UVOD – GDJE SMO NAKON ŠEST GODINA ČLANSTVA?
Cilj ovog dokumenta je objasniti stavove Socijaldemokratske partije Hrvatske o najvažnijim pitanjima i problemima s kojima se danas suočava Hrvatska, najnovija članica Europske unije. Namjera mu je pokazati i naše viđenje trenutne i buduće pozicije Hrvatske u institucionalnoj strukturi Europske unije kao aktivnoga aktera u stvaranju novih europskih politika koje neminovno imaju utjecaj na naša unutarnja ekonomska i politička događanja. Krajnja mu je pak intencija pokazati građanima razloge zbog kojih na izborima za Europski parlament 2019. godine svoj glas trebaju dati upravo nama i što će se u njihovom životu promijeniti kroz rad SDP-ovih zastupnika u Europskom parlamentu.
Ovdje želimo istaknuti temeljene vrijednosti nas, hrvatskih i europskih socijaldemokrata, a to su solidarnost, pravda i pravednost, jednakost, ravnopravnost, kohezija i sigurnost! Socijaldemokratska vizija Hrvatske i Europe je optimistična, pozitivna i usmjerena na jačanje svih, a posebno marginaliziranih i diskriminiranih dijelova društva. To je osnovna nit vodilja našeg programa i poruka koje želimo poslati našim građanima o tome kako vidimo budućnost Hrvatske i Europe.
Europska je integracija, uz objektivne probleme s kojima se suočava, jedan od najuspješnijih projekata u svjetskoj povijesti. Njezina uloga u osiguranju mira, sigurnosti, stabilnosti i prosperiteta europskih država i njihovih građanki i građana nemjerljiva je. Solidarnost i suradnja između Europljana i njihovih država zamijenila je stoljeća sukoba, ratova, neprijateljstava i nečovječnog ponašanja.
Europski i hrvatski socijalisti i socijaldemokrati su sanjali o takvoj Europi dok su bili u pokretima otpora fašističkim i nacističkim režimima tijekom Drugog svjetskog rata. Potom su je gradili i unaprjeđivali, dajući svijetao primjer i nadu građanima i građankama europskih država koji su tada živjeli u nedemokratskim poretcima – od Portugala i Španjolske, preko Grčke, do država srednje i istočne Europe.
Europska je unija imala važnu ulogu u životu građanki i građana Republike Hrvatske i naše domovine i prije početka pregovora i pristupanja. U najtežim vremenima stvaranja moderne Hrvatske, EU je djelovala je na uspostavi mira i zaustavljanju ratnih sukoba, pomagala u obnovi zemlje, ali i u jačanju krhke demokracije u Hrvatskoj. Europskom integracijom Hrvatska je napokon ostvarila ono što su generacije njezinih građana i građanki sanjale i pokušavale ostvariti – postala je dijelom demokratski najnaprednijeg i ekonomski najrazvijenijeg dijela svijeta.
Europska unija, njezine države članice i svi građani i građanke se danas susreću s čitavim nizom problema. Mnogi od tih problema su povezani s namjerama protuliberalnih aktera da oslabe demokraciju i demokratske institucije. Naš je cilj ukazati na te probleme, ponuditi rješenja i istaknuti važnost zajedničkog europskog djelovanja u njihovoj pripremi i provođenju.
Najveći dio ovog dokumenta je usmjeren na naše ideje za poboljšanje života hrvatskih građana te na pojašnjavanje kako članstvo u Europskoj uniji može doprinijeti bržem rastu i razvoju, višem standardu hrvatskih građana i smanjenju postojećih nejednakosti.
SDP se zalaže za drugačiji pristup Vlade Republike Hrvatske i hrvatskih zastupnika u Europskom parlamentu. Naši zastupnici moraju promicati hrvatske interese u Europskoj uniji, a naša Vlada mora promijeniti svoju politiku i postati kritičnija prema nekim politikama koje se kreiraju na razini Unije.
Uskoro će proteći i šesta godina članstva Hrvatske u EU. Zbog toga je izuzetno važno u ovoj kampanji propitati dosadašnje koristi i troškove našeg članstva.
SDP smatra da je članstvo u EU i te kako doprinijelo demokratizaciji i jačanju ekonomske snage Hrvatske, ali još uvijek ni blizu onoga što svi mi u Hrvatskoj očekujemo. Veliki dio odgovornosti za to snose zadnje dvije HDZ-ove vlade koje su se pokazale potpuno nesposobnim da iskoriste mogućnosti koje članstvo u EU pruža. Naime, svjedoci smo retrogradnih procesa, slabljenja demokracije i djelovanja pravne države, bujanja korupcije te političkih i ekonomskih afera u režiji aktualne vlasti.
Euroskepticizam u Hrvatskoj kontinuirano tinja i neke političke opcije već manipuliraju građanima kako bi ostvarile bolji rezultat na ovim izvorima. Naravno da se moglo napraviti više, naravno da kao zemlja moramo biti efikasniji u primjeni EU normi u naše zakonodavstvo, naravno da se i sama Unija mora mijenjati, ali mi u SDP-u smatramo da izlazak iz Europske unije za Hrvatsku ne smije biti opcija.
Za nas u SDP-u jasne su i vidljive pozitivne posljedice članstva u EU. Prije svega, sloboda kretanja roba i usluga je značajno doprinijela gospodarskom oporavku Hrvatske u nekoliko posljednjih godina, osobito kroz dvoznamenkasti rast izvoza i turizma. Velika korist je i sloboda kretanja kapitala te pojačani interes za ulaganja u Hrvatsku, a neupitan je i pad, ali još uvijek nedovoljan, kamatnih stopa. Sloboda kretanja ljudi pokazala je svoje dobre i loše strane. Stvorena je velika prilika za obrazovanje i zapošljavanje naših građana u drugim zemljama Europske unije, ali je istovremeno došlo i do trenutno najvećeg problema – iseljavanja najproduktivnijeg dijela naših građana. Gotovo 50% građana RH upravo iseljavanje stavlja na prvo mjesto na listi problema s kojima se danas suočava Republika Hrvatska.
Velika prilika je i 10,7 milijardi eura iz EU fondova te mogućnost ulaganja u prometnu i okolišnu infrastrukturu, istraživački sektor, obrazovanje, poduzetništvo… No, nažalost, i tu je Hrvatska podbacila i nije dovoljno iskoristila mogućnosti. Ipak, članstvo u EU je Hrvatsku stavilo u položaj veće stabilnosti, garancije mira i veće sigurnosti za naše građane, za goste i za investitore te je za očekivati da će se plodovi toga tek vidjeti i osjetiti u budućnosti.
Oni koji nisu sretni zbog toga što smo članica Europske unije ističu, osim problema odljeva radne snage, veliku birokratiziranost i nisku učinkovitost institucija Europske unije, gubitak suvereniteta Hrvatske u mnogim područjima te preuzimanje različitih obveza koje imaju političke, ekonomske, financijske i druge posljedice za Hrvatsku, a kojih Hrvatska ne bi imala da nije članica EU. Postoji i permanentni strah od utjecaja mogućih budućih ekonomskih kriza u EU na Hrvatsku zbog činjenice da dijelimo zajedničko tržište, ciljeve i politike.
Mi u SDP-u smo sigurni da kvalitetna i dobro vođena politika od strane hrvatskih vlasti može i te kako utjecati da u konačnici prevladaju pozitivni aspekti članstva, a što, nažalost, zbog nesposobne vlade HDZ-a zadnjih godina nije slučaj. Na razini EU ključno je približiti administraciju i građane. One institucije i politike koje ne funkcioniraju treba reformirati i unaprijediti, pozitivne strane europske integracije treba istaknuti, a – najvažnije od svega – na konkretnim primjerima treba pokazati koja je uloga Europske unije u poboljšanju života ljudi.
Pred svima koji se odgovorno bave politikom su ogromni izazovi jer je potrebno ponuditi odgovore na širok spektar pitanja. U ovom dokumentu radimo upravo to.