Rasprava o odgodi ZERP-a

U nastavku objedinjene rasprave o Izvješću Vlade Republike Hrvatske vezanim za pregovore s Europskom Unijom i za Zaštićeni ekološko-ribolovni pojas (ZERP), te Prijedlogu Odluke o izmjeni Odluke o proširenju jurisdikcije Republike Hrvatske na Jadranskom moru, sudjelovali su zastupnici SDP-a. Ukratko donosimo neka njihova izlaganja:

Ingrid Antičević-Marinović upozorila je na opetovane nedosljednosti HDZ-a kad je u pitanju ZERP i njegovo proglašavanje, pa onda odustajanje od njegove primjene. 2003. g. zalagao se za proglašenje gospodarskog pojasa, ismijavajući ZERP i nazivavši ga “čudnovatim kljunašem”, a danas se već po treći put zalaže za odgodu primjene ZERP-a. Dokle će premijer i HDZ biti nedosljedni? Mala zemlja kao Hrvatska ne može voditi ovakvu politiku, da se u Europi obećava jedno, a kod kuće pokušava sprovoditi drugo istodobno narodu ne govoreći ništa. Hrvatska može samo voditi otvorenu i real politiku, ali to onda treba priznati i reći.

Dragica Zgrebec je u replici podsjetila na povijest Sanaderovih promjena stava oko ZERP-a, od 2003. do danas i nemogućnosti da prizna da je još 2004. g. Vlada za Hrvatsku preuzela obveze. Proglasili su ZERP znavši da ga neće nikada ni moći primjenjivati na Italiju i Sloveniju.

Ivica Pančić ustvrdio je da je Vlada, umjesto što tri godine govori da nam nitko neće uzeti ZERP, i godinu i pol dana znavši da od ZERP-a neće biti ništa, mogla započeti pregovore sa zainteresiranim stranama. Upozorio je na biološku ugroženost Jadrana, čija se biološka raznolikost smanjuje. Mogla se aktivirati ekološka komponenta ZERP-a, a vjerojatno i u Europskoj uniji ima onih koji bi je podržali, jer je donijeta odluka o zaštiti Baltičkog mora, kao zatvorenog bazena. Umjesto toga, Vlada je sve probleme u pregovorima s EU pokušala prikazati kao problem ZERP-a. Ali nije ZERP razlog što Bruxelles ne vjeruje našim pregovaračima, nego korupcija i u sektoru ribarstva. Ne treba imati iluzije da će nas pojedini u Europi više cijeniti, nego će stizati novi zahtjevi i to neopravdani. Smatram da je Hrvatskoj mjesto u EU, ali ovaj put koji je Vlada izabrala nije pravi put. Ponovio je da neće glasati za odgodu primjene ZERP-a za članice EU, a borba za zaštitu Jadrana se nastavlja.

Josip Leko nazvao je ovu raspravu apsurdnom, jer je Vlada istog premijera sklopila politički dogovor u Bruxellesu još 2004. g. da se ZERP neće primjenjivati. Sad se samo traži da osnažimo tu odluku, mi vodimo raspravu o vjerodostojnosti Vlade. Ako hoćemo voditi raspravu o nacionalnim interesima, moramo se odmah izjasniti da smo za EU, kao da se ti interesi isključuju. Oni koji kažu da ZERP nije vrijednost, odmah su u sukobu s EU. Oni cijene ZERP toliko da nam blokiraju pregovore, a mi ga ne cijenimo. ZERP je nacionalni interes Hrvatske i ako mi tvrdimo da nije, to je apsurd. Nacionalni interesi ne smiju se isključivati. Svi smo za EU i to smo više puta pokazali. Povukao je paralelu između odgode primjene ZERP sa rasprodajom bankarskog sustava, koji je isto bio predstavljen kao zahtjev iz Europske unije. Postavio je pitanje koji će to sljedeći zahtjev biti i što će Hrvatska morati još ispuniti? Ova Vlada očito nije sposobna štititi nacionalne interese.

Marin Jurjević ukazao je na činjenicu da je ovaj izbor, izbor između dva nacionalna interesa, nemoguć izbor i posljedica loše politike ove Vlade, koja traje već preko četiri godine.

