Zakonom o policiji želi se “cementirati” kadrove

SDP se danas usprotivio donošenju novog Zakona o policiji, za kojega u toj stranci kažu kako mu je osnovni cilj zadržati u vrhu policije politizirane kadrove i u idućih pet godina, a protive se i Vladinom prijedlogu da se zakon donese po hitnom postupku.

Član SDP-ova Predsjedništva i predsjednik saborskog Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost Ranko Ostojić je na konferenciji za novinare neprihvatljivim ocijenio prijedlog Vlade da se taj zakon, koji zadire u ljudska prava i regulira ponašanje policije kao represivnog aparata, donosi “navrat-nanos”, istaknuvši kako će SDP inzistirati da ga se raspravi u redovnoj proceduri.

Za Vladino obrazloženje da se hitnost predlaže radi ispunjavanja mjerila za zatvaranje poglavlja 23. Ostojić kaže kako samo potvrđuje da je policija do sada bila visoko politizirana, neučinkovita i neprofesionalna. “Osnovna namjera zakona je cementiranje postojeće politizirane kadrovske strukture u policiji”, poručio je.

HDZ-ovoj vlasti zamjerio je i da ne dopušta saborsku raspravu o izvješću ministra unutarnjih poslova Tomislava Karamarka o radu policije u 2009., podsjetivši kako je i po važećem zakonu ministar obvezan jednom godišnje Saboru podnijeti izvješće, a da je posljednje i jedino do sada podnio Berislav Rončević još 2008. za prethodnu godinu.

“Ako su rezultati rada zaista tako dobri kako se govori, ako je točno da policija svoj posao radi profesionalno i dobro, onda nema razloga da se ne ispoštuje zakonska obveza”, dodao je.

Za Vladin prijedlog novog zakona Ostojić je rekao da je manjkav i korak unatrag, jer i dalje ne predviđa nadzor nad mjerama tajnog prikupljanja podataka (prisluškivanje, praćenje, lociranje mobitela itd.), niti neovisni civilni nadzor, već samo onaj u nadležnosti ministra.

Glavni tajnik SDP-a Igor Dragovan rekao je kako njegova stranka neće nasjesti na priče o tome da će zakon onemogućiti policajcima da budu članovi političkih stranaka, budući da to sprječava i važeći zakon, također uvjeren da se zakon donosi samo kako bi “zacementirao” policijske kadrove koji odgovaraju HDZ-ovoj vlasti.

O visokoj politiziranosti policije svjedoči i, rekao je, sam ministar Karamarko, odnosno njegove objave o Saboru koga će policija istraživati, kao i izjave kako je MUP njegova stranka. “Nije toliki problem u tome jesu li policajci članovi političkih stranaka, već u tome što politika odrađuje posao u MUP-u”, poručio je Dragovan.

“Kada se ministar nalazi na naslovnicama svih novina, postoje samo dva odgovora – ili je u kampanji, ili ne zna što je posao ministra unutarnjih poslova”, rekao je Ostojić, naglasivši da se u istrage ratnih zločina nakon II. svjetskog rata ne ulazi “kampanjski”, već to treba biti sustavan rad “koji nije započeo ove ili prošle godine, nego davno prije”.

(izvor:hina)