Potrebna je ozbiljna rasprava u Saboru o stvarnom stanju i propuštenim prilikama u pregovorima s Europskom unijom

Hrvatski sabor raspravlja o Izvješću o tijeku pregovaračkog procesa Republika Hrvatska – Europska unija za vrijeme predsjedanja Francuske Republike Vijećem Europske unije (razdoblje 1. srpnja – 31. prosinca 2008. g.). U ime Kluba SDP-a o Izvješću je govorio Neven Mimica. Pohvalio je vrijeme francuskog predsjedavanja Europskom unijom, koje je bilo obilježeno nizom inicijativa za jačanje i učvršćivanje položaja Europske unije u svijetu.

Francusko predsjedavanje bilo je suočeno s čitavim nizom nepredviđenih problema na globalnoj razini: ruskom intervencijom u Gruziji, početkom plinske krize, financijskom krizom koja se prelila u realni sektor, zaustavljanjem ratifikacije Lisabonskog ugovora, te zaustavljanjem proširenja Europske unije slovenskom blokadom Hrvatske. S ovim problemima, nosilo se vrlo dobro. Pokazalo je i veliku odlučnost u rješavanju problema slovenske blokade Hrvatske, iako nije uspjelo dovesti do deblokade pregovora.
Izvješće je standardno dobro, ali je trebalo biti drugačije napisano, jer se ne radi o standardnoj situaciji u pregovorima, pošto su naši pregovori blokirani. Trebalo je u njemu biti više političkih ocjena i stavova koji bi bili predloženi Saboru. Izvješće je pisano u veljači ove godine, kad je svima bilo jasno da su naši pregovori blokirani do daljnjega. U Izvješću piše stajalište Vlade da su pregovori u najsloženijoj i završnoj fazi, no teško je prihvatiti takvu ocjenu kad je samo trećina poglavlja zatvorena, a pregovori su blokirani. Međutim, i odgađanje međuvladine konferencije pokazuje kakvo je stvarno stanje. Teško je zanemariti i prigovore još nekih članica Europske unije zbog nesuradnje s Haškim sudom. Također, teško je prihvatiti ocjenu da proširenje samo po sebi zbog krize gubi značaj u Europskoj uniji, pa da bi to mogao biti problem za Hrvatsku.
Izvješće je stoga zapravo skladište propuštenih prilika. U Saboru primjerice nije definiran politički stav o Sloveniji. Nije se razgovaralo ni o reformama i svemu onome što treba napraviti da bi se pregovori nakon deblokade mogu uspješno nastaviti. Propuštena je i prilika da se razgovara o stvarnom stanju u pregovorima. O svim tim temama trebalo je razgovarati u Saboru. Ključni problem, blokada Slovenije, može se nastaviti i poslužiti kao uvođenje drugih zamjerki u pregovarački proces, od strane drugih članica Europske unije.
U Saboru bi trebalo provesti posebnu raspravu o izvješću koje bi trebao podnijeti premijer, o stanju u pregovorima i mogućim rješenjima za izlazak iz deblokade. Drugi dio rasprave u Saboru, ili odvojena rasprava, trebali bi dati sliku koliko smo stvarno napredovali u reformama. Naši pregovarači mogu napraviti samo onoliko koliko Vlada napravi u ispunjavanju mjerila. A koliko smo stvarno napravili, potpuno je jasno kad se vidi da ostaje gotovo dvije trećine poglavlja za zatvoriti, čak i kada bi blokada bila odmah ukinuta. Osim toga, nemojmo se zamarati da će primjerice pregovori o poljoprivredi i zaštiti okoliša biti lagani. Reforme moramo raditi neovisno o blokadi, a njihovo odgađanje uzrokovat će zastoj u pregovorima, i bez blokade. To će naravno odgoditi i otežati naš put u Europsku uniju. Propuštajući priliku da ovo Izvješće bude povod za ozbiljnu raspravu u Saboru, Vlada je Izvješće učinila nevažnim, pa stoga nije ni važno hoćemo li ga prihvatiti ili primiti na znanje i kako će članovi Kluba SDP-a o njemu glasovati. Puno je važnije da održimo jednu ozbiljnu raspravu o izvješću koje bi o stvarnom stanju u pregovorima podnijeti predsjednik Vlade – zaključio je Mimica. (Petar Kurečić)