Skori ulazak Hrvatske u EU je priča o uspjehu

Hrvatski sabor raspravlja o Prijedlogu zakona o potvrđivanju Ugovora o pristupanju Republike Hrvatske Europskoj uniji. U ime Kluba SDP-a o Prijedlogu zakona govorio je Daniel Mondekar. Izlaganje prenosimo u cijelosti.

O Europskoj uniji i prednostima članstva u ovom smo Domu raspravljali nekoliko stotina puta u zadnjih nekoliko godina tj. svaki put kada smo radili na prilagodbi našeg zakonodavstva europskoj pravnoj stečevini radili smo svojevrsnu komunikacijsku strategiju i prešli smo još jedan korak u pristupnom procesu.

Taj put, put pristupanja Hrvatske EU dolazi svome kraju baš onako kao što smo rekli kada smo raspravljali za vrijeme raspisivanja referenduma kao kraj jednog početka. Veliki put smo prešli, veliki posao je napravljen i ovim putem zahvaljujemo se svim ljudima koji su aktivno pridonijeli da danas možemo ratificirati pristupni sporazum.

Danas je zaista svečan dan, ali ja se usudim reći da je danas i povijesni dan i odluka koju donosimo, a to je odluka o tome gdje pripadamo i kako vidimo Hrvatsku u narednim godinama bitno će utjecati na živote svih naših sugrađana. Ali uvjereni smo da je to dobra odluka i da je Hrvatska spremna biti uspješna članica EU.

Naš pristupni proces i put ka punopravnom članstvu traje više od 10 godina uzimajući i datum ulaska Hrvatske u EU i u tom desetljeću naša je država prošla ogromnu transformaciju institucija, reformu pravne države i političko sazrijevanje. Znamo da je pristupni proces bitno ubrzao sve te reforme, ali jednako tako znamo da smo te iste reforme sami proveli radi boljitka naših građana. I zato znamo da smo danas spremni na sve obveze koje nas čekaju.

Usuđujem se reći da je skori ulazak Hrvatske u EU priča o uspjehu. Prvo o uspjehu Hrvatske, drugo o uspjehu EU i treće o svojevrsnom uspjehu za cijelu regiju jer nemojmo zaboraviti ulaskom Hrvatske u EU postajemo i svojevrsni europski regionalni HAP pogotovo u smislu politike ekonomije.

Punopravno članstvo donosi mnoge prednosti za Hrvatsku i naše građane i ovog puta treba još jedanput to spomenuti, a to je da članstvo u EU je tu zbog naših građana. Ne zbog politike i političkih stranaka nego zbog naših građana. Ono je tu radi naših poduzetnika i obrtnika, naših poljoprivrednika, svih onih koji mogu imati konkretnu dobit od jedinstvenog tržišta rada i jedinstvenog prostora plasmana za robe i usluge.

Ono je tu radi naših mladih koji mogu iskoristiti cijeli niz obrazovnih mogućnosti koje pruža jedinstveni prostor obrazovanja. Članstvo je tu radi naših gradova, naših općina, naših regija koje mogu doživjeti svojevrsnu infrastrukturnu renesansu i postati brendirana mjesta unutar same EU. Dakle, ono je tu zbog studenata, profesora, znanstvenika, poljoprivrednika, zdravstvenih radnika, umirovljenika. Dakle, svih građana RH koji će uskoro direktno ili indirektno osjetiti prednosti članstva.

S druge strane, RH značajno doprinosi EU. Jesmo mali, ali doprinosimo svojom kulturom, svojom jedinstvenom tradicijom i svojom poviješću koja će prije svega postati građevni materijal europskog identiteta koji se najbolje opisuje u rečenici ujedinjeni u različitosti. S Hrvatskom Europska unija dobiva i nova iskustva. Prvo od njih je iskustvo države i društva koje je u relativno kratkom vremenu od 15-ak godina prošlo ratna razaranja, postkonfliktno sazrijevanje često jako teško i sporo da bi na kraju kroz detaljne reforme postala članica EU. To iskustvo može značajno pomoći EU koja se sada suočava sa postkonfliktnim društvima južnog Mediterana.

S Hrvatskom dolazi i drugo iskustvo, vrlo bitno iskustvo, a to su konkretni rezultati novog načina pregovaranja o članstvu. Kao što znate Hrvatska je trenutačno jedina uskoro buduća članica Unije koja je prošla kroz novi detaljan posao pristupanja Uniji. I koji će vjerojatno biti model za buduća proširenja. To je dakle direktna dobit za cjelokupnu EU. Ali to je ujedno, to iskustvo dakle, i direktna dobit za cijelu regiju.  Hrvatsko članstvo u Uniji najavljuje daljnje pozitivne promjene u regiji, daljnje jačanje stabilnosti u našem susjedstvu, ali i nas kao Hrvatsku obvezuje na partnerstvo i pružanje pomoći svim našim susjedima na njihovom putu u EU. I mi ćemo to napraviti bez političkih prisila ili osobne agende.

Pred nama su također i mnogi izazovi. Europska unija nije integracija, o čemu smo već puno puta govorili, koja sve rješava čarobnim štapićima ili u udaljenim krajevima bez ikakve participacije naših institucija. Dapače kao što vidite naše institucije već sudjeluju u radu vijeća, poput premijera i ministara, odbora regija, a uskoro će i Hrvatski sabor aktivno sudjelovati u radu Europskog parlamenta. Kao članica dakle EU i dalje smo odgovorni za svoju sudbinu i onoliko koliko budemo mi dobro radili toliko će biti dobro ovoj državi i svim građanima. Dakle, to treba još jedanput ponoviti u EU mi smo i dalje gospodari kroz sustav suodlučivanja gospodari svoje sudbine i na nama je da nađemo svoju europsku nišu.

Pred nama je također i nastavak rada na reformama i preuzetim obvezama u sklopu procesa monitoringa, daljnje pripreme države za buduće strukturne fondove i ostvarivanje cijelog niza ciljeva propisanih različitim europskim politikama i strategijama poput one iz Europa 20/20. Tu potonju posebno spominjem jer je to ključna strategija EU koja jasno trasira i naš put u narednih 8 godina u europsku državu kvalitetnijeg obrazovanja, više zaposlenosti, države povećanog životnog standarda, energetske samostalnosti te aktivnog djelovanja na polju zaštite okoliša. Taj put spominjem posebno jer neće biti lagan, neće biti jeftin. Ali od 1. srpnja 2013. Hrvatska neće biti jedina ili sama na tom putu imat ćemo naše europske prijatelje i partnere uz nas. Kolegice i kolege zastupnici unatoč našim političkim različitostima EU je bila točka nacionalnog konsenzusa i zajedničkog cilja. Održimo taj konsenzus i danas glasajući za našu europsku budućnost – zaključio je Mondekar.