Željko Jovanović ZERP je nazvao zadnjim činom promašaja koji se zove hrvatska Vlada na čelu sa spin-doktorom Sanaderom. Sve ovo posljedica je potpisivanja zapisnika 2004. g., obmane zastupnika koji su 2006. g. donijeli odluku za primjenu ZERP-a. HDZ je sve to činio samo kako bi osvojio još jedan mandat, i to na štetu hrvatskog naroda, jer su pregovori usporeni. A na njihov mamac su kao glavoči skočili kolege iz HSS-a. Nema više referenduma za NATO, nema ZERP-a, nema 6 milijardi kuna za selo u Proračunu. Ustvrdio je da nam je Vlada ponudila novu igru, ZERP-anje, koja se sastoji u različitom tumačenju svojih stavova i odluka u različito vrijeme. Građani Hrvatske ne zaslužuju ovakvu Vladu i to je jedina istina u cijeloj ovoj priči.

Željka Antunović iznijela je kratku kronologiju donošenja odluka o primjeni i odgodi primjene ZERP-a. 2003. g. bila je donesena odluka o odgodi primjene jer se Hrvatska trebala pripremiti da može provoditi tu odluku. Koje će biti posljedice donošenja ove odluke? Tko će dobiti a tko izgubiti? Hrvatska će sigurno izgubiti, a izgubiti će i Europska unija, jer ima razvijene mehanizme ekološke zaštite mora. Tko će nadoknaditi tu štetu hrvatskim ribarima? Mi bismo voljeli da ju nadoknadi Europska unija. Mogli smo imati i nacionalni konsenzus o odgodi primjene ZERP-a, ali nije se učinilo ništa. Četiri godine nije se radilo ništa. Od ove odluke koja će možda danas biti donesena, neće koristi imati nitko, osim možda talijanskih ribara i ribarske industrije. Ne mogu se složiti s odlukom da se u Jadranu ukine ovaj režim, a do ulaska u EU ne primjenjuje nikakav režim i da u Jadranu vlada anarhija.

Dino Kozlevac ocijenio je da ovakvom odlukom svi gubimo i da je ova odluka posljedica loše politike posljednjih godina. Nemamo nikakva razloga biti optimistični da ćemo u Europsku uniju ući ranije zbog odustajanja od ZERP-a. Nitko nam ništa ne jamči. Čuje se da ćemo ući u EU 2012. ili 2015. g. Ne smijemo napraviti ovakvu štetu našim ribarima i cijeloj Hrvatskoj. Ovakva odluka je nedopustiva.

Gordan Maras podsjetio je na izjave Sanadera dok još nije bio premijer iz 2003. g., pa onda iz 2004. g. kad je i bio premijer, kao i izjave Biščevića koji je potpisao zapisnik u Bruxellesu 2004. g. Također, citirao je i izjavu Sanadera kad je bio premijer, 2006. g., da će se ZERP primjenjivati za sve, bez obzira koja će Vlada biti 2008. g. Znači da je svjesno manipulirao hrvatskim građanima kako bi dobio izbore. Zašto bismo onda sada vjerovali da će nam ova odluka donijeti brži ulazak u Europsku uniju? Zašto, zbog toga što je naša vlada neefikasna i ne radi onako kako bi trebala. Zbog nesposobnosti ove Vlade nećemo brzo biti članica Europske unije, a naši građani neće osjetiti povećanje standarda i gospodarskog rasta zbog HDZ-a i njegove vlasti u prošle četiri godine, a sad nam očito slijede još četiri godine zaostajanja. Biti na vlasti ne znači petljati i ne raditi, nego imati viziju i raditi za dobrobit Hrvatske na putu prema Europskoj uniji.

Neven Mimica rekao je da je krajnje vrijeme da Vlada počne raditi nešto i sama, a ne čekati da joj iz Europske unije narede što da radi. Premijer nam danas govori da nema četverostranih pregovora nego nam nudi odgodu ZERP-a. Loša politika i loša diplomacije doveli su nas u to da moramo birati između dva važna nacionalna interesa. Vlada je nas dovela u situaciju da nemamo ni ZERP ni Europsku uniju. Premijer je uvjeravao javnost 2006. g. da primjena ZERP-a neće utjecati na pregovore. Vlada mora dati odgovor hrvatskim ribarima, tko je odgovoran? Odgovorna je Vlada Ive Sanader jer četiri godine nije učinila ništa, nisu riješeni sporovi, nisu doneseni propisi, nije građena ribarska flota, među ostalim. Premijer mora priznati da zapisnik iz 2004. g. je temelj međunarodne političke obveze Hrvatske. Kako nije uvjerio Europu da nije tako, mora to reći građanima, da je taj zapisnik osnova zahtjeva iz Europske unije. To je pravi razlog, a ne nikakve ucjene iz Europske unije. Premijer i pretvrtljiva Vlada po četvrti put mijenjaju stav. A Europska unija neće se dogoditi zbog odgode ZERP-a, nego zbog nesposobne Vlade i neprovođenja reformi. Hrvatska s ovakvom Vladom ne bi imala ZERP čak i kad bi ga mi danas odlučili zadržati jer ga nije sposobna provoditi. Odgovornost snosi vladajuća koaliciji, a oporba joj u tome ne može pomoći. Hrvatska i dalje čeka da ova Vlada pokuša pokazati da zna braniti nacionalne interese, jer je HDZ već pokazao da to ne zna na primjeru ZERP-a.

