Zakon o tržištu kapitala prevažan je da bi se donosio bez javne rasprave i u ovako kratkom roku

Sabor je raspravio i prijedlog Zakona o tržištu kapitala. Stajališta Kluba SDP-a iznio je Gordan Maras. Ustvrdio je da su zastupnici ovaj Prijedlog Zakona, koji ima 381 stranicu i 600 članaka, dobili tek prošlog tjedna, danas o njemu raspravljamo, a sutra ćemo o njemu glasovati! Čemu tolika žurba, kad njegova primjena predviđena ionako nije predviđena odmah? Javna rasprava o prijedlogu Zakona se svela na jedno predavanje u Hrvatskoj gospodarskoj komori, te to sigurno nije način na koji se trebaju donositi zakoni koji su ovoliko bitni za hrvatsko društvo. SDP podržava odredbe koje definiraju sustav zaštite ulagatelja i koje pridonose većoj transparentnosti na tržištu kroz pravilnije izvješavanje sudionika. No Zakon ide na ruku velikim igračima na tržištu, tj. velikim brokerskim kućama jer propisuje veliki temeljni kapital ili velike police osiguranja.

Sve odredbe koje vode transparentnosti tržišta su dobre, posebno one koje izdavatelju vrijednosnih papira nalažu da povlaštene informacije mora isti tren objaviti čim ih pusti na tržište. Ovo je posebno važno jer smo u kratkoj povijesti našeg trgovanja kapitalom itekako svjedoci raznim manipulacijama i prodaji povlaštenih informacija. No, Zakonom se ne propisuju kaznene odredbe za osobe koje odaju povlaštenu informaciju! Za velike manipulacije informacijama na tržištu trebale bi biti predviđene i veće novčane kazne nego što Zakon propisuje, a trebala bi biti predviđena čak i zatvorska kazna. Podsjetio je da u Hrvatskoj nitko nikada nije kažnjen zbog zadržavanja informacija koje su morali dati svojim dioničarima ili odavanja povlaštenih informacija.
Podsjetio je na javne ponude prošle godine, a najpoznatija je bila javna ponuda dionica HT-a, kad smo zbog izborne godine ušli u priču o laganoj zaradi, te smo postali na kratko obećana zemlja, zemlja bajki, u kojoj se može zaraditi da se ne radi ništa. Građani koji su uzeli kredite i koji ih sada otplaćuju, a nisu odmah prodali dionice, kojima je vrijednost sada na praktički jednakoj razini po kojoj su ih kupili, vjerojatno više ne misle tako.
Svjedoci smo upravo sada i netransparentne privatizacije INA-e. Zbog premijerovih najava o zamjeni dionica INA-e i MOL-a cijene dionica INA-e su porasle. No što ako nakon zamjene dionica te dionice neće toliko vrijediti? Postoji mogućnost da investitori opet izgube novac. Postavlja se pitanje jesu li ove najave također puštanje povlaštenih informacija.
Zbog kratkoće rasprave, zapravo nedostatke ikakve ozbiljne javne rasprave o ovako prevažnom Zakonu, ne možemo podržati njegovo donošenje u ovako kratkom roku, nego ćemo ostati suzdržani da bismo pokazali da se ovako važni zakoni ne mogu donositi na ovakav način – zaključio je Maras.
Davor Bernardić upozorio je na nedostatnost odredbi u prijedlogu Zakona koje štite ulagače, a kažnjavanju one koji odaju povlaštene informacije ili zadržavaju informacije koje bi trebale biti javne, kako bi ostvarili financijsku korist. (Petar Kurečić)