Proglasiti Nacionalni dan zaštite na radu

U jutrošnjoj saborskoj raspravi o proglašenju Nacionalnog dana zaštite na radu, Ingrid Antičević – Marinović upozorila je na loš položaj radnika u Hrvatskoj i kršenja njihovih zakonom zajamčenih prava. Plaće se u mnogim slučajevima ne isplaćuju, ne plaćaju se prekovremeni sati, radnici se iskorištavaju, rade opasne i slabo plaćene poslove, boje se tražiti zaštitu svojih prava, i to gotovo jednako u poduzećima u državnom, kao i u privatnom vlasništvu. Gordana Sobol smatra da je pravo pitanje jesu li uvjeti rada i radno mjesto uzrokom manje radne učinkovitosti. U Hrvatskoj se uvriježilo pod zaštitom prava na radu podrazumijevati fizičku, a ne i psihološku zaštitu, što ona smatra pogrešnim.

Upozorila je, također da se štetnost radnog mjesta kao uzrok bolesti i invalidnosti radnika ne evidentira, ne postoje li izravne povrede. Medicina rada nije, naime, dovoljno uključenja u utvrđivanje štetnosti radnog mjesta. Radnici, k tome, nisu informirani o svojim pravima a tu bi sindikati trebali odigrati aktivniju ulogu.

Potpredsjednik Hrvatskog sabora mr. sc. Mato Arlović govorio je uime Kluba zastupnika SDP-a naglasivši kako će Klub podržati proglašenje Nacionalnog dana zaštite na radu. Takozvani “minimalac” nije dovoljan ni za pokrivanje osnovnih životnih potreba pa su radnici, razumljivo, izloženi stresu i strahu kako neće moći osigurati dovoljno sredstava za ispunjavanje osnovnih životnih potreba. To, sasvim sigurno, utječe i na produktivnost na radnome mjestu. Pozvao je Vladu da uredi institut najniže zajamčene plaće te da izmjenama zakonodavstva u cjelini poboljša položaj radnika.