Teška kršenja prava državnih službenika se ne sankcioniraju jer se zakoni ne provode

Sabor je današnji rad započeo raspravom o Konačnom prijedlogu zakona o upravnoj inspekciji. U ime Kluba zastupnika SDP-a o Prijedlogu zakonu govorila je potpredsjednica Kluba Ingrid-Antičević Marinović.
Ocijenila je da bi mjere koje su predložene u Zakonu prvenstveno trebale omogućiti kontrolu i spriječiti nezakonito postupanje tijela s javnim ovlastima. Takva iskustva su brojna, što se vidi iz predmeta koji dolaze pred Upravni sud. Politička volja onih koji su na vlasti trebala bi suzbiti bezakonje. No ako postoji loša volja i ako nema namjere da se uprava stvarno depolitizira i da u državnu i lokalnu upravu dođu ljudi koji su stvarno kompetentni i neovisni o politici, to se ne može ostvariti.

Iz Izvješća Pučkog pravobranitelja vidi se da su brojne povrede prava iz službeničkih odnosa, kad se radi o prijemu u državnu službu, razmještaju na radna mjesta i premještanju službenika. Pritužbe na povrede prava podnosili su i službenici i namještenici iz državne i lokalne uprave, pa čak i oružanih snaga i sigurnosnih službi. Vlada je trebala daljnje uredbama urediti prava službenika i namještenika, međutim to nije napravljeno. Zakoni se testiraju na pojedinim slučajevima, ali čak ne ni sama kvaliteta pojedinog zakona, nego na tome kako se ti zakoni provode.
Veliki problem predstavlja i nepostupanje po presudama Upravnog suda. Postavlja se pitanje hoće li, ako glavni inspektor u upravnoj inspekciji, utvrdi nepravilnosti, tijela o kojima se radi uopće postupiti, ako se ne poštuju čak ni presude Upravnog suda, i to godinama!
Dobri zakoni nisu od posebne koristi, ako ne postoji politička volja koja će ih provoditi. Kao primjere najtežih povreda prava službenika navela je primjere zapošljavanja tamo gdje nije potreban javni natječaj npr. u tajne službe, premještaje službenika na druga radna mjesta bez ikakva obrazloženja, izigravanje hrvatskih branitelja ponavljanjem natječaja kako ih se ne bi zaposlilo jer nekome ne odgovaraju. Osobe koje rade u državnoj službi i pokušaju svoja prava ostvariti pred tijelom koje ih treba štititi, nađu se na udaru disciplinskih postupaka. To je jednostavno nedopustivo – zaključila je Antičević-Marinović.