Žrtvama nasilja država treba omogućiti pravednu odštetu

Sabor je današnji rad započeo raspravom o Prijedlogu Zakona o potvrđivanju Europske konvencije o naknadi štete žrtvama kaznenih djela nasilja. Stajališta Kluba SDP-a izrazila je potpredsjednica Kluba zastupnika Ingrid Antičević-Marinović. “Svjesni smo da činovi nasilja nažalost eskaliraju, s katastrofalnim posljedicama za društvo, obitelj i pojedinca, pa se i zakonodavna vlast treba uključiti u nadoknađivanje štete žrtvama. Postoje nasilnici, ubojice koji ne cijene nimalo tuđi život. Zato nas raduje da možemo potvrditi Zakon koji će omogućiti odštetu žrtvama nasilja. Ali ako ćemo čekati proklamaciju Zakona još neko vrijeme, onda to nije dobro, a iz Plana usklađivanja zakonodavstva za 2008. g. nije razvidno da će taj Zakon doći na dnevni red. Treba osigurati i dodatna sredstva kako bi se odredbe zakona uopće mogle provoditi. Stoga trebamo dobiti decidirani odgovor što će se činiti. Osim toga, položaj žrtve u našem zakonodavstvu općenito ne zadovoljava. Žrtva obično bude upućena na parnicu kad traži odštetu i dešava se da nasilnik izađe i iz zatvora na ulicu, a žrtva još ni tada ne dobije odštetu za čin nasilja izveden nad njom” – upozorava Antičević-Marinović.

Upozorila je također na pogrešan tretman kaznenih djela kao što su bezobzirna vožnja koja ugrožava i odnosi živote, a koja se često tretiraju kao nešto što se može svakome dogoditi. Trebalo bi te činove drugačije tretirati. Iznijela je primjer francuskog zakonodavstva koje poznaje kazneno djelo bezobzirne vožnje i kad nije nastupila nikakva šteta.
Izrazila je zadovoljstvo što smo danas ipak došli do toga da priznajemo i odgovornost države za djela nasilja, podsjetivši kako je pred desetak godina u Zakonu o obveznim odnosima bila suspendirana odredba koja je govorila o odgovornosti države za djela nasilja, koja su bila počinjena nepotrebno protiv imovine, ali i protiv osoba.
“Naš stav je da bi Zakon trebao djelovati i retroaktivno, prema žrtvama koje nisu dobile nikakvu štetu za uništene živote i imovinu, a nisu po nijednoj drugoj osnovi dobile nikakvu štetu. Država na takvim sredstvima ne treba štedjeti, jer po tome najbolje pokazuje koliko je demokratska i jača moral među svojim građanima” – zaključila je. (mr. sc. Petar Kurečić)