Davorko Vidović govorio je o lošoj i nedosljednoj politici i ove i prošle Sanaderove Vlade, a posljedica svega toga već je četvrta odgoda primjene ZERP-a na članice Europske unije.

Ante Kotromanović ocijenio je najvećim uspjesima i ove i prošle Vlade odustajanje od ZERP-a i uhićenje generala Gotovine u Španjolskoj. Vlada vodi politiku bez ikakve vizije i misije, nema strategiju. Mi ne želimo birati između EU i ZERP-a, želimo oboje i mislimo da to možemo napraviti. Također je rekao da ako se donosi odgoda o primjeni ZERP-a neka ne počinje 15. ožujka, nego 1. aprila.

Mirjana Ferić-Vac opisala je odnos prema ZERP-u kao niz kameleonskih promjena. Citirala je zapisnik iz 2004. g. kojim se predviđa postizanje dogovora između zainteresiranih strana. Povukla je paralelu između HDZ-a i SDP-a, nedosljednosti i dosljednosti. Mi nikada nismo čarobirali o odnosima sa susjedima, jer se temelje na ravnopravnosti i otvorenosti. A EU je nacionalni interes Hrvatske i takvu smo politiku provodili u koalicijskoj Vladi. A ovo što se sada dešava obična je blamaža, Hrvatske pred EU. Onda kad ste se trebali baviti ribolovom i ZERP-om, bavili ste se ribolovom u izbornim jedinicama a ovo niste spominjali. SDP i ja osobno pomoći ćemo tamo u Europi gdje SDP označava kredibilitet i gdje naše ime nešto znači.

Arsen Bauk ocijenio da je danas lakše onima koji premijeru nisu povjerovali krajem 2006. g. kad je rekao da ZERP ide 1. siječnja 2008. g. Premijer je znao da ZERP-a nema niti će ga više ikada biti, ali je igrao predizbornu igru i nije govorio ništa. Zaključio je da je teško onima koji su mu vjerovali i ovdje u Saboru pljeskali, a najteže je onima koji su s njime sklopili koaliciju i odustali od ZERP-a, a danas tvrde da ponos nema cijene, ali očito da ima. To su dva ministarska mjesta, nekoliko tajničkih i nešto više pomoćnićkih mjesta, ali zato danas umjesto ZERP-a imaju JANAF.

Nenad Stazić ocijenio je da je premijer znao da nema EU bez ZERP-a, ali to nije govorio. Dilema ZERP ili EU nije potrebna jer je moguće imati oboje, ali to je s ovakvom Vladom nemoguće. Ali ovo je ovakva Vlada koja od svega odustaje, donese nešto, pa onda od toga odustane. Već je jednom odustala od ZERP-a, pa zašto ne bi opet i od nečega drugoga. Premijer ima dobru uzrečicu, ne zna treba li piškiti ili kakiti, samo je pitanje što od ovoga sada radi kad odustaje od ZERP-a. Kažete, od nas se danas traži da odustanemo od ZERP-a. Što ćete sutra ako će tražiti da oru naše njive, kao što sad oru more? Ne traži se da se odustane od ZERP-a, nego da poštujete dokument koji ste potpisali. Ismijavate se volji birača jer to i je vaš odnos prema njima, kao sa ZERP-om već četiri godine.

Zoran Vinković ustvrdio je da Vlada nema mišljenje o ZERP-u, koji je hrvatski nacionalni, strateški i politički interes. Stalno se pred nas postavlja lažna dilema ZERP ili EU. Prijedlog HDZ-a predstavlja protivnost nacionalnim interesima Hrvatske jer ukidanje ZERP-a je veliki ekonomski gubitak za Hrvatsku i njene građane.

Dragutin Bodakoš ustvrdio je da Hrvatska ima pravo na svoj ZERP jer je on derivat gospodarskog pojasa, koji je pravo država prema Konvenciji o pravu mora iz 1982. g. Upozorio je na činjenicu da se Sabor vodio time kad je proglašavao ZERP, te na činjenicu da 800 talijanskih ribarskih brodova lovi u prostoru ZERP-a, godišnje ostvarujući oko 300 milijuna eura dobiti. Naši ribari zbog niza okolnosti prolaze lošije nego talijanski i u neravnopravnom su položaju, a ovom odlukom njihov položaj bit će još gori. Stanje ribarske flote ionako je vrlo loše. Vlada bi barem trebala tražiti kompenzaciju za izlov u ZERP-u.

Ranko Ostojić ustvrdio je da su građani vjerovali da će od 1. siječnja ZERP biti i primjenjivan. I da će talijanske ribarice biti zaustavljane u prostoru ZERP-a i kažnjavanje, no nije se desilo ništa osim upozorenja, a mi smo trošili svoje resurse na policijske brodove. Iznio je niz primjera kako naši patrolni brodovi i helikopteri ne mogu ništa napraviti nego samo upozoravati, jer nemaju zakonskih osnova da zaustave i kazne ribarice ako nisu u teritorijalnom moru, nego u ZERP-u. Stoga, niti smo postupali niti smo ičime štitili ZERP i dosada, a sad ga samo još formalno ukidamo.

Tatjana Šimac-Bonačić upozorila je opet slušamo o kameleonskoj politici, jedan korak naprijed, dva nazad i tako je to u Hrvatskoj opet, od 2004. g. na ovamo. Naši ribari su i s ovakvim ZERP-om bili diskrimirani, jer su za njih vrijedili svi propisi vezani uz ribarstvo. A premijer Sanader nam je cijelo vrijeme govorio da neće popustiti Europskoj uniji i da je ZERP bilateralno pitanje. Zahvaljujući dvoličnoj politici našli smo se još dalje nego gdje smo bili u lipnju 2004. g. A 2003. g. Sanader je ZERP nazivao proizvodom starog hrvatskog nagodbenjaštva, traživši isključivi gospodarski pojas, a sad ukida i ovakav ZERP. Nakon što je 2006. g. tražio konsenzus svih stranaka oko istog tog ZERP-a. Premijer je dakle izgubio vjerodostojnost iako to i nije novost. Zaključila je da se pita tko je nakon ovoga čudnovati kljunaš.

Zdenko Franić je ustvrdio da je na Jadranu neka vrsta Divljeg zapada, jer svatko radi što želi. Izlov ribe je ogroman, procjenjuje se na 300 milijuna eura. Uništava se biljni i životinjski svijet Jadrana. Ukidanjem obje komponente ZERP-a mi se odričemo zaštite našeg Jadrana, a to nismo morali napraviti jer to čak nije ni predmet zajedničke ribolovne politike Europske unije koja će početi vrijediti kad Hrvatska uđe u EU. Potpuno ostavljamo Jadran nezaštićenim.

Davor Bernardić ukazao je na činjenicu da u ZERP-u uglavnom ribu love Talijani i nešto malo Slovenci, a kad uđemo u Europsku uniji od ZERP-a ništa neće ni biti. ZERP se odgađa četvrti put, a iza nas je četiri godine u ribolovnom smislu u koje nije napravljeno ništa. Hrvatska ima jedan otkupni centar za ribu. Upozorio je da je predložio povećanje sredstava za jačanje ribarske flote koja su prošle godine bila 23.5 milijuna kuna, a ove godine 2 milijuna kuna. Četiri godine od prvog proglašenja ZERP-a su prošle a nije napravljeno ništa na tom pitanju. Tko je za to kriv? – zapitao se Bernardić.

Zvonimir Mršić nazvao je dilemu ZERP ili EU lažnom dilemom. Ukazao je na to da Vlada i danas nema mišljenje o ZERP-u jer je premijer govorio u ime HDZ-a, a ne Vlade. No mi uopće nismo htjeli raspravljati o ukidanju ZERP-a, nego smo tražili Izvješće Vlade o ZERP-u i pregovorima s EU. No to nismo dobili. Spomenuo je kako se u pismu Ollie Rehna upućenom Vladi prije njegova posjeta Zagrebu nijednom riječju ne spominje ZERP, nego problemi u pravosuđu i reformama općenito. Osim toga izražava i zabrinutost našim kapacitetom da apsorbiramo sredstva iz europskih fondova. A mi smo se upecali na priču o ZERP-u, a korupciju u upravi i pravosuđu ne spominjemo. Čudna li čuda, možda kad se riješi ZERP, sve će vam ovo oprostiti. Ovakva neiskrenost i ovakvo ignoriranje Sabora od Vlade i premijera neće rezultirati željenom dinamikom pristupanja bez obzira što ćete vi sutra u Bruxelles odnijeti spasonosno pismo. Europska unija je skup vrijednosti i mi se moramo odlučiti želimo li po njima živjeti i ponašati se ili ne. (mr. sc. Petar Kurečić)