako snaći, pošto imaju velike plaće. Ali plaće nikako ne bi smjele kasniti zaposlenicima koji imaju ionako male plaće, te zbog kašnjenja plaća primjerice moraju plaćati i zatezne kamate na kredite zbog toga. Nelikvidnost raste, sve je više onih koji ne plaćaju račune ili sve više kasne s njihovim plaćanjem, a država je najveći generator nelikvidnosti.
U Hrvatskoj su vijesti da će plaća kasniti očito postale dobre vijesti, a vijesti da plaće možda uopće neće biti postale su loše. Ministar financija nam danas kaže da u Hrvatskoj možda neće biti novca za plaće, a mi smatramo da ako nije sposoban osigurati makar novac za plaće, neka onda odmah ide, jer će tako šteta za Hrvatsku biti manja.
Plaća isplaćena iz državnog proračuna sada porezne obveznike košta preko 12 posto, jer se država zadužuje po toj cijeni kapitala. Čak i kad Vlada jednostrano otkaže kolektivni ugovor i time ukine povećanje od 6 posto državnim službenicima i namještenicima, i dalje će se morati zaduživati po stopi većoj od 10 posto kako bi osigurala plaće. A mi raspravljamo hoćemo li sami sebi smanjiti plaće za 6 ili 10 posto! Danas je novac za isplatu plaća skuplji za proračun nego ovo smanjenje plaća, a bit će skuplji i nakon smanjenja. Hrvatski sabor, umjesto da raspravlja o tome kako izaći krize, raspravlja o tome hoće li plaće dužnosnika biti manje 6 ili 10 posto. A u Državnom proračunu će ove godine nedostajati preko 10 milijardi kuna! Hrvatski sabor je vjerojatno jedini u Europi koji nije raspravljao o nijednoj mjeri Vlade da se pokuša naći izlaz iz recesije, jer takvih mjera uopće ni nema, nego se raspravlja samo o prijedlozima koji dolaze iz opozicije. Po tome smo zaista jedinstveni, zaključio je Mršić.

Zoran Vinković usporedio je rad Vlade s radom trgovačkog poduzeća, te da bi kriteriji za ocjenu uspješnosti za oboje trebali biti jednaki. Država koja neprekidno bilježi sve veće rupe u proračunu, koja se neprekidno sve više zadužuje, kad bi se njena Vlada tretirala kao uprava poduzeća, a trebala bi, te u ovom vremenu tvrdi da je sve kriva samo svjetska recesija, takva vlada trebala bi odmah otići, još danas, jer je očito potpuno nesposobna. To je vlada koja i sada još uvijek tvrdi da u Hrvatskoj nema recesije! Kad je u pitanju smanjenje plaća dužnosnika, kad je SDP predložio to smanjenje, u siječnju, namjera je ocijenjena demagoškom i licemjernom, od strane potpredsjednice Vlade. Sad kad Vlada predlaže smanjenje, onda to nije demagogija i licemjerje. Postavlja se pitanje tko je cijelo vrijeme demagog i licemjer.(Petar Kurečić)