Zdravstveni sustav pred kolapsom

„HDZ ne zna kako ići dalje u zdravstvu, pa je zdravlje hrvatskih građana opasno ugroženo.“ Rečeno je na današnjoj konferenciji za novinare održanoj u Hrvatskom saboru na kojoj su sudjelovali SDP-ovi zastupnici doc.dr.sc Mirando Mrsić, prof.dr.sc. Rajko Ostojić te dr.sc Željko Jovanović. Upozorili su na probleme koji se javljaju u zdravstvu, prvenstveno zbog toga jer Vlada nema vizije, ideje ni znanja kako provesti nužnu zdravstvenu reformu, a da pritom ne ugrozi prava pacijenata.

Obraćajući se novinarima na početku konferencije, prof.dr.sc. Rajko Ostojić naglasio je kako je zdravstveni sustav, pored MUP-a, jedini koji ima negativan trend u odnosu na prethodnu 2007. godinu. „Za isti postotak za koji je rastao državni proračun, 4, 6%, samo u negativnom smjeru iznosi i proračun Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje“, istaknuo je Ostojić.
Doc.dr.sc. Mirando Mrsić upozorio je da će nam u zdravstvenom sustavu ove godine nedostajati 6 milijardi kuna. „Ministar Milinović misli problem riješiti rebalansom proračuna za koji znamo da će biti 2 milijarde kuna – to je apsurdno“ napomenuo je Mrsić dodajući „ to znači da sredstava za zdravstvo nema niti da će ih biti te da se naši dragi građani snalaze kako znaju“. Predviđa kako će doći do masovnih ovrha na ime dugova za isporučenu robu i usluge zdravstvenim ustanovama.
„ Dugovanja bolničkih ustanova su preko 360 dana, a neke bolnice i preko 720 dana. Dugovi prema ljekarnama su preko 240 dana ili, slikovitije, HZZO plaća lijekove izdane na recept u kolovozu prošle godine“ objasnio je Mršić. Upozorio je da Ministarstvo zdravstva i Vlada ne znaju na koji način riješiti nagomilane problema niti provesti reformu zdravstva, dok je formiranje radne grupe za reformu potez koji dolazi prekasno.
Dr.sc. Željko Jovanović naglasio je da , unatoč nominalnom rastu Državnog proračuna, plaće i mirovine padaju, nezaposlenost rast, a gospodarstvo stagnira. „To znači da će u ovoj godini naši građani imati još manje dostupnu i manje kvalitetnu zdravstvenu zaštitu“ upozori je Jovanović. Istaknuo je kako je HZZO – u 2008. dodijeljeno 600 milijuna kuna manje, za lijekove na recept 800 milijuna kuna manje, za primarnu zaštitu 200 milijuna kuna manje te za bolničku zaštitu 100 milijuna kuna manje u odnosu na prošlu 2007. godinu. „ Kakav je to Proračun koji restriktivnim odnosom prema zaštiti zdravlja ugrožava ne samo sadašnjost građana Hrvatske, nego i njihovu budućnost“, zaključio je Jovanović.