Umjesto kozmetičkih mjera Vlade nudimo konkretna rješenja za turizam

SDP je na današnjoj konferenciji za novinare u središnjici na Iblerovom trgu ocijenio da su Vladine antirecesijske mjere koje se odnose na turizam “kozmetičke”. Zato SDP predlaže hitno usvajanje nužnih mjera – izmjene Zakona o PDV-u, izmjene Zakona o trgovini i subvencioniranje kamata na kredite vezane za turizam – koje bi ublažile posljedice krize u turističkom sektoru.

“Svi statistički pokazatelji govore da nam predstoji turistička sezona u kojoj ćemo se boriti za svakog gosta. U prva dva mjeseca ove godine u Hrvatskoj je evidentirano pet posto manje turista nego u istom razdoblju lani, a gledajući na individualni broj dolazaka brojke pokazuju pad od 6,2 posto. Takva statistika najavljuje izrazito lošu turistički sezonu i pad prihoda za njmanje 10%”, istaknuo je Gordan Maras iznoseći analizu jedne od najplodnonosnijih grana hrvatskog gospodarstva od koje se očekuje da spasi Hrvatsku od krize.

Gordan Maras, Ingrid Antičević Marinović i Slavko Linić iznjeli su prijedloge nužnih mjera za turizam kako bi se ublažile posljedice krize, jer postojeće mjere, smatraju esdepovci, su čista kozmetika i ne nude nikakva konkretna rješenja.

“Umjesto Bajsove kamilice od mjera za spas turizma koje će donijeti uštedu od svega 50 milijuna kuna, i to ne subvencijama državnog proračuna, već uzimanjem od drugih institucija ili lokalne samouprave (spomenička renta, naknada ZAMP-u i pretplata HRT-a), mi nudimo konkretne mjere”, naglasio je Gordan Maras.

Esdepeovci predlažu izmjenu Zakona o porezu na dodanu vrijednost kojom bi se PDV na usluge smještaja plaćao po stopi od 6%, umjesto dosadašnjih 10%.

“Stopa PDV na te usluge u Hrvatskoj je najviša u odnosu na usporedive zemlje Europske Unije, izuzev Italije. Smatramo da je stopa PDV-a od 10% na te usluge konkirentski neodrživa”, poručio je Maras.

Predlažu i hitnu suspenziju Zakona o trgovini, odnosno obustava zabrane rada nedjeljom od 1. lipnja, te subvencioniranje kamata za daljnja dva indeksna poena na sve kredite vezane za turizam realizirane u ovoj godini putem HBOR-a.

“Kako bi pomogli turističkim djelatnicima zastupnici SDP-a prošle su godine, prilikom donošenja zakona o trgovini, predložili amandman koji je vlada djelomično i prihvatila. Tim amandmanom je omogućeno da nedjeljom suvenirnice mogu raditi od 6 do 21 sati”, podsjetio je Maras dodavši da ” dok se ne dogodi izmjena Zakona trgovcima preostaje da zatraže registraciju svojih trgovina kao suvenirnice, a da lokalne vlasti takvu registraciju i omoguće”.

Slavko Linić istakno je da se prihvaćanjem vatrogasnih mjera koje je predložio ministar turizma najvećim djelom pokušava umanjiti prihode nekih institucija, dok se iz državnog proračuna ne osiguravaju nikakva dodatna sredstva.

“Ovim mjerama koje je SDP predložio direktno se osiguravaju potpore iz proračuna i to u iznosu od 500 milijuna kuna”, napomenuo je Linić pretpostavivši da prvo pitanje koje bi došlo iz Vlade bi bilo: Gdje pronaći novac?

“Očito je da malo tko od njih vjeruje u turizam i svoje mjere. Da vjeruju u turizam i svoje mjere tada bi shvatili da uloženih 500 milijuna kuna neće biti šteta za proračun, jer povećani dolazak turista, povećana potrošnja turista, povećan broj noćenja nosi prihode u proračun i negativnog salada za proračun ne bi bilo”, odgovorio je Slavko Linić.

“Onaj tko najmanje vjeruje u turizam zove se hrvatska Vlada. Zato njoj i predstoje samo svađe, sukobi, nerazumjevanje pa i fizički obračuni. To je Vlada koja je suočena s krizom i nema rješenja nego se međusobno svađa”, zaključio je Linić.

Ingrid Antičević Marinović iznijela je vapaj zadarskih poduzetnika za dopuštanje rada nedjeljom, s obzirom na to da su turisti već stigli u taj grad, a Vlada tvrdoglavo zakonom predviđa početak sezone tek prvog dana lipnja.

“Ova Vlada više ne služi nikome, osim samoj sebi!”, rekal je Ingrid Antičević Marinović.