Rebalansom protiv siromašnih i bez vladinih antirecesijskih mjera

U Šibeniku je 7. travnja održana konferencija za medije pod nazivom „Rebalansom protiv siromašnih i bez vladinih antirecesijskih mjera“. Na konferenciji su govorili saborski zastupnici SDP-a Slavko Linić, Luka Denona i Brankica Crljenko.

Saborski zastupnik SDP-a Luka Denona smatra kako su antirecesijske mjere HDZ-ove vlade zapravo usmjerene protiv najugroženijeg sloja hrvatskih građana. Denona je podsjetio kako je SDP nedavno ponudio svoj paket antirecesijskih mjera koje su vladajući glatko odbili.
“Budući da smo u krizi trebamo povući i teške poteze poput korjenite reforme javnog sektora, te zdravstvenog i mirovinskog sustava. No, Vladine mjere niti su korjenite niti su kvalitetne”, izjavio je Denona. SDP zastupnik je rekao da ovim tzv. rebalansom “građani spašavaju državu, no tko će spasiti građane od te iste države?”

Slavno Linić je kritizirao Vladin prijedlog rebalansa proračuna rekavši kako on samo štedi umjesto da služi razvoju “Rebalans proračuna nije antirecesijski, ne potiče gospodarstvo, izvoz, otvaranje novih radnih mjesta, niti zadržavanje postojećih, već je usmjeren isključivo na smanjenje rashoda”. Brojni nedostatci rebalansa koji nije rebalans nego kresanje pojedinih stavki proračuna, uglavnom usmjerenih na oduzimanje sredstava resorima znanosti, zdravstva, socijalne skrbi te na smanjenje plaća javnih djelatnika. Linić je rekao da premijer Sanader krizu prelama preko leđa malih ljudi, radnika i siromaha, dok bogate ne dira. “Sanader bičem ide na građane, a pritom ne dira bogate” – ustvrdio je.

Brankica Crljenko ustvrdila je da je ovim oduzimanjem Vlada je stvarno pokazala svoju “veliku socijalnu osjetljivost” i “želju da Hrvatska postane društvo znanja”. Ukazivali smo na nepravde u poreznom sustavu, jer oni koji žive od kapitala i imovine ne plaćaju poreze ali oni koji teško žive od svoga rada ih plaćaju. Socijalna osjetljivost je ovim rebalansom zaista znatno smanjena. Plaće zaposlenima u javnim službama, koji trebaju održavati standard života i uvesti nas u bolju budućnost, biti će smanjene. Proračunski novac ne troši se na razvoj nego na neproduktivnu infrastrukturu, ali vlada ne odustaje od mosta za Pelješac, vjerojatno zato što ljudi bliski vladi stoje iza stranog fonda koji je kupio zemlju na Pelješcu, kao i u Istri, nakon donošenja Zakona o golf igralištima. SDP je ponudio čitav niz antirecesijskih mjera, kroz zakonske prijedloge. Vlada i HDZ su ih sve odbili, ali su donijeli zakone o golfu i o poljoprivrednom zemljištu, kako bi pogodovali svojim, posebnim interesima. HDZ je socijalnu osjetljivost pokazao tako je smanjio sredstva za niz stavaka vezanih uz socijalnu skrb u proračunu. Nakon 5 godina HDZ-ove Vlade svima je jasno da jamstvene kartice gospodina Sanadera više ne vrijede: da nema smanjenja poreza, da nema rasta zaposlenosti, da nema rasta standarda. Na sve to HDZ i premijer Sanader govore: globalna je kriza i mi na nju nemamo utjecaja. To nije istina: katastrofalno stanje u Hrvatskoj posljedica je katastrofalnog rada Vlade i premijera Ive Sanadera.

Zastupnici SDP-a istakli su i čitav niz konkretnih antirecesijskih mjera za zaštitu stanovništva koje je SDP ponudio, a vladajući su ih sve odbili:
Prijedlog izmjena i dopuna Zakona o posredovanju pri zapošljavanju
Zaposlenima, otpuštenim u 2009. godini osigurati dovoljnu naknadu za vrijeme provedeno na Zavodu za zapošljavanje
Prijedlog zakona o prolongaciji otplate stambenih kredita
Zakonom propisati obvezu prolongacije otplata stambenih kredita za građane koji su ostali bez radnog mjesta u 2009. godini
Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima
Zakonom osigurati minimalni rast plaća bez rasta izdataka za zaposlene a u dogovoru s poslodavcima kao i povećanje štednje u mirovinskim fondovima
Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dodatnu vrijednost
Međustopom osigurati smanjenje izdataka stanovništva za cijenu električne energije, plina i goriva
Prijedlog izmjena i dopuna Zakona o zdravstvenoj zaštiti, Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju i Zakona o dopunskom zdravstvenom osiguranju
Navedenim izmjenama staviti van snage sve odredbe vezane za neuspjelu zdravstvenu reformu
Reforma socijalnih naknada
Korisnike socijalnih naknada uskladiti s njihovim imovinskim stanjem i primanjima

Konačno, zastupnici SDP-a ustvrdili su da SDP ima konkretna rješenja za izlaz iz krize i pozvali ih da izađu na izbore i izaberu SDP-ove kandidate.