Povećanje limita bolnicama neće riješiti probleme zdravstvenog proračuna

Povodom Svjetskog dana zdravlja, 7. travnja, u Rijeci su na konferenciji za novinare o problemima u hrvatskom zdravstvenom sustavu, ali i dobrim primjerima ulaganja u zdravstvo u Rijeci i Primorsko-goranskoj županiji govorili saborski zastupnik dr. sc. Željko Jovanović, članica Poglavarstva Primorsko-goranske županije dr. Vedrana Fržop Kotulovski i gradska vijećnica Ivana Jurčić.
Svetski dan zdravlja 7. travnja se obilježava u cijelom svijetu, a ova godina je I šezdeseta obljetnica Svjetske zdravstvene organizacije, čiji je prvi predsjednik bio dr. Andrija Štampar. SDP-ov koncept solidarnog, sveoubuhvatnog i svima dostupnog zdravstva temelji se upravo na njegovim idejama.
Kvalitet života podrazumijeva, između ostalog, dvije ključne stvari – slobodu i zdravlje, a sloboda uključuje i slobodu od straha, koji možda nikada I nigdje nije veći nego kad smo bolesni. Zato pravo na zdravlje mora biti solidarno, sveoubuhvatno i svima jednako dostupno. Zdravlje ne može biti roba i ne može imati cijenu, jer to znači da onaj tko nema novaca neće imati ni zdravlja, kazao je Jovanović.

Svjetski trendovi u zdravstvenim sustavima i osiguranjima pokazuju da zbog starenja populacije, napretka tehnologije i novih lijekova rastu i troškovi zdravstva, i to za otprilike 8 do 10 posto godišnje. Ni u Hrvatskoj ne može biti drukčije. Proteklih godina taj se rast kretao oko tri posto pa su se pojavljivale razlike koje su se pokušavale premostiti odgodom plaćanja računa i obveza, nerijetko i više od godine. Hrvatskom zdravstvenom sustavu godišnje su nedostajale oko dvije milijarde kuna, a upravo su tolike u ovom trenutku i prispjele neplaćene obveze.
Rješenje, koje je ovih dana ministar zdravstva nazvao povijesnim, povećavajući bolničke limite za 90 milijuna kuna mjesečno, sa 617 na 710 milijuna, priznanje je zapravo da su limiti u protekle tri godine bili nerealno niski i da građanima nisu omogućavali kvalitetnu zdravstvenu zaštitu. “Ako je to povijesno rješenje, moram reći da su i moja rasprava, kao i rasprave ostalih kolega iz SDP-a, prilikom izglasavanja ovogodišnjeg Proračuna, bile također povijesne, jer smo isticali da je proračun za zdravstvo za 2008. godinu nerealan, prenizak i podcjenjivački prema pacijentima i zaposlenima u zdravstvu. Svi naši amandmani su odbijeni, a samo 30 dana kasnije ministar traži rebalans od dvije milijarde kuna,” podjetio je Jovanović na ministrove propuste. Naglasio je kako se SDP protivi prijedlogu da se dugovi županijskih bolnica podmiruju iz decentraliziranih sredstava jer su ona namijenjena tekućem i investicijskom održavanju zdravstvenih ustanova, a novac za podmirenje nastalih dugovanja mora se osigurati u Državnom proračunu, jednako kao i za kliničke bolničke ustanove u državnom vlasništvu.
Dr. Vedrana Fržop Kotulovski naglasila je veliki angažman Primorsko-goranske županije u stvaranju preduvjeta za unapređenje zdravstvene zaštite na otocima i u Gorskom kotaru, dok je Ivana Jurčić nabrojila brojne gradske projekte u zdravstvu.
Ovogodišnji Svjetski dan zdravlja posvećen je utjecaju klimatskih promjena na zdravlje. Pod globalnim zatopljenjem podrazumijeva se porast srednje globalne temperature na površini Zemlje u posljednjih 150 godina tj. od početka sustavnih motrenja. Posljedice zabrinjavajućeg trenda globalnog zatopljenja su porast rizika od prirodnih nepogoda, katastrofa te ekstremnih vremenskih prilika, a na području Hrvatske ti klimatski scenariji znače sve češću pojavu suša, poplava i veći rizik od požara.