Puka represija neće smanjiti smrtnost na cestama

Sabor je u poslijepodnevnom dijelu rada raspravljao i o konačnom prijedlogu Zakona o sigurnosti prometa na cestama. Boris Šprem je izrazio stajališta Kluba SDP-a o prijedlogu Zakona.
Izrazio je nezadovoljstvo prihvaćenjem tek nekoliko od oko stotine primjedbi upućene Prijedlogu Zakona u prvom čitanju. Podsjetio je, također, kako je intencija Zakona bila smanjiti smrtnost na cestama, no u četiri godine njegove primjene to se nije dogodilo. Štoviše, smrtnost se povećala. Ocijenivši Zakon zastarjelim, Šprem se zauzeo da poslove povezane sa sigurnošću na cestama, umjesto jednog, obavlja nekoliko ministarstava i to MUP te ministarstva obrazovanja i prometa. Izrazio je žaljenje što ne postoji koordinativno tijelo koj bi nadziralo primjenu i učinkovitost Zakona.

Jedina novina u Prijedlogu Zakonu su više kazne, iako represija ni dosad nije donijela odgovarajuće rezultate, na što je SDP već upozoravao. 2004. godine na prekršajnim sudovima bilo je 300 tisuća predmeta, 2007. – 500 tisuća predmeta. Porast broja predmeta pokazuje kako puko kažnjavanje nije odgovarajuće rješenje. Treba poraditi na donošenju sveobuhvatnih mjera, unapređivati prometnu kulturu i stvarati bolje uvjete na prometnicama. Šprem je podsjetio kako se svojedobno pričalo o uvođenju predmeta “kultura prometa” u škole, no to nije učinjeno. SDP se zalaže i za uvođenje škola sigurne vožnje, kojima se, primjerice u Austriji, smrtnost mladih smanjila za oko 30 posto te ćemo amandmanima tražiti uvođenje tih škola, makar i s odgodom početka primjene 2013. godine. Tražimo i snažnije kažnjavanje onih koji ponove počinjenje prometnog prekršaja, posebno težeg te sanaciju kritičnih točaka na prometnicama. Smatramo kako ovaj Zakon pod krinkom ukidanja nula promila ne rješava nijedan suštinski problem, a ne ukida čak ni “nula promila”. Ako, naime, vozač koji u krvi ima do 0,5 promila alkohola ne napravi nijedan prometni prekršaj, neće odgovarati. S druge strane, ako nema upaljena tzv. kratka svjetla i alkohola do nula pet promila, odgovarati i za alkohol u krvi, iako ga ima ispod zakonski dopuštene razine. Iz svih navedenih razloga, ne možemo podržati ovaj prijedlog Zakona – zaključio je Šprem. (mr. sc. Petar Kurečić)