Vlada troši vrijeme na puko političko preživljavanje i ”kopanje po površini”

“Neki misle da je SDP-u dovoljno pucnuti prstom da bi srušio HDZ. To nam je lijep kompliment, ali je daleko od realnosti. Da opstanak Sanaderove vlade ovisi o SDP-u, mi bismo je srušili na demokratski način i imali prijevremene izbore”, odgovara tako predsjednik SDP-a Ivica Račan na učestalo mu postavljano pitanje – zašto SDP ne ruši HDZ-ovu Vladu. I dodaje: “Mogu zamisliti kakvi bi bili naslovi u novinama. Jedan dan pisalo bi: Račan i SDP tražili glasanje o povjerenju Vladi, a sljedeći dan – Račan i SDP doživjeli poraz, HDZ ima čvrstu potporu.

U razgovoru kojega objavljuje Novi list, predsjednik Račan govori i o pripremama SDP-a za pobjedu na parlamentarnim izborima i ponovno upravljanje državom.

“Hvala lijepa savjetodavcima, ali mi smo stranka koja se ne kocka svojim ugledom”, nastavlja predsjednik Račan:”Tvrdim, kada bi od nas ovisilo kada će Sanaderova vlada otići, odmah bismo imali prijevremene izbore. Laž je da se bojimo izbora i preuzimanja odgovornosti za vlast. Činjenica jest da je HDZ-ova koalicija dobila dovoljnu potporu u Saboru.”

SDP ima odgovore na izazove koji stoje pred Hrvatskom. “Okupljamo ljude iz SDP-a i izvan stranke. Oni itekako pomažu u pitanjima koje svaka odgovorna vlada mora riješiti. Formirali smo sedam savjeta SDP-a u kojima rade kompetentni ljudi iz stranke i izvan nje.(…)

Radimo na tome kako ćemo riješiti šest-sedam pitanja koja stoje pred Hrvatskom. To su stabilizacija gospodarstva i povratak na visoku stopu rasta koju je naša koalicijska vlada ostvarila, a ova HDZ-ova to ruši. Tu je i razvojno oslanjanje na obrazovanje i znanost, reforma zdravstva, pravosuđa i državne uprave te odlučnija decentralizacija Hrvatske”, otkriva predsjednik Račan.

Konkurencija za najodgovornije pozicije u budućoj Vladi već je sada žestoka, a predsjednik kaže da je spreman biti premijer, ako to bude u okviru njegova mandata na čelu SDP-a.

Odgovarajući na to pitanje dotaknuo se i stalno iznova aktualiziranog pitanja nasljednika na čelu SDP-a.
”Da, taj natječaj traje. Svjestan sam da sam stekao velik autoritet u stranci, izgrađen u dugom vremenu kada se SDP transformirao, i kada je s margine ušao u maticu političkih zbivanja. Imam autoritet, ali nisam autoritarni vođa. Ta autoritarnost bila bi suprotna mojim osobnim nazorima i demokratskom biću ove stranke. Onome koji dođe poslije mene, neće biti lako. Trebat će mu vremena da stekne taj osobni autoritet. Budući da ga odmah ne može steći, moguće je da će posegnuti za autoritarnim rješenjima. To može biti opasno za stranku, ali bit će to i dobar test za njezinu demokratsku zrelost”.

Skreće li SDP udesno i treba li mu kormilar koji će brod odvesti malo ljevije, kako odgovoriti kritičarima i slijeva i zdesna. Za predsjednika SDP-a nema dvojbi:” Ne bih rekao da se približavamo HDZ-u. Mi smo mu alternativa. Jasno smo rekli da nema koalicije s HDZ-om. Kritičari možda žele iskoristiti slučaj Velike Gorice, gdje je SDP ušao u koaliciju s HSP-om. No, naglasili smo da je to samo izuzetak i eksperiment koji ćemo prekinuti bude li išao loše. Dosad, međutim, nije išao loše. Socijaldemokrati su stranka lijevog centra, a takvi po mome mišljenju trebaju i ostati.(…)
Što se tiče lijeve kritike, da se razumijemo: SDP je demokratska stranka i sve kritike su nam dobrodošle. No, onima izvan stranke, koji su uvjereni da bismo trebali imati drukčiji politički kurs, predlažem da se učlane u SDP i da pokušaju na to utjecati iznutra. SDP se može transformirati, na demokratski način, i u radikalno lijevu stranku, pa i u sektu. Oni koji to žele morali bi preuzeti i odgovornost za posljedice: SDP bi imao manji utjecaj na društvena zbivanja, a prostor u lijevom dijelu centra bio bi prepušten drugima,. smatra I. Račan.

O dugu umirovljenicima, zdravstvenoj reformi, razvojnoj strategiji….

Ako se sadašnja vlada dogovori s umirovljenicima da je dug 11 milijarda i još kamate, prihvatit ćemo to i kao svoju obvezu, a ako dođemo na vlast, garantiramo i vraćanje tog duga – odgovor je SDP-a na pitanje o povratku duga umiroljenicima. Predsjednik stranke pritom naglašava kako u vezi s umirovljenicima i dugom ima još ozbiljnih problema – visina mirovine prema prosječnoj plaći stalno pada, a umirovljeni poslije 1998. imaju barem 500 kuna manju mirovinu od onih prije 1998., iako su radili u istim uvjetima.

Što se, pak, zdravstvene reforme tiče, Vlada je tu, ocjenjuje predsjednik Račan, krenula pogrešnim putem. “Najavila je reformu zdravstva, a uvela je participacije koje su atak na džep građana, što mi ne možemo podržati. Vlada je trebala krenuti u racionalizaciju zdravstvenog sustava jer ako on ne doživi reformu, ostat će vreća bez dna. Očito je da će problem dubljih zahvata u zdravstvu dočekati našu vladu.(…)
Definitivno se potvrdilo da ova vlada nema gospodarsku, razvojnu strategiju, zaključuje predsjednik. “To je jedan od osnovnih razloga za pad gospodarskog rasta i za sve veće nezadovoljstvo građana njihovom životnom perspektivom. Najdragocjeniji resurs svima nama je vrijeme. Vlada troši vrijeme, a od najavljenih reformi i dubljih zahvata nema ništa. Riječ je o pukom političkom preživljavanju i kopanju po površini